Existuje souvislost mezi kortizonovými injekcemi a bolestmi hlavy?

Stejně jako u většiny léčebných postupů mohou mít injekce kortizonu vedlejší účinky. Ty mohou zahrnovat různé druhy bolestí hlavy.

Kortizon je typ molekuly známý jako kortikosteroid nebo zkráceně steroid. Kortizonové injekce pomáhají zmírnit zánět kloubů, svalů nebo pojivové tkáně. Mohou být užitečné při léčbě stavů, jako jsou:

 • zánět šlach
 • syndrom karpálního tunelu
 • bolesti zad
 • artritida

Nejčastějším vedlejším účinkem kortizonové injekce je bolest a otok v místě podání injekce. Mezi další nežádoucí účinky patří otok obličeje, zvýšená chuť k jídlu a vysoká hladina cukru v krvi.

Bolesti hlavy jsou také známým vedlejším účinkem kortizonových injekcí. A steroidní injekce do páteře, známá jako epidurální steroidní injekce (ESI), může způsobit specifický typ bolesti hlavy nazývaný postdurální punkční bolest hlavy (PDPH).

Podívejme se na souvislost mezi injekcemi kortizonu a bolestmi hlavy, včetně toho, co je způsobuje a jak zmírnit bolest.

Mohou injekce kortizonu způsobit bolesti hlavy?

Bolesti hlavy jsou známým vedlejším účinkem injekcí kortizonu, ale není vždy jasné, co způsobuje bolest hlavy. Injekce kortizonu mohou vést k potížím se spánkem (nespavost), což může způsobit bolest hlavy nebo epizodu migrény. Injekce může také dočasně zvýšit hladinu cukru v krvi, což by zase mohlo způsobit bolest hlavy.

Bolest hlavy se může také objevit po ESI. ESI dodává steroidní léky přímo do prostoru mimo vak s tekutinou kolem vaší míchy. Tato oblast se nazývá epidurální prostor.

Někdy lékař při podávání steroidních léků zapíchne jehlu trochu příliš daleko. Pokud jehla propíchne vnější membránu míchy (dura), může do páteře uniknout míšní mok. Výsledkem je epidurální bolest hlavy, známá také jako PDPH nebo spinální bolest hlavy.

Nástup bolesti hlavy po ESI je obvykle uvnitř 24–48 hodin ale byly hlášeny bolesti hlavy začínající 12 dní po zákroku.

Bolest hlavy se obvykle zhoršuje při sezení nebo stání a zlepšuje se při ležení.

Jak časté jsou bolesti hlavy po injekci kortizonu?

V nedávné studii 1 708 lidí, kteří dostali injekci kortikosteroidů do hlezenního kloubu, zaznamenalo vedlejší účinky obecně pouze 5,8 % lidí. Nejčastějším nežádoucím účinkem byla bolest a otok v místě vpichu (vzplanutí po injekci), následované kožními reakcemi. Ve studii nebyly hlášeny žádné bolesti hlavy. To naznačuje, že bolest hlavy může být méně častým vedlejším účinkem injekcí kortizonu do kloubu.

PDPH nebo bolesti hlavy po ESI jsou také neobvyklé. Výzkum naznačuje, že se vyskytují v méně než 1 % lidí, kteří dostávají ESI, ale to závisí na velikosti použité jehly a dalších faktorech. S větší jehlou se výskyt PDPH zvyšuje na téměř 36 %.

Jak se léčí bolesti hlavy způsobené injekcemi kortizonu?

Léčba bolesti hlavy závisí na její závažnosti, ale může zahrnovat:

 • odpočinek
 • hydratace
 • vleže
 • léky proti bolesti, jako je acetaminofen
 • Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen
 • pití kofeinových nápojů, jako je káva, soda nebo čaj

Při silné bolesti hlavy v oblasti páteře může lékař doporučit epidurální krevní náplast. To zahrnuje odebrání krve z jedné z vašich žil a následné vstříknutí do epidurálního prostoru.

Tato léčba je až 98% účinnost.

Jaké jsou další vedlejší účinky injekce kortizonu?

Mezi další časté vedlejší účinky injekcí kortizonu patří:

 • bolest kolem místa vpichu, nazývaná také kortizonový vzplanutí
 • modřiny v místě vpichu

 • zčervenání obličeje nebo otok

 • nespavost
 • dočasná vysoká hladina cukru v krvi
 • dočasný vysoký krevní tlak
 • zvýšená chuť k jídlu

Vzácnější, ale potenciálně závažné nežádoucí účinky zahrnují:

 • infekce
 • oslabené šlachy
 • úbytek kostních minerálů
 • alergická reakce

Zjistěte více o vedlejších účincích injekcí kortizonu.

Často kladené otázky o vedlejších účincích kortizonových injekcí

Kortizonové injekce mohou způsobit řadu vedlejších účinků, ale ne každý, kdo dostane injekci kortizonu, zažije vedlejší účinky. Před schůzkou si promluvte se svým lékařem o rizicích a výhodách injekce kortizonu.

Proč mě po injekci kortizonu bolí hlava?

Bolesti hlavy jsou známým vedlejším účinkem injekcí kortizonu. Injekce kortizonu mohou také ztížit spánek a zvýšit hladinu cukru v krvi, což může také přispět k bolesti hlavy.

Jsou bolesti hlavy po steroidních injekcích normální?

Bolesti hlavy jsou po injekci steroidů normální, ale nejsou nejčastějším vedlejším účinkem.

Pokud jste dostali steroidní injekci do páteře, bolest hlavy může znamenat, že máte PDPH, známou také jako epidurální bolest hlavy. PDPH je vzácná, ale léčitelná komplikace steroidní injekce do páteře.

Jak dlouho přetrvávají vedlejší účinky po injekci kortizonu?

Časté vedlejší účinky injekcí kortizonu, jako je bolest a otok v místě vpichu, obvykle po několika dnech odezní.

Ve vzácných případech mohou opakované injekce kortizonu vést k dlouhodobým komplikacím, jako je diabetes. Opakované injekce steroidů do stejné oblasti těla mohou také vést k trvalé ztrátě kostní hmoty nebo poškození chrupavky.

Odnést

Kortizonové injekce mají silné protizánětlivé účinky a mohou pomoci snížit bolest a zlepšit funkci vašich kloubů, svalů nebo pojivové tkáně.

Ale injekce steroidů mohou také způsobit vedlejší účinky, včetně bolesti a otoku v místě vpichu, nespavosti, zvýšeného krevního tlaku a cukru v krvi a bolesti hlavy. Bolesti hlavy jsou také známým vedlejším účinkem epidurálních steroidních injekcí.

Máte-li obavy z injekcí kortizonu, promluvte si se svým lékařem, který vám může pomoci zvážit jejich přínosy a rizika.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY