Funguje Glucerna na diabetes?

Co je Glucerna?

Glucerna je značka koktejlů a tyčinek nahrazujících jídlo. Je vyroben společností Abbott a je navržen speciálně pro lidi s diabetem 2. Lidé s prediabetem a diabetem 1. typu mohou také užívat Glucernu. Tyto produkty mají nízký obsah kalorií a cukru a vysoký obsah bílkovin. Obsahují také umělá sladidla, jako je sukralóza a acesulfam draselný, které mohou způsobit potenciální zdravotní rizika.

Když se Glucerna používá jako součást zdravého dietního plánu pro diabetes, nabízí určitý příslib, pokud jde o regulaci hmotnosti a kontrolu hladiny cukru v krvi (glukózy). Přestože produkty mohou poskytnout určitou pomoc, uvědomte si možné komplikace.

Nutriční hodnoty

Glucerna může obsahovat různé přísady na základě chuti, jako je vanilka a čokoláda, ale všechny mají stejné klíčové živiny. Podle společnosti Abbott, tvůrci Glucerny, má 8-uncová láhev tekuté domácí vanilky asi 190 kalorií. Šedesát z těchto kalorií pochází z tuku. I když produkt neobsahuje žádné trans-tuky, je zde celkem 7 gramů tuku a 1 gram nasycených tuků. Má nízký obsah cholesterolu, pouhých 5 miligramů na lahvičku.

Tradiční koktejl Glucerna obsahuje 10 gramů bílkovin, které vás udrží syté – to je přibližně ekvivalent 1 1/2 vajec. Láhev o objemu 8 uncí obsahuje 3 gramy vlákniny a 23 gramů sacharidů, ale více než polovina z nich pochází z cukrového alkoholu místo cukru. Koktejly mají relativně nízký obsah sodíku, 210 gramů na porci. Mají také tolik potřebný draslík k regulaci hladiny sodíku. Obsah draslíku je 380 miligramů, což je asi 11 procent doporučené denní dávky pro dospělé a děti starší 4 let.

Glucerna, 8 uncí

Množství
Kalorie 190 kalorií
Tlustý 7 g
Cholesterol 5 mg
Protein 10 g
Vlákno 3 g
Sacharidy 23 g
Sodík 210 g
Draslík 380 mg

Spolu s klíčovými živinami obsahuje Glucerna 25 procent nebo více doporučené denní hodnoty následujících látek:

 • žehlička
 • vápník
 • Vitamín D
 • vitamín B-12
 • vitamín A
 • hořčík
 • folát

Klíčové složky jsou šetrné k cukrovce

Pokud jde o cukrovku, cílem je udržet hladinu cukru v krvi v cílovém rozmezí. Vysoká hladina glukózy v krvi (hyperglykémie) představuje řadu zdravotních rizik. Problémy zahrnují stavy, jako je rozmazané vidění, poškození nervů a onemocnění ledvin. Pokud není diabetes kontrolován, může vést k vážným komplikacím.

Nadváha je jedním z rizikových faktorů diabetu 2. typu. Zdravější strava může pomoci řídit váhu. Je důležité sledovat příjem sacharidů, když máte cukrovku, protože sacharidy přímo zvyšují hladinu cukru v krvi. Rychle stravitelné sacharidy, jako je soda, mohou vést k nárůstu cukru. Glucerna obsahuje sacharidy, u kterých je méně pravděpodobné, že povedou ke skokům glukózy. Postupem času může náhrada rychle působícího sacharidového občerstvení produktem Glucerna vést ke zlepšení příznaků diabetu.

Tyčinky a koktejly nahrazující jídlo mohou lidem pomoci zhubnout snížením příjmu kalorií. Nutriční koktejly a tyčinky jsou známé tím, že mají nízký obsah kalorií. Většina značek ale obsahuje hodně cukru, což z nich dělá nezdravou volbu pro lidi s cukrovkou. Glucerna je jiná, protože její produkty mají nižší glykemický index a mají méně cukru. Společnost také tvrdí, že její koktejly Hunger Smart obsahují 15 gramů bílkovin na porci, což je více než průměrných 10 gramů v jiných dietních koktejlech.

Některé produkty Glucerna mohou také obsahovat různá množství:

 • vitamín C
 • selen
 • vitamín E
 • fytosteroly (pro kardiovaskulární zdraví)

Jak může Glucerna doplnit vaši stravu

Základní vlastnosti Glucerny mohou znít dobře, ale abyste viděli, jak se tyto produkty vyrovnají, je důležité vědět o živinách, které potřebujete pro diabetes 2. typu. Sacharidy mohou zvýšit hladinu cukru v krvi. Proto je důležité jíst ty druhy sacharidů, které tělo zpracovává pomaleji. Ty jsou někdy označovány jako potraviny s nízkým glykemickým indexem (GI). Příklady:

 • ocelově řezaný oves
 • celozrnná pšenice (mletá z kamene)
 • fazole a luštěniny
 • celé ovoce, jako jsou hrušky, grapefruity, pomeranče a jablka
 • neškrobová zelenina, jako je brokolice, květák a chřest

Glucerna je navržena tak, aby poskytovala tělu sacharidy, které se tráví pomaleji, podobně jako potraviny s nízkým GI. Pro nejlepší výživu vyvažte svůj jídelníček potravinami s nízkým GI a produkty jako Glucerna používejte jen příležitostně.

Protein v produktech Glucerna může být také užitečný při cukrovce 2. typu. Protein nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Protein také déle zažene hlad, takže je méně pravděpodobné, že budete jíst příliš mnoho sacharidů. Podle Mayo Clinic potřebuje většina dospělých 46 až 56 gramů bílkovin denně. Pokud ve stravě nepřijímáte dostatek bílkovin, může vám pomoci vysoký obsah bílkovin v Glucerně. Přírodní zdroje bílkovin však mohou být lepší volbou. Ryby, drůbež, tofu, libové červené maso, fazole a luštěniny jsou skvělými zdroji přírodních bílkovin.

Potenciální rizika a úvahy

Stejně jako u většiny umělých potravin nemusí složky uvedené na mnoha produktech Glucerna vypadat jako seznam skutečných potravin. Čím více se o zpracovaných potravinách a jejich složkách dozvídáme, tím méně se doporučují. Seznam přísad pro Glucerna Shake a Crispy Delight tyčinky jsou jen dva příklady.

Třetí složkou v koktejlu je fruktóza, sporná složka pro každého, ale zejména pro ty s cukrovkou. Řada produktů Glucerna navíc obsahuje umělá sladidla a cukerné alkoholy. Kontroverzní zůstává příjem umělých sladidel. Studie ukázaly, že tato sladidla mohou zvýšit chuť na cukr a vést k přejídání, což může být zdraví škodlivé, zvláště pokud je někdo diabetik. Některé studie také prokázaly významnou souvislost mezi umělými sladidly a cukrovkou.

Ve většině případů jsou celé, nezpracované potraviny lepší volbou než vysoce zpracované varianty.

Je nepravděpodobné, že by koktejly a svačiny s Glucernou způsobovaly závažné vedlejší účinky. Největší riziko spočívá v možném přílišném spoléhání se na přípravky pro léčbu diabetu. Je důležité přijímat dostatek bílkovin a řídit příjem sacharidů, ale k udržení dobré hladiny glukózy v krvi musíte také pravidelně cvičit. Celé potraviny navíc poskytují nejlepší nutriční hodnotu, bez ohledu na to, co může deklarovat etiketa suplementu.

Dalším aspektem je hubnutí. Nízkokalorické náhražky jídla s vysokým obsahem bílkovin vám mohou postupně pomoci zhubnout, když je zkombinujete se zdravou stravou a cvičebním plánem. Konzumace příliš velkého množství produktů Glucerna může ve skutečnosti bránit vašemu úsilí o hubnutí, pokud je přidáte do své stávající stravy místo toho, abyste je používali jako náhradu jídla.

Glucerna není lék na cukrovku

Léčba diabetu 2. typu vyžaduje změny ve vaší stravě. Glucerna nahrazující koktejly a tyčinky s občerstvením vám mohou pomoci, pokud máte potíže s vlastním stravováním. Přesto je důležité mít na paměti, že Glucerna není náhradou zdravé stravy. Pokud chcete vidět skutečné výsledky, pravděpodobně nepomůže, když si tyto produkty občas dáte a následně budete jíst nezdravá jídla.

Glucerna se někdy používá jako nástroj na hubnutí. Před použitím tímto způsobem byste to měli probrat se svým lékařem. Promluvte si s dietologem, abyste zjistili, zda pro vás může být Glucerna příležitostně vhodným produktem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY