Fakta a tipy, jak žít s CLL Fáze 0

Chronická lymfocytární leukémie (CLL) je typ rakoviny, která postihuje lymfocyty, typ bílých krvinek. Rakovinové buňky CLL se nacházejí většinou v krvi a kostní dřeni a netvoří nádory.

Podobná forma rakoviny, malý lymfocytární lymfom (SLL), který také postihuje lymfocyty, ale pochází z lymfatických uzlin, však může tvořit nádory.

Lékaři stav stavějí tak, že sledují faktory ve vaší krvi a změny velikosti některých orgánů, jako jsou lymfatické uzliny a slezina.

Většina lidí s diagnózou CLL jsou starší dospělí. Stádium 0 často nevyžaduje žádnou léčbu. Pokud se léčíte na fázi 0 CLL, možná budete chtít podniknout kroky ke zvládnutí celkového zdraví a úrovně energie a zároveň se chránit před infekcí.

Co je stadium 0 CLL?

Existují dva systémy pro fázi CLL: systém Rai a systém Binet.

Systém Rai se používá k měření lymfocytů v krvi a kostní dřeni. Pro diagnózu CLL musíte mít vysokou koncentraci monoklonálních lymfocytů v krvi. „Monoklonální“ znamená, že lymfocyty měly stejné původní bílé krvinky. Tento stav je známý jako lymfocytóza.

Ve stádiu Rai 0 CLL budete mít lymfocytózu. Nedochází však k žádnému zvětšení vašich lymfatických uzlin nebo orgánů. Máte téměř normální počet červených krvinek a krevních destiček. V pozdějších stádiích CLL vaše testy kromě lymfocytózy ukáží nízký krevní obraz nebo zvětšení lymfatických uzlin nebo orgánů.

Pokud vaše CLL někdy postoupí do pozdějších fází, vaše testy ukáží kromě lymfocytózy také nízký krevní obraz nebo zvětšení lymfatických uzlin nebo orgánů.

Další systém stagingu CLL, systém Binet, bere v úvahu vaše orgány, lymfatické uzliny a krevní obraz. Nebere v úvahu lymfocytózu.

Dokážete udržet svou běžnou rutinu ve fázi 0 CLL?

Mnoho lidí ve stádiu 0 CLL nemá žádné příznaky. Pokračují ve své pravidelné rutině a neprovádějí žádné změny ve svém životním stylu.

Na druhou stranu, pokud máte příznaky, máte nízký krevní obraz nebo velký růst lymfatických uzlin, lékař obvykle doporučí léčbu.

V takovém případě možná budete muset provést určité změny ve svém rozvrhu, abyste vyhověli pravidelným návštěvám lékaře. Pokud dostáváte aktivní léčbu, můžete zaznamenat vedlejší účinky, jako je únava, které ovlivňují vaši energetickou hladinu.

Možná budete chtít přijmout více opatření při užívání imunosupresivních léků, abyste se vyhnuli onemocnění.

Jak léčíte leukémii ve fázi 0?

Stádium 0 CLL je považováno za stadium „nízkého rizika“. Standardní péče vyžaduje přístup hlídání a čekejte, při kterém jste pečlivě sledováni svým lékařem, ale nedostáváte aktivní léčbu.

Typický přístup hlídej a čekej zahrnuje návštěva lékaře a krevní testy každé 3 měsíce. Na konci 12 měsíců se vy a váš lékař můžete rozhodnout, zda budete pokračovat ve sledování nebo zahájíte aktivní léčbu.

Mnoho lidí ve stádiu 0 CLL zůstane u tohoto přístupu po mnoho let. Zahájení léčby dříve, než je nutné, nezlepší výsledky. Léčba CLL má také vedlejší účinky a rizika. A časem se vaše tělo může stát odolným vůči některým lékům, které můžete potřebovat v pozdější fázi léčby CLL.

Váš lékař může doporučit léčbu stadia 0 CLL, pokud máte to, co pokyny Mezinárodního workshopu o chronické lymfocytární leukémii (iwCLL) nazývají „aktivní onemocnění“. Některé příznaky aktivního onemocnění zahrnují:

 • prodloužená horečka
 • pokračující noční pocení
 • extrémní únava
 • výrazný úbytek hmotnosti

Léčba stadia 0 CLL může zahrnovat:

 • Cílená terapie: Tato terapie působí na buňky na molekulární úrovni. Jedná se o nejběžnější léčbu používanou u CLL. Příklady léků pro cílenou terapii CLL jsou ibrutinib, venetoklax, acalabrutinib, rituximab a obinutuzumab.
 • Imunoterapie: Tato terapie působí na imunitní systém a pomáhá v boji proti rakovině. Příkladem imunoterapie CLL je lenalidomid.
 • Chemoterapie: Také forma cílené terapie, chemoterapie přímo zabíjí rakovinné buňky. Není tak hojně využívaný jako kdysi. Příklady chemoterapeutických léků zahrnují bendamustin, chlorambucil, fludarabin a cyklofosfamid.

Tipy na řízení léčby a vedlejší účinky

Během období sledování a vyčkávání můžete upřednostnit návštěvy u lékaře a krevní testy. Může pomoci vést záznam příznaků, jako jsou změny hmotnosti a energetické hladiny.

Pokud dostáváte léčbu pro stadium 0 CLL, nežádoucí účinky, které zaznamenáte, se mohou lišit v závislosti na typu léku a vašem osobním zdraví. Společnost Leukemia and Lymphoma Society má online zdroj pro specifické vedlejší účinky a jak je zvládnout.

Během imunoterapie možná budete chtít dodržovat výživová doporučení pro imunosuprimované lidi. To vás může chránit před nemocemi, kterým by jinak váš imunitní systém zabránil. Některé obecné rady zahrnují:

 • Vyvarujte se syrového nebo nedovařeného masa nebo vajec.
 • Vyhněte se měkkým nebo nepasterizovaným sýrům nebo mléčným výrobkům.
 • Před jídlem nebo manipulací s ovocem a zeleninou omyjte.

Ať už jste v aktivní léčbě nebo pozorně čekáte, možná budete chtít podniknout kroky ke zdravému životnímu stylu, včetně:

 • zvládání stresu
 • cvičení
 • Zdravé stravování
 • kvalitní spánek
 • vyhýbat se tabáku, drogám a alkoholu
 • zůstat hydratovaný

Můžete žít 30 let s CLL?

Průměrný věk diagnózy CLL je 70 let. Tento stav zřídka postihuje osoby mladší 40 let.

Lidé s diagnózou stádia 0, 1 nebo 2 CLL mohou žít 5 až 20 let bez léčby. Více než polovina pacientů se stádiem 0 CLL žije 12,5 let nebo déle.

Chronická lymfocytární leukémie je rakovina krve. Lékaři obvykle sledují krevní obraz a symptomy pacientů s CLL ve stádiu 0. Léčba je nutná pouze v případě, že máte příznaky aktivního onemocnění.

Nežádoucí účinky léčby CLL můžete zvládnout zdravým životním stylem a vyhýbáním se rizikům infekce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY