Haglundova deformace

Co je Haglundova deformita?

Haglundova deformita je abnormalita kosti chodidla a měkkých tkání. Tento stav spouští zvětšení kostnaté části paty (kde se nachází Achillova šlacha). Měkká tkáň v blízkosti zadní části paty může být podrážděná, když se velká kostnatá boule otře o tuhé boty. To často vede k bursitidě.

Bursitida je zánět tekutinou naplněného vaku mezi šlachou a kostí. Když se pata zapálí, může se v patní kosti nahromadit vápník. Tím se boule zvětší a zvýší bolest.

Haglundova deformace se může vyvinout u kohokoli. Nejčastěji se však vyskytuje u lidí, kteří nosí tuhé boty s uzavřeným podpatkem.

Co způsobuje Haglundovu deformaci?

Haglundova deformace nastává, když dochází k častému tlaku na zadní část vašich podpatků. Příčinou může být příliš těsná nebo tuhá obuv v patě. Vzhledem k tomu, že se často vyvíjí u žen, které nosí vysoké podpatky ve stylu lodiček, je Haglundova deformita někdy označována jako „pump pumpump“.

Můžete také být více ohroženi Haglundovou deformitou, pokud máte vysokou klenbu chodidla, máte těsnou Achillovu šlachu nebo máte tendenci chodit po vnější straně paty.

Jaké jsou příznaky Haglundovy deformity?

Haglundova deformace se může objevit na jedné nebo obou nohou. Příznaky mohou zahrnovat:

 • kostnatá boule na zadní straně paty
 • silná bolest v oblasti, kde se vaše Achillova šlacha připojuje k patě
 • otok v burze, což je vak naplněný tekutinou v zadní části paty
 • zarudnutí v blízkosti zanícené tkáně

Jak se Haglundova deformita diagnostikuje?

Haglundovu deformitu může být obtížné diagnostikovat, protože příznaky jsou podobné těm, které jsou spojeny s jinými problémy s nohou, včetně Achillovy tendonitidy.

Váš lékař může být schopen diagnostikovat stav na základě vzhledu vaší paty. Váš lékař může požádat o rentgenové vyšetření patní kosti, pokud si myslí, že máte Haglundovu deformitu. To vašemu lékaři pomůže určit, zda máte prominentní patní kost spojenou s onemocněním.

Rentgen může také pomoci vašemu lékaři vytvořit ortotiku, aby zmírnila bolest paty. Ortopedické vložky jsou přizpůsobené vložky do bot vyrobené pro stabilizaci chodidla.

Jak se Haglundova deformita léčí?

Léčba Haglundovy deformity se obvykle zaměřuje na úlevu od bolesti a odstranění tlaku z patní kosti. Mezi nechirurgické možnosti patří:

 • nosit boty s otevřeným zády, jako např dřeváky
 • užívání nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID), jako je ibuprofen (např.Advil, Motrin IB) nebo aspirin (Bufferin)
 • námraza na bouli po dobu 20 až 40 minut denně, aby se snížilo otoky

 • získání ošetření ultrazvukem
 • získání masáže měkkých tkání
 • nošení protetika
 • nošení patní vycpávky pro snížení tlaku od vašich bot
 • na sobě imobilizující bota nebo obsazení

Chirurgii lze také použít k léčbě Haglundovy deformity, pokud nefungují méně invazivní metody. Během operace vám lékař odstraní přebytečnou kost z paty. Kost může být také vyhlazena a uložena dolů. To snižuje tlak na burzu a měkké tkáně.

Můžete dostat celkovou anestezii, která vás během operace uspí. To se obvykle provádí, pokud je vaše Achillova šlacha poškozená a lékař ji potřebuje opravit.

Po operaci bude trvat až osm týdnů, než se úplně uzdravíte. Váš lékař vám pravděpodobně poskytne botu nebo sádru na ochranu nohy. Také budete možná muset několik dní nebo týdnů používat berle.

Střih bude muset zůstat obvázán nejméně sedm dní. Do dvou týdnů vám budou stehy odstraněny. Váš lékař může chtít při následných návštěvách provést rentgenové vyšetření vaší nohy, aby se ujistil, že se hojí správně.

Jak je zabráněno Haglundově deformaci?

Riziko vzniku Haglundovy deformity můžete snížit péčí o nohy:

 • Vyhněte se botám s pevnými a tuhými podpatky, zejména po dlouhou dobu.
 • Vyhněte se běhu na tvrdém povrchu nebo do kopce.
 • Noste otevřené boty.
 • Noste vypasované, polstrované ponožky s protiskluzovou podrážkou.
 • Proveďte protahovací cvičení, abyste zabránili napnutí Achillovy šlachy.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Při správné léčbě by vaše bolest měla ustoupit. Zatímco někteří lidé mohou vidět, že se jejich příznaky znovu objeví, výše uvedená opatření pomohou snížit vaše šance na získání Haglundovy deformity znovu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY