Existuje souvislost mezi alergickou rýmou a spánkovou apnoe?

Výzkum naznačuje souvislost mezi alergickou rýmou a několika problémy se spánkem, včetně spánkové apnoe. Strategie životního stylu mohou pomoci předcházet spánkové apnoe. Pokud se rozvine, lékař vám může předepsat zařízení, které vám pomůže spát.

„Alergická rýma“ je lékařský termín pro alergie, které způsobují kýchání a rýmu nebo ucpaný nos. Nosní alergie jsou extrémně časté. Kontakt s pylem, prachem, plísní nebo chlupy domácích zvířat může vyvolat nosní alergie.

Lidé s tímto typem alergie mohou mít zvýšené riziko spánkové apnoe. Tento článek zkoumá současný výzkum toho, jak alergická rýma ovlivňuje spánek.

Může alergická rýma způsobit spánkovou apnoe?

Výzkum spojil alergickou rýmu s poruchou dýchání zvanou obstrukční spánková apnoe (OSA).

K OSA dochází, když se svaly v krku uvolní a dočasně uzavřou během spánku, čímž se na několik sekund nebo déle zastaví proudění vzduchu. Tyto epizody se opakovaně objevují v noci a mohou způsobit příznaky, jako je hlasité chrápání nebo lapání po dechu. Tyto epizody mohou také způsobit denní bolesti hlavy a ospalost.

Mnoho lidí s OSA také trpí alergiemi. Studie z roku 2017 zahrnující 240 účastníků s OSA zjistila, že asi 27 % mělo také alergickou rýmu.

Podobně a Metaanalýza z roku 2018 ze 44 studií zjistilo, že 35 % dospělých a 45 % dětí s OSA má také alergickou rýmu.

Autoři však došli k závěru, že zatím není jasné, jak spolu tyto dva stavy souvisí, zejména zda je alergická rýma rizikovým faktorem pro OSA.

Jiný výzkum zkoumající souvislost mezi alergickou rýmou a OSA ukázal smíšené výsledky. A 2020 systematický přehled a metaanalýza naznačili, že zatímco některé studie naznačují souvislost mezi alergickou rýmou a OSA, jiné nikoli.

I když se zdá jasné, že mnoho lidí má oba stavy, je zapotřebí více výzkumu, abychom pochopili, jak spolu souvisí.

Alergická vs. nealergická rýma a spánková apnoe

Rýma označuje zánět nosu. Alergen vyvolává alergickou rýmu. Nealergická rýma má mnoho potenciálních příčin, včetně:

 • infekce
 • počasí
 • léky
 • stres
 • hormony

Stejně jako alergická rýma může také existovat souvislost mezi nealergickou rýmou a spánkovou apnoe. Výše citovaná studie z roku 2017 zjistila podobnou prevalenci alergické a nealergické rinitidy u lidí s OSA.

Jiné studie zjistily vysokou prevalenci OSA u lidí se stavem zvaným nealergická rýma s eozinofilním syndromem (NARES).

NARES způsobuje příznaky podobné alergické rýmě, ale bez jasného spouštěče alergenů.

Bylo to užitečné?

Může alergická rýma způsobit další problémy se spánkem?

Nosní alergie mohou ztížit noční dýchání nosem. To může ztížit usínání a usínání.

Není tedy žádným překvapením, že existuje souvislost mezi alergickou rýmou a dalšími problémy se spánkem. revize 2020 citované výše. Některé z těchto problémů se spánkem zahrnují:

 • noční pomočování
 • skřípání zubů (bruxismus)
 • noční pocení
 • špatná kvalita spánku
 • krátká doba spánku
 • chrápání

Jak mohu zvládnout spánkovou apnoe sekundární k alergické rýmě?

Zatímco léčba alergie vám může pomoci lépe dýchat v noci, pravděpodobně nevyřeší spánkovou apnoe.

Pokud máte podezření, že máte spánkovou apnoe, poraďte se s lékařem, abyste našli vhodnou léčbu. Nezapomeňte zmínit, že máte také alergie.

U lidí se středně těžkou až těžkou OSA, kteří mají také alergie, může používání přístroje na nepřetržitý pozitivní tlak v dýchacích cestách (CPAP) v noci pomoci zmírnit příznaky.

Váš lékař může navrhnout použití masky, která zakryje váš nos i ústa namísto pouze nosu, aby váš přístroj CPAP mohl dodávat kyslík přes vaše ústa, když jste přetížení.

Mohu zabránit spánkové apnoe sekundární k alergické rýmě?

Pokud již máte alergickou rinitidu, můžete mít obavy z rozvoje OSA.

Někdy je možné zabránit spánkové apnoe. Můžete vyzkoušet následující strategie životního stylu:

 • mít pravidelný pohyb
 • jíst vyváženou stravu bohatou na živiny
 • omezování nebo vyhýbání se alkoholu
 • přestat kouřit
 • spát na boku místo na zádech
 • vyhýbání se práškům na spaní
 • užívání léků na alergii
 • proplachování nosních cest (výplach dutin)

Mějte na paměti, že není vždy možné zabránit spánkové apnoe. Některé rizikové faktory – jako je váš věk, pohlaví a genetika – jsou mimo vaši kontrolu.

Obecně platí, že ucpaný nos může ovlivnit vaše noční dýchání a tím i kvalitu spánku. Alergická rýma je běžná u lidí se spánkovou apnoe, i když souvislost mezi těmito dvěma stavy není jasná.

Je důležité vyhledat léčbu pro oba stavy. Nezapomeňte svému lékaři vysvětlit, pokud si myslíte, že vaše alergie ovlivňuje vaše noční dýchání.

I když léčba alergií nemusí nutně vyřešit spánkovou apnoe, může vám pomoci lépe dýchat v noci. Váš lékař může vyhodnotit, zda jsou pro spánkovou apnoe zapotřebí další léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY