Enteropatická artritida a zánětlivé onemocnění střev (IBD)

Enteropatická artritida (EA)

Pokud máte zánětlivé onemocnění střev (IBD), můžete mít také EA. Zánět kloubů se může objevit v celém těle, pokud máte EA.

Zánětlivé onemocnění střev (IBD) může také způsobit:

 • bolest břicha
 • krvavý průjem
 • křeče
 • ztráta váhy

Zde je to, co potřebujete vědět o spojení mezi IBD a artritidou.

Problém začíná u IBD

IBD zahrnuje chronický zánět vašeho trávicího traktu. Nejčastějšími formami jsou ulcerózní kolitida (UC) a Crohnova choroba (CD). U UC je zanícená výstelka tlustého střeva. U CD se zánět může objevit kdekoli ve vašem trávicím traktu a rozšířit se hlouběji do tkání.

Vysoké úrovně zánětu u IBD se mohou objevit v důsledku nadměrné reakce vašeho imunitního systému na bakterie nebo viry. Může se také objevit v důsledku autoimunitní reakce, která zahrnuje útok vašeho těla na vlastní tkáň. Ať už je příčina jakákoli, tento zánět může bránit správnému fungování vašeho trávicího systému. Může také vést k imunitním reakcím v jiných oblastech vašeho těla, jako jsou vaše:

 • kůže
 • nehtová lůžka
 • oči
 • klouby

Můžete dostat artritidu v rukou a nohou

Dvě hlavní formy EA jsou periferní a axiální.

Podle výzkumníků v časopise Klinická a vývojová imunologie17 až 20 procent lidí s IBD má nějakou formu periferní artritidy. Je častější u lidí s CD než UC.

Periferní EA zahrnuje klouby na rukou a nohou, nejčastěji dolních končetin. Často je postiženo více kloubů. Pokud máte periferní EA, pravděpodobně zažijete záchvaty nebo vzplanutí zánětu kloubů. Tyto vzplanutí mají obvykle rychlý nástup a nastupují do 48 hodin. Mohou vymizet do šesti měsíců, ale u některých lidí se zánět může stát chronickým.

Vaše příznaky periferní EA mohou vzplanout s jinými příznaky IBD. Mohou se zlepšit nebo zhoršit v závislosti na celkové úrovni zánětu ve vašem těle.

Můžete také dostat artritidu v páteři

Axiální artritida je také častější u pacientů s CD, uvádějí výzkumníci v časopise Klinická a vývojová imunologie. Postihuje až 22 procent lidí s CD, stejně jako odhadem 2 až 6 procent lidí s UC.

Axiální forma EA může ovlivnit vaši dolní páteř a klouby v pánvi. V některých případech může ovlivnit celou vaši páteř při typu artritického zánětu známého jako ankylozující spondylitida. Postupem času může tento stav způsobit, že vaše páteřní klouby budou stále nehybnější.

Je třeba poznamenat, že axiální forma EA se obvykle nezhoršuje, když se příznaky IBD rozhoří.

Která je první?

U axiální formy EA může dojít k symptomům a poškození kloubů dříve, než se střevní příznaky IBD stanou patrnými. V důsledku toho vám může být nejprve diagnostikována páteřní artritida a později IBD.

Mezi příznaky axiální EA patří bolest dolní části zad, ranní ztuhlost a bolest po delším sezení nebo stání. Bolest dolní části zad je zvláště častá u mladších lidí s axiální EA.

Mezi časné příznaky periferní EA patří bolest kloubů. Na rozdíl od osteoartrózy nezpůsobí deformaci nebo erozi vašich kloubů.

Rizikové faktory

Genetika hraje roli ve vývoji EA. Pokud máte gen, který je spojen s produkcí proteinu HLA-B27, je pravděpodobnější, že se u vás vyvine EA. Tento protein je antigen, který se může nacházet na vnější straně vašich bílých krvinek. Může způsobit problémy s vaším imunitním systémem. Například může vést váš imunitní systém k útoku na zdravé buňky ve vašich kloubech.

Infekce některými bakteriemi, jako např Salmonella nebo Shigella, může také zvýšit vaše riziko zánětu kloubů.

Léky

Pokud máte EA, váš lékař pravděpodobně předepíše léky ke snížení zánětu.

Mohou vás například povzbudit k užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen nebo naproxen. Mohou také předepisovat léky, které potlačují váš imunitní systém, aby se snížily zánětlivé reakce. Mohou například předepisovat kortikosteroidy, jako je prednison, nebo antirevmatika, jako je sulfasalazin a methotrexát.

Biologická léčiva jsou další třídou léků, které potlačují části vašeho imunitního systému. Příklady:

 • etanercept (Enbrel)
 • adalimumab (Humira)
 • infliximab (Remicade)
 • golimumab (Simponi)

Blokují chemickou látku ve vašem těle, která spouští zánět.

Užívání NSAID nebo imunosupresivních léků může pomoci zmírnit příznaky EA, ale také přináší rizika. NSAID mohou mít dlouhodobé vedlejší účinky na váš žaludek a trávicí systém, které způsobují problémy, pokud máte IBD. Imunosupresivní léky vás nechají zranitelnější vůči infekci.

Jiná léčba

Cvičení a fyzikální terapie mohou také pomoci zmírnit bolest EA při budování a udržování svalové síly.

Někteří lidé věří, že probiotika mohou také pomoci při léčbě EA a IBD. Dobré bakterie v probiotikách mohou pomoci snížit hladiny špatných bakterií ve vašem střevě. Špatné bakterie mohou být částečně zodpovědné za zánět vašich střev a kloubů. Je nutný další výzkum, abychom zjistili, zda probiotika mohou pomoci léčit tyto stavy.

Váš lékař může také doporučit léčbu ke zvládnutí dalších příznaků a potenciálních komplikací IBD. Například, pokud máte IBD, máte zvýšené riziko kardiovaskulárních problémů. Váš lékař může doporučit změny životního stylu, léky, chirurgický zákrok nebo jinou léčbu, která pomůže chránit zdraví vašeho srdce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY