Existuje rozdíl mezi selháním ledvin a selháním ledvin?

„Renální“ znamená něco, co souvisí s ledvinami. Zdravotníci používají termíny „selhání ledvin“ a „selhání ledvin“ zaměnitelně. Existují však i další běžné termíny, které můžete také slyšet.

Vaše ledviny jsou dva orgány ve tvaru fazole, které fungují jako filtrační systém vašeho těla. Filtrují tekutiny a krev a vytahují odpad, který opouští vaše tělo prostřednictvím vaší moči.

Pokud zaznamenáte selhání ledvin, vaše ledviny nefungují tak dobře jako kdysi. Pokud vaše ledviny nefungují vůbec, výsledky mohou být smrtelné, pokud nedostanete léčbu.

Zdravotníci mohou pro selhání ledvin používat mnoho různých termínů. Pokračujte ve čtení, abyste se o nich dozvěděli více a co znamenají pro vaše zdraví.

Co znamená selhání ledvin nebo ledvin?

Selhání ledvin znamená, že vaše ledviny nefiltrují tak dobře jako kdysi. Zdravotníci to mohou také nazývat „renální“ selhání. Renal je latinské slovo, které znamená „ledvin“.

Jak stárnete, lékaři očekávají, že vaše ledviny nebudou fungovat tak efektivně jako kdysi. Ale pokud zaznamenáte změny ve funkci ledvin, které jsou mimo normu pro váš věk, váš lékař může říci, že máte selhání ledvin.

Neexistuje žádný konkrétní test, který by zdravotnický pracovník použil k tomu, aby řekl, že vám určitě selhávají ledviny, nebo ne. Mohou vzít v úvahu několik krevních testů, testy moči a vaši anamnézu.

Selhání ledvin může být akutní nebo chronické, přičemž každé z nich má různé potenciální příčiny a změny funkce ledvin.

Je onemocnění ledvin stejné jako selhání ledvin?

Onemocnění ledvin je preferovaný termín pro zdravotní stavy, kdy vaše ledviny nefungují tak dobře, jak by měly.

Zdravotníci používali chronické selhání ledvin a chronické onemocnění ledvin k tomu, aby hovořili o tomtéž. Selhání ledvin však může znít zavádějící, protože tento termín zní, jako by vaše ledviny vůbec nefungovaly.

Když vaše ledviny pracují na velmi nízké úrovni, zdravotničtí pracovníci tomu říkají konečné stádium onemocnění ledvin nebo ESRD.

Pokud máte ESRD, potřebujete dialýzu nebo transplantaci ledviny. Je však možné mít nějakou dobu onemocnění ledvin, aniž byste k léčbě svého stavu vyžadovali dialýzu.

Co je akutní selhání ledvin?

Akutní selhání ledvin (aka akutní poškození ledvin) je, když zaznamenáte náhlou změnu v tom, jak dobře fungují vaše ledviny. Stav není progresivní. Je to rychlé, obvykle se to děje v hodinách až několika dnech.

Akutní selhání ledvin je v nemocnici běžné, protože můžete být velmi nemocní, dehydratovaní nebo mít jiný zdravotní stav, který ovlivňuje průtok krve a tekutin do ledvin.

Některé léky dostanete v nemocnici, může také přispět k selhání ledvin.

Ne vždy máte příznaky akutního selhání ledvin. Pokud tak učiníte, můžete produkovat méně moči, pociťovat otoky nohou a kotníků nebo se cítit unavenější než obvykle.

Pokud jste již nemocní, může být snadné spojit tyto příznaky s vaším jiným zdravotním stavem.

Dobrou zprávou je, že akutní selhání ledvin je často léčitelné. I když možná budete potřebovat dialýzu, abyste na krátkou dobu působili jako umělá ledvina, s léčbou mohou zdravotničtí pracovníci obvykle pomoci zvrátit akutní selhání ledvin.

Ale to obvykle není případ chronického selhání ledvin.

Co je chronické selhání ledvin?

Chronické selhání ledvin nebo chronické onemocnění ledvin (CKD) nastává, když máte významnou ztrátu funkce ledvin po dobu 3 měsíců nebo déle. Zdravotníci hodnotí funkci ledvin pomocí krevních testů a testů moči.

Jeden krevní test, nazývaný test glomerulární filtrace (GFR), měří, jak dobře fungují vaše ledviny. Pokud je vaše GFR méně než 60 po dobu 3 měsíců vám lékař pravděpodobně diagnostikuje CKD.

Vaše ledviny mohou stále fungovat, pokud máte CKD. Ale nefungují tak dobře jako kdysi. CKD také bývá progresivnícož znamená, že jednoho dne vaše ledviny nemusí fungovat a můžete potřebovat dialýzu.

Typ podmínky Akutní poškození ledvin Chronické onemocnění ledvin
Počátek • náhlé, obvykle během několika hodin nebo dnů • více než 3 měsíce (nebo déle)
Příčiny • infekce
• dehydratace
• těžká ztráta krve
• jiné příčiny
• progresivní stav, který se často vyskytuje u hypertenze a diabetes mellitus
Výhled • obvykle reverzibilní
• může vyžadovat dialýzu
• obvykle progresivní
• může léčit v dřívějších stádiích změnami stravy a léky
• může vyžadovat dialýzu nebo transplantaci ledvin v pozdních stádiích

Selhání ledvin a selhání ledvin znamenají totéž. Můžete slyšet, jak zdravotníci používají termíny poškození ledvin nebo onemocnění ledvin, aby označovali stejnou věc.

Ať už akutní nebo chronické, selhání ledvin může být vážným zdravotním stavem.

Pokud vaše ledviny nefungují správně, hromadí se ve vašem těle odpadní látky, které vám mohou způsobit velké nevolnosti. Ale obvykle nezačnete pociťovat příznaky onemocnění ledvin, dokud vaše ledviny nefungují na přibližně 20 % nebo méně své předchozí úrovně.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY