Funguje Mounjaro na inzulínovou rezistenci?

Mounjaro je nový lék používaný ke kontrole hladiny cukru v krvi u lidí, kteří mají diabetes 2. Tento lék nabízí snížení hmotnosti a kardiovaskulární výhody, které mohou také pomoci s inzulinovou rezistencí.

Mounjaro je relativně nový lék na cukrovku, který se používá ke zlepšení hladiny cukru v krvi a A1C u lidí s diabetem 2.

Mnoho lidí však přesně neví, co to lék je, co dělá a jestli může skutečně pomoci s inzulinovou rezistencí.

Tento článek zkoumá vše, co potřebujete vědět o Munjaro, pokud jde o inzulínovou rezistenci.

Můžete si vzít Munjaro na inzulínovou rezistenci?

Mounjaro je název pro lék tirzepatid vyráběný Eli Lilly. Food and Drug Administration (FDA) jej v roce 2022 schválil pro řízení hladiny cukru v krvi u lidí s diabetem 2.

Je to první lék dostupný ve Spojených státech aktivuje obojí agonista glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1) a receptory pro inzulínotropní peptid závislý na glukóze (GIP), díky čemuž je účinnější pro řízení krevního cukru, A1C a hmotnosti než jiné léky na diabetes.

Konkrétně Mounjaro může pomoci s inzulínovou rezistencí několika způsoby.

Tento lék zlepšuje hladiny cukru v krvi a pomáhá s inzulinovou rezistencí tím, že zvyšuje množství inzulinu, které slinivka uvolňuje, ale pouze tehdy, když hladina cukru v krvi stoupá. To znamená, že při užívání léků nehrozí nízké hladiny cukru v krvi.

Zabraňuje také játrům uvolňovat cukr do krve, což vede ke snížení hladiny cukru v krvi.

I když není schválen FDA jako lék na hubnutí, je také pomáhá při hubnutí a udržování tím, že pomáhá snižovat příjem potravy snížením chuti k jídlu a zpomalením trávení.

Mounjaro může být někdy předepsáno off-label (lékař předepsané použití jiné, než k léčbě schválené FDA), aby pomohlo lidem s inzulínovou rezistencí zhubnout, i když nemají cukrovku.

Bez ohledu na to, zda máte nebo nemáte cukrovku, při hubnutí se vaše inzulinová rezistence zlepšuje.

Lepší hladina cukru v krvi bez nízkých hodnot a hubnutí může vést ke zlepšení citlivosti na inzulín.

Jaký je nejlepší lék na inzulínovou rezistenci?

Zatímco neexistuje žádný nejlepší lék na zlepšení inzulinové rezistence, mnoho léků může léčit hlavní příčiny inzulinové rezistence. Ty mohou zahrnovat obezitu, diabetes 2. typu a sedavý způsob života.

The nejčastěji předepisované léky k léčbě inzulínové rezistence je metformin.

O možnostech léčby můžete diskutovat se svým zdravotnickým týmem. Mohou vám pomoci určit, zda by pro vás mohl být nejlepší jiný agonista GLP-1, jako je Ozempic, Victoza nebo Trulicity, nebo zda může nejlépe fungovat kombinace léků GLP-1 a GIP, jako je Mounjaro.

Srovnání jiných léků

O dalších lécích, které mohou pomoci při hubnutí, inzulínové rezistenci a cukrovce 2. typu, si můžete přečíst zde.

Bylo to užitečné?

Funguje Mounjaro u lidí bez cukrovky?

Mounjaro může pomoci lidem bez cukrovky snížit jejich inzulínovou rezistenci a zhubnout.

Protože však není schválen FDA jako samostatný lék na hubnutí, můžete se setkat s problémy při snaze přimět zdravotnického pracovníka, aby jej předepsal pro použití mimo označení. Mnoho plánů zdravotního pojištění také nemusí pokrývat náklady na lék.

Bez ohledu na to, zda máte nebo nemáte cukrovku, léky jako Mounjaro mohou zlepšit inzulínovou rezistenci, pomoci při snižování hladiny cukru v krvi a A1C a mohou pomoci při hubnutí.

Jak vám Munjaro pomáhá zhubnout kvůli inzulínové rezistenci?

V klinických studiíchlidé, kteří užívali 15 miligramů Mounjara týdně, ztratili:

  • 12 liber (lb) více než účastníci užívající léky GLP-1 (semaglutid)
  • 29 lb více než účastníci na inzulínu degludec
  • 27 lb více než účastníci na inzulínu glargin

Mounjaro stimuluje uvolňování inzulínu v reakci na vysokou hladinu cukru v krvi a pomáhá zlepšovat inzulínovou rezistenci.

Když se v těle uvolňují hormony, jako je inzulin a glukagon, snižuje to hlad, snižuje chuť k jídlu a příjem potravy a cítíte se déle sytí, což vše vede ke ztrátě hmotnosti.

Zabrání Mounjaro prediabetu nebo cukrovce 2. typu?

Je třeba provést další výzkum, aby se otestovala účinnost Mounjara jako preventivního opatření proti prediabetu a cukrovce 2. typu.

Nicméně, vzhledem k jeho silné účinnosti na hubnutí a citlivosti na inzulín, může být užitečný při prevenci nárůstu hmotnosti a inzulínové rezistence, které často doprovázejí diagnózu prediabetu nebo diabetu 2.

Kromě toho, spolu s dietou a fyzickou aktivitou, jako je cvičení, může Mounjaro pomoci zvrátit prediabetes a může dokonce pomoci lidem při odvykání nebo vysazení léků na diabetes 2. typu, ale to se do značné míry ještě uvidí.

Mounjaro je nový lék schválený pro osoby starší 18 let s diabetem 2. typu. Může pomoci zlepšit inzulínovou rezistenci, stejně jako pomoci při hubnutí a zlepšení hladiny cukru v krvi a A1C.

V současné době je schválen pouze FDA pro léčbu u lidí žijících s diabetem 2. typu. Stále více lidí to však bere mimo označení. Je důležité si uvědomit, že byste nikdy neměli užívat přípravek Mounjaro, pokud jej váš zdravotnický tým neschválil a poskytl předpis.

Můžete se poradit se svým lékařem a zdravotnickým týmem o jakýchkoli otázkách souvisejících s Munjaro a o tom, zda může pomoci zlepšit vaše zdraví.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY