Fibromyalgie a těhotenství: Expert Q&A

Kevin P. White, MD, PhD, je bývalý specialista na chronickou bolest, který je stále aktivní ve výzkumu, výuce a vystupování na veřejnosti. Je pětinásobným mezinárodním oceněným autorem významné a nejprodávanější knihy „Breaking Thru the Fibromyalgia Fog – Scientific Důkaz Fibromyalgia Is Real“. Nadále je neúnavným zastáncem pacientů s fibromyalgií.

1. Co je fibromyalgie?

Fibromyalgie je multisystémové onemocnění. Z tohoto důvodu existuje několik důvodů, proč se obávat jeho účinků na těhotenství.

Fibromyalgie zahrnuje:

 • nervový systém a svaly
 • imunitní systém
 • řadu různých hormonů
 • autonomní nervová kontrola kůže, srdce, krevních cév, gastrointestinálního traktu a močového měchýře

Symptomy, jako je přetrvávající, rozšířená bolest a těžká únava, která obvykle trvá roky – ne-li neomezeně – charakterizují toto onemocnění.

Fibromyalgie je nemoc milionů mýtů, kvůli všem nedorozuměním, polopravdám a nepravdám, které o ní existují. Jedním z těchto mýtů je, že jde striktně o onemocnění žen středního a vyššího věku. Dostávají to však i děti a muži. A více než polovina žen s fibromyalgií je mladší 40 let, stále v reprodukčním věku.

2. Jak těhotenství ovlivňuje příznaky fibromyalgie?

Ne každá těhotná žena má s fibromyalgií stejnou zkušenost. Všechny ženy však obvykle pociťují nárůst bolesti, zejména v posledních několika měsících těhotenství. To je, když i zdravé ženy mívají větší nepohodlí.

V tomto okamžiku těhotenství:

 • Žena rychle přibírá na váze.
 • Růst miminka se zrychluje.
 • Dochází ke zvýšenému tlaku na dolní část zad, což je často problematická oblast pro lidi s fibromyalgií.

Na druhou stranu se během těhotenství v těle uvolňují chemikálie jako relaxin. Mimo jiné pomáhají uvolnit svaly. To může mít nějaký příznivý účinek. Celkově však průměrná žena s fibromyalgií zaznamená výrazné zvýšení bolesti. To platí zejména v posledních několika měsících a zejména v oblasti dolní části zad a boků.

3. Jak fibromyalgie ovlivňuje těhotenství?

Tato otázka má dvě části. Nejprve musíte pochopit, jak fibromyalgie ovlivňuje pravděpodobnost těhotenství. Ačkoli v této oblasti bylo provedeno jen málo výzkumu, neexistuje žádný důkaz, že fibromyalgie negativně ovlivňuje plodnost ženy. Mnoho žen (a mužů) s fibromyalgií však pociťuje nepohodlí během sexuálních aktivit. To může způsobit, že se méně často zapojují do sexuálních aktivit.

Jakmile žena otěhotní, fibromyalgie může ovlivnit samotné těhotenství. Například jedna studie pozorovala 112 těhotných žen s fibromyalgií v Izraeli. Výsledky ukázaly, že tyto ženy měly větší pravděpodobnost:

 • menší miminka
 • opakované potraty (zhruba 10 procent žen)
 • abnormální hladina cukru v krvi
 • nadměrné množství plodové vody

Bylo však také méně pravděpodobné, že budou mít děti, které se narodily předčasně. A nebylo pravděpodobnější, že budou vyžadovat císařský řez nebo nějaké speciální procedury.

4. Jsou léky na fibromyalgii nebezpečné pro těhotenství?

Velmi málo léků je schváleno pro použití během těhotenství, bez ohledu na stav, ke kterému se používají. Některé léky se záměrně netestují u těhotných žen. Proto existuje jen málo výzkumů o jejich účincích na těhotenství.

Tradiční moudrost, kterou se řídí většina lékařů, je vysadit co nejvíce léků, když je pacientka těhotná. To jistě platí pro fibromyalgii. Znamená to, že žena musí přestat Všechno její léky na fibromyalgii? Ne nutně. Znamená to, že musí se svým lékařem probrat různé přínosy a rizika vysazení nebo pokračování každého léku, který užívá.

5. Jaký je nejlepší způsob léčby fibromyalgie během těhotenství?

Naštěstí léky nejsou jedinou léčbou, která se ukázala jako účinná pro fibromyalgii. Může pomoci strečink, meditace, jóga a masti pro hluboké zahřívání. Masáž může být také užitečná, pokud není příliš agresivní.

Terapie v bazénu nebo sezení ve vířivce může být obzvláště uklidňující – zvláště pro ty, kteří mají bolesti zad a v pozdních fázích těhotenství. Cvičení je také důležité, ale musí být přizpůsobeno individuálním schopnostem a vytrvalosti. Pobyt v bazénu během cvičení může pomoci.

Odpočinek je zásadní. Dokonce i zdravé těhotné ženy často potřebují sedět nebo ležet, aby zmírnily tlak na záda a nohy. Naplánujte si 20- až 30minutové přestávky na celý den. Vezměte si dovolenou z naší práce dříve, než jste zamýšleli, abyste si dostatečně odpočinuli. Vaše rodina, lékař (lékaři) a zaměstnavatel by vás měli v tomto rozhodnutí týkajícím se zdraví podpořit.

6. Má fibromyalgie nějaké účinky na porod?

Můžete očekávat, že ženy s fibromyalgií budou mít během porodu více bolesti než ženy bez tohoto onemocnění. Žádný důkaz však nenaznačuje významný rozdíl. To dává smysl, vzhledem k tomu, že blokády páteře lze nyní podávat k účinné úlevě od bolesti během posledních několika klíčových hodin porodu.

Jak již bylo zmíněno dříve, fibromyalgie zřejmě nevede k předčasným porodům nebo většímu počtu císařských řezů. To naznačuje, že ženy s fibromyalgií nakonec porod tolerují stejně jako ostatní ženy.

7. Co se stane po narození dítěte?

Všeobecně se má za to, že ženská fibromyalgie se bude ještě nějakou dobu po porodu zhoršovat. Pacienti trpící fibromyalgií mají obvykle velmi narušený spánek. A výzkum ukázal, že čím hůře spí, tím více bolí, zejména ráno.

Není náhodou, že matčina fibromyalgie se obecně nezačne vracet na výchozí hodnotu, dokud dítě nezačne lépe spát. Je také důležité, aby byla pečlivě sledována nálada matky, protože poporodní deprese může být přehlédnuta nebo nesprávně interpretována jako fibromyalgie.

8. Co je důležité zvážit při plánování těhotenství?

Jakmile se rozhodnete, že těhotenství je něco, po čem vy i váš partner toužíte, ujistěte se, že máte na místě správnou podporu. Je důležité mít lékaře, který naslouchá, terapeuta, na kterého se můžete obrátit, podpůrného partnera, pomoc přátel a rodinných příslušníků a přístup do teplého bazénu. Část této podpory může pocházet od vaší místní podpůrné skupiny pro fibromyalgii, kde můžete najít ženy, které již prošly těhotenstvím.

Kojení je pro dítě ideální, ale možná budete muset zvolit krmení z láhve, pokud se musíte vrátit k lékům ke zvládnutí příznaků fibromyalgie.

10. Ovlivňuje fibromyalgie poporodní zdraví matky a poporodní péči?

Neexistuje žádný důkaz, který by naznačoval, že těhotenství zhorší vaši fibromyalgii po prvních šesti měsících po porodu. Do té doby byste měli být schopni znovu užívat všechny léky, které kontrolovaly vaše příznaky. Nadále však budete vyžadovat podporu partnera a rodiny a přátel, stejně jako všechny matky.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY