Familiární kombinovaná hyperlipidémie

Co je smíšená hyperlipidémie?

Smíšená hyperlipidémie je genetická porucha přenášená rodinnými příslušníky. Pokud máte toto onemocnění, znamená to, že máte v krvi vyšší než normální hladiny cholesterolu, triglyceridů a dalších lipidů. Porucha přispívá k srdečním chorobám a časným infarktům. Diabetes, hypotyreóza, obezita a zneužívání alkoholu mohou tento stav zhoršit.

Smíšená hyperlipidémie je také známá jako familiární kombinovaná hyperlipidémie. Odhaduje se, že postihuje 1 až 2 procenta populace v západním světě. Ve skutečnosti je to nejčastější dědičná porucha lipidů. Vysoké hladiny lipidů obvykle začínají ve vašem dospívání. Nějaký důkaz ukazuje, že hyperlipidémie začíná u některých lidí v dětství.

Zjistěte více o tomto stavu, včetně příčin, rizik a toho, co lze očekávat od léčby.

Příčiny smíšené hyperlipidémie

Probíhá vědecký výzkum specifických genů, které tuto poruchu způsobují. Výzkum je složitý, protože charakteristiky smíšené hyperlipidémie se překrývají s vlastnostmi metabolického syndromu. Tento syndrom není geneticky podmíněný a je rozšířenější. Nové statistické a genetické výzkumné techniky však vědcům pomáhají pochopit příčiny smíšené hyperlipidémie.

Pokud má jeden z vašich rodičů smíšenou hyperlipidémii, máte podle zprávy Kaiser Permanente 50procentní šanci, že zdědíte genetické riziko poruchy. A pokud to mají oba vaši rodiče, můžete zdědit dvojnásobnou dávku, což může způsobit vážnější zdravotní problémy dříve v životě.

Rizika a rizikové faktory

Smíšená hyperlipidémie je dědičná a způsobuje vysoké hladiny lipidů. Vaše hladiny lipidů budou ještě vyšší, pokud máte také podmínky jako:

  • cukrovka
  • hypotyreóza
  • obezita
  • zneužití alkoholu

Tyto vysoké hladiny lipidů ze smíšené hyperlipidémie vás vystavují riziku:

  • ischemická choroba srdeční
  • časný infarkt
  • onemocnění periferních cév
  • mrtvice

Diagnostika smíšené hyperlipidémie

Smíšená hyperlipidémie je obvykle poprvé zaznamenána, když krevní testy ukazují vysoké hladiny lipidů. Nemusíte mít žádné fyzické příznaky. Ale znalost vaší rodinné anamnézy, zejména srdečního onemocnění nebo hyperlipidémie, pomůže vašemu lékaři stanovit diagnózu.

Genetický výzkum postupuje. Lékaři mohou jednoho dne vyvinout genetický test na smíšenou hyperlipidémii a léčbu, která se zaměří na příslušné geny.

V současné době však váš lékař bude muset provést krevní test, aby stanovil diagnózu. Test určuje hladiny lipidů ve vaší krvi. Váš lékař bude hledat:

  • nižší než průměrné hladiny HDL cholesterolu
  • vyšší hladiny LDL cholesterolu, triglyceridů a apolipoproteinu B100

Tyto výsledky mohou naznačovat smíšenou hyperlipidémii.

Krevní test vyžaduje hladovění po dobu 12 hodin před testem. To znamená, že nemůžete jíst ani pít nic kromě vody. Váš lékař se vás také zeptá na léky a doplňky, které obvykle užíváte. Před testem vám řeknou, zda je máte nebo nemáte.

Někteří lékaři mohou jako diagnostický nástroj používat ultrazvuk karotid. Není to drahé ani invazivní. Navíc může pomoci předvídat budoucí infarkt nebo mrtvici.

Léčba

Smíšená hyperlipidémie je dědičné onemocnění, které nelze vyléčit. Cílem léčby je snížit riziko srdečních onemocnění a jejich komplikací. Váš léčebný plán bude záviset na vašem věku v době diagnózy, jak vysoké jsou vaše hladiny lipidů a zda máte nějaké příznaky, jako je bolest na hrudi.

Prvním krokem v léčbě je provedení některých změn životního stylu. Lékař může také předepsat léky.

Změny životního stylu

U mnoha lidí mohou samotné změny životního stylu pomoci snížit hladinu cholesterolu a triglyceridů.

Abyste snížili riziko srdečních onemocnění, může vám lékař doporučit nízkotučnou dietu, hubnutí a pravidelné cvičení. Nízkotučná dieta může snížit riziko srdečních onemocnění Americká kardiologická asociace. Důkazy také naznačují, že omezení cukru a snížení sacharidů je účinné při snižování hmotnosti a triglyceridů při zvyšování HDL.

Chcete-li spravovat svůj cholesterol, vyzkoušejte tyto tipy:

Přestat kouřit: Kouření zvyšuje riziko srdečních onemocnění.

Zhubnout: V případě potřeby navštivte dietologa, který vám pomůže s výběrem zdravé stravy, nebo se připojte ke skupině hubnoucí, jako je Weight Watchers.

Pohybujte se: Pokud nejste fyzicky aktivní, začněte 15 minutami mírného cvičení denně. Doporučeným cílem je alespoň 30 minut cvičení denně, i když je cvičení rozděleno do 10minutových úseků. Najděte si něco, co rádi děláte. Může to být chůze, plavání, jízda na kole, tanec, cvičení v tělocvičně nebo něco jiného. Nejdůležitější je najít si rutinu, které se budete držet.

Dodržujte zdravou výživu: Omezte rychlé občerstvení a maximalizujte čerstvé potraviny. Zařaďte do svého jídelníčku více ryb. Zkuste dietu ve středomořském stylu. Existuje mnoho zdrojů, které vám mohou pomoci naplánovat zdravé jídelníčky, které odpovídají vašemu životnímu stylu.

Léky

Pokud vaše hladina cholesterolu zůstane po změně životního stylu vysoká, může vám lékař předepsat léky. Existuje několik léků, které mohou pomoci. Každá funguje jinak, aby změnila hladinu cholesterolu. Mohou zahrnovat:

Statiny: Obvykle se jedná o léčbu první volby. Tyto léky blokují látku, kterou vaše játra používají k tvorbě cholesterolu. Váš lékař může také doporučit doplněk omega-3 mastných kyselin.

Pryskyřice vázající žlučové kyseliny: Jedná se o léky, které přimějí játra vytvářet více žlučových kyselin. Ty pak snižují cholesterol ve vaší krvi.

Inhibitory absorpce cholesterolu: Tyto léky omezují množství vstřebaného cholesterolu z potravy.

Injekční léky: Některé injekční léky mohou pomoci játrům snížit hladinu cholesterolu v krvi.

Můžete mít vedlejší účinky konkrétního léku nebo kombinace léků. Někteří lidé například nemohou tolerovat statiny. Pokud je tomu tak, váš lékař s vámi bude spolupracovat při hledání jiné možnosti léku.

Váš lékař bude sledovat váš postup léčby pravidelnými laboratorními testy. Mohou také chtít sledovat účinek léků na funkci jater.

Stále se objevují nové informace o léčbě. Pokud máte smíšenou hyperlipidémii, pravidelně se poraďte se svým lékařem o aktualizacích výzkumu.

co mohu očekávat?

Váš výhled závisí na tom, jak brzy jste byli diagnostikováni, jak reagujete na předepsaný léčebný plán a jak dobře se držíte plánu. Pokud se neléčí, smíšená hyperlipidemie vás vystavuje vysokému riziku časného infarktu nebo mrtvice. Ale se změnami životního stylu a léky by se vaše hladiny lipidů měly zlepšit.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY