Falešné (fantomové) těhotenství: příčiny, příznaky a léčba

Intro

Nevolnost, únava, otékající prsa… Obvykle je snadné vidět, že tyto těhotenské příznaky přispívají k těhotenství. Ale ve vzácných případech tomu tak není.

Falešné těhotenství je také známé jako fantomové těhotenství nebo klinický termín pseudocyesis. Je to neobvyklý stav, který způsobuje, že žena věří, že je těhotná. Bude mít dokonce mnoho klasických příznaků těhotenství.

Ale to nesouvisí s potratem. Ve falešném těhotenství nedošlo k početí a neexistuje žádné dítě. Navzdory tomu mohou příznaky trvat dostatečně dlouho na to, aby žena a dokonce i její okolí uvěřili, že čeká.

Co způsobuje falešné těhotenství?

V tuto chvíli neexistuje žádná odpověď na to, proč některé ženy zažívají pseudocyesis. Existují však tři hlavní teorie. Někteří odborníci na duševní zdraví se domnívají, že to souvisí s intenzivní touhou nebo strachem z otěhotnění. Je možné, že to ovlivňuje endokrinní systém, což zase způsobuje příznaky těhotenství.

Další teorie se týká plnění přání. Někteří odborníci na duševní zdraví se domnívají, že když žena touží být těhotná, pravděpodobně poté, co zažije několik potratů, neplodnosti nebo se chce vdát, může si některé změny ve svém těle špatně vyložit jako jasné znamení, že je těhotná.

Třetí teorie souvisí s určitými chemickými změnami v nervovém systému, které souvisejí s depresivními poruchami. Je možné, že tyto chemické změny jsou zodpovědné za příznaky falešného těhotenství.

Jaké jsou příznaky falešného těhotenství?

Falešné těhotenství se často ve všech ohledech podobá těhotenství, bez přítomnosti dítěte. Ve všech případech si je žena naprosto jistá, že je těhotná.

Fyzicky je nejčastějším příznakem nafouklé břicho, podobné dětské bouli. Břicho se může začít zvětšovat stejně jako během těhotenství, když vyvíjející se dítě roste. Během falešného těhotenství není toto rozšíření břicha výsledkem dítěte. Místo toho se věří, že je to způsobeno nahromaděním:

 • plyn
 • Tlustý
 • výkaly
 • moč

Nepravidelnost ženského menstruačního cyklu je druhým nejčastějším tělesným příznakem. Polovina až tři čtvrtiny žen, které prodělaly pseudocyezi, uvedly, že cítí, jak se dítě pohybuje. Mnoho žen také uvádí, že cítí kopání dítěte, i když tam nikdy žádné dítě nebylo.

Další příznaky mohou být stejně obtížné odlišit od těch, které se vyskytly během skutečného těhotenství, a mohou zahrnovat:

 • ranní nevolnost a zvracení
 • něžná prsa
 • změny na prsou, včetně velikosti a pigmentace
 • laktace
 • přibývání na váze
 • porodní bolesti
 • obrácený pupík
 • zvýšená chuť k jídlu
 • zvětšení dělohy
 • změkčení děložního čípku
 • falešná práce

Tyto příznaky mohou být tak věrohodné, že lékaři mohou být dokonce oklamáni.

Existuje léčba falešného těhotenství?

Ukázat ženě důkaz, že opravdu není těhotná, pomocí zobrazovacích technik, jako je ultrazvuk, je nejúspěšnějším způsobem, jak ukončit falešné těhotenství.

Nepředpokládá se, že falešná těhotenství mají přímé fyzické příčiny, takže neexistují žádná obecná doporučení pro jejich léčbu pomocí léků. Pokud však žena pociťuje příznaky, jako je menstruační nepravidelnost, mohou být předepsány léky.

Zdá se, že k falešným těhotenstvím dochází neúměrně u žen, které zažívají psychickou nestabilitu. Z toho důvodu by měli být léčeni v péči psychoterapeuta.

Jak časté je falešné těhotenství?

Koncept falešného těhotenství není žádnou novinkou. Hippokratovi se připisuje první písemná zpráva z roku 300 př. n. l. Marie Tudorová je slavným historickým příkladem. Počet případů pseudocyeze ve Spojených státech za poslední století výrazně poklesl.

Ve 40. letech 20. století se případy falešného těhotenství vyskytly přibližně u 1 z každých 250 těhotenství. Toto číslo kleslo na 1 až 6 případů na každých 22 000 porodů.

Průměrný věk ženy prožívající fantomové těhotenství je 33 let. Byly však hlášeny případy u dětí ve věku 6 let a žen ve věku 79 let. Zhruba jedna třetina žen s pseudoscyesis byla těhotná alespoň jednou dříve a více než dvě třetiny jsou vdané. Ženy, které zažily incest, mohou být vystaveny většímu riziku falešného těhotenství.

V zemích se snadným přístupem k přesným těhotenským testům se falešná těhotenství stala poměrně vzácnou. Některé kultury spojují hodnotu ženy s její schopností otěhotnět a pseudocyesis je v těchto částech světa pozorována ve vyšší míře.

Sečteno a podtrženo

Je vzácné zažít falešné těhotenství. Příznaky těhotenství a pseudocyeze mohou být matoucí podobné, ale existuje jeden významný rozdíl. Ve falešném těhotenství prostě žádné dítě není. Je to proto, že k žádnému početí nikdy nedošlo, navzdory symptomům, které, jak se zdá, naznačují opak. Pokud máte otázky nebo si myslíte, že byste mohla být těhotná, navštivte svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY