Fibroidy

Co jsou to myomy?

Fibroidy jsou abnormální výrůstky, které se vyvíjejí v ženské děloze nebo na ní. Někdy se tyto nádory zvětší a způsobí silnou bolest břicha a silnou menstruaci. V ostatních případech nezpůsobují žádné příznaky. Růsty jsou obvykle benigní nebo nerakovinové. Příčina myomu není známa.

Fibroidy jsou také známé pod následujícími názvy:

 • leiomyomy
 • myomy
 • děložní myomy
 • fibromy

Podle Úřadu pro zdraví žen až 80 procent žen je má do 50 let. Většina žen však nemá žádné příznaky a nikdy nemusí vědět, že mají myomy.

Jaké jsou různé typy myomů?

Typ fibroidu, který žena vyvine, závisí na jeho umístění v děloze nebo na děloze.

Intramurální fibroidy

Intramurální fibroidy jsou nejběžnějším typem myomu. Tyto typy se objevují ve svalové stěně dělohy. Intramurální fibroidy se mohou zvětšit a mohou protáhnout vaši dělohu.

Subserózní fibroidy

Subserózní fibroidy se tvoří na vnější straně dělohy, což se nazývá serosa. Mohou být dostatečně velké, aby vaše děloha vypadala na jedné straně větší.

Pedunkulované fibroidy

Subserózní nádory mohou vyvinout stonek, štíhlou základnu, která podporuje nádor. Když to udělají, jsou známí jako pedunkulované fibroidy.

Submukózní fibroidy

Tyto typy nádorů se vyvíjejí ve střední svalové vrstvě neboli myometriu vaší dělohy. Submukózní nádory nejsou tak běžné jako u ostatních typů.

Co způsobuje fibroidy?

Není jasné, proč se fibroidy vyvíjejí, ale jejich tvorbu může ovlivnit několik faktorů.

Hormony

Estrogen a progesteron jsou hormony produkované vaječníky. Způsobují regeneraci děložní sliznice během každého menstruačního cyklu a mohou stimulovat růst myomů.

Rodinná historie

Fibroidy mohou běžet v rodině. Pokud má vaše matka, sestra nebo babička v anamnéze tento stav, můžete jej také vyvinout.

Těhotenství

Těhotenství zvyšuje produkci estrogenu a progesteronu ve vašem těle. Fibroidy se mohou během těhotenství rychle rozvíjet a růst.

Kdo je ohrožen myomy?

Ženy mají větší riziko vzniku myomů, pokud mají jeden nebo více z následujících rizikových faktorů:

 • těhotenství
 • rodinná anamnéza myomů
 • věk 30 nebo starší
 • Afro-Američan
 • vysoká tělesná hmotnost

Jaké jsou příznaky myomů?

Vaše příznaky budou záviset na počtu nádorů, které máte, stejně jako na jejich umístění a velikosti. Například submukózní fibroidy mohou způsobit silné menstruační krvácení a potíže s početím.

Pokud je váš nádor velmi malý nebo procházíte menopauzou, nemusíte mít žádné příznaky. Fibroidy se mohou během menopauzy a po ní zmenšovat. Důvodem je, že ženy podstupující menopauzu zažívají pokles hladin estrogenu a progesteronu, hormonů, které stimulují růst myomů.

Příznaky fibroidů mohou zahrnovat:

 • silné krvácení mezi nebo během menstruace, které zahrnuje krevní sraženiny

 • bolest v pánvi nebo dolní části zad
 • zvýšené menstruační křeče
 • zvýšené močení
 • bolest při pohlavním styku
 • menstruace, která trvá déle než obvykle
 • tlak nebo plnost v podbřišku
 • otok nebo zvětšení břicha

Jak jsou diagnostikovány fibroidy?

Pro správnou diagnózu budete muset navštívit gynekologa, aby provedl vyšetření pánve. Toto vyšetření slouží ke kontrole stavu, velikosti a tvaru vaší dělohy. Můžete také potřebovat další testy, které zahrnují:

Ultrazvuk

Ultrazvuk využívá vysokofrekvenční zvukové vlny k vytváření obrazů vaší dělohy na obrazovce. To umožní lékaři vidět jeho vnitřní struktury a všechny přítomné myomy. Transvaginální ultrazvuk, ve kterém je ultrazvuková hůlka vložena do pochvy, může poskytnout jasnější obrázky, protože je během tohoto postupu blíže k děloze.

Pánevní MRI

Tento hloubkový zobrazovací test vytváří obrázky vaší dělohy, vaječníků a dalších pánevních orgánů.

Jak se léčí myomy?

Váš lékař vypracuje léčebný plán na základě vašeho věku, velikosti vašich myomů a celkového zdravotního stavu. Můžete obdržet kombinaci léčby.

Domácí prostředky a přírodní léčba

Některé domácí prostředky a přírodní léčba mohou mít pozitivní účinek na myomy, včetně:

 • akupunktura
 • jóga
 • masáž
 • Gui Zhi Fu Ling Tang (GFLT), formule tradiční čínské medicíny
 • použití tepla na křeče (vyhněte se horku, pokud máte silné krvácení)

Pomoci mohou i dietní změny. Vyhněte se masu a kalorickým jídlům. Místo toho se rozhodněte pro potraviny s vysokým obsahem flavonoidů, zelené zeleniny, zeleného čaje a studenovodních ryb, jako je tuňák nebo losos.

Řízení úrovně stresu a hubnutí, pokud máte nadváhu, mohou také prospět ženám s myomy.

Léky

Ke zmenšení myomů mohou být předepsány léky k regulaci hladin vašich hormonů.

Agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin (GnRH), jako je leuprolid (Lupron), způsobí pokles hladin estrogenu a progesteronu. To nakonec zastaví menstruaci a zmenší myomy.

Antagonisté GnRH také pomáhají zmenšit myomy. Fungují tak, že zastaví vaše tělo v produkci folikuly stimulujícího hormonu (FSH) a luteinizačního hormonu (LH). Mezi příklady patří:

 • ganirelix acetát, injekční lék
 • cetrorelix acetát (Cetrotide), injekční lék
 • elagolix, který je přítomen v perorálním léku elagolix/estradiol/norethindronacetát (Oriahnn)

Mezi další možnosti, které mohou pomoci kontrolovat krvácení a bolest, ale nesnižují se ani neodstraňují myomy, patří:

 • nitroděložní tělísko (IUD), které uvolňuje hormon progestin
 • volně prodejné (OTC) protizánětlivé léky proti bolesti, jako např ibuprofen (Advil)

 • antikoncepční pilulky

Chirurgická operace

Může být provedena operace k odstranění velmi velkých nebo vícečetných výrůstků. Toto je známé jako myomektomie. Břišní myomektomie zahrnuje provedení velkého řezu v břiše pro přístup k děloze a odstranění myomů. Operaci lze provést také laparoskopicky pomocí několika malých řezů, do kterých jsou vloženy chirurgické nástroje a kamera. Fibroidy mohou po operaci znovu narůst.

Pokud se váš stav zhorší nebo pokud nefunguje žádná jiná léčba, může lékař provést hysterektomii. To však znamená, že v budoucnu nebudete moci rodit děti.

Neinvazivní nebo minimálně invazivní postupy

Novější a zcela neinvazivní chirurgický zákrok je nucená ultrazvuková chirurgie (FUS). Ležíte uvnitř speciálního přístroje pro magnetickou rezonanci, který umožňuje lékařům vizualizovat vnitřek vaší dělohy. Vysoce energetické, vysokofrekvenční zvukové vlny jsou směrovány na myomy, aby je odstranily nebo zničily.

Postupy myolýzy (například Acessa) zmenšují myomy pomocí zdrojů tepla, jako je elektrický proud nebo laser, zatímco kryomyolýza fibroidy zmrazuje. Ablace endometria zahrnuje vložení speciálního nástroje do dělohy, aby se zničila děložní výstelka pomocí tepla, elektrického proudu, horké vody nebo extrémního chladu.

Další nechirurgickou možností je embolizace děložní tepny. Při tomto postupu se malé částice vstříknou do dělohy, aby se přerušilo zásobování myomů krví.

Co lze očekávat v dlouhodobém horizontu?

Vaše prognóza bude záviset na velikosti a umístění vašich myomů. Fibroidy nemusí potřebovat léčbu, pokud jsou malé nebo nevyvolávají příznaky.

Pokud jste těhotná a máte myomy, nebo otěhotníte a máte myomy, lékař bude váš stav pečlivě sledovat. Ve většině případů fibroidy během těhotenství nezpůsobují problémy. Promluvte si se svým lékařem, pokud očekáváte otěhotnění a máte myomy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY