Hepatitida E

Co je hepatitida E?

Hepatitida E je potenciálně závažné akutní onemocnění. Je způsoben virem hepatitidy E (HEV). Virus se zaměřuje na játra.

Podle Světová zdravotnická organizace (WHO)Každý rok se objeví 20 milionů případů infekce hepatitidou E a 44 000 z nich skončilo v roce 2015 smrtí. Častější je v rozvojových zemích. Hepatitida E obvykle sama odezní, ale může se vyvinout v akutní selhání jater.

Jaké jsou příznaky hepatitidy E?

Pokud se u člověka objeví příznaky hepatitidy E, projeví se během několika týdnů po expozici. Obsahují:

 • zežloutnutí kůže (žloutenka)
 • tmavá moč
 • bolest kloubů
 • ztráta chuti k jídlu
 • bolest v břiše
 • zvětšení jater
 • akutní jaterní selhání
 • nevolnost
 • zvracení
 • únava
 • horečka

Co způsobuje hepatitidu E?

Většina případů hepatitidy E je způsobena pitnou vodou kontaminovanou fekáliemi. Život nebo cestování do zemí se špatnou hygienou může zvýšit vaše riziko. To platí zejména v přelidněných oblastech.

Vzácněji se hepatitida E může přenést konzumací produktů z infikovaných zvířat. Může se přenášet i krevní transfuzí. Infikovaná těhotná žena může také přenést virus na svůj plod.

Většina případů infekce zmizí sama po několika týdnech. V jiných případech virus způsobuje selhání jater.

Jak se diagnostikuje hepatitida E?

K diagnostice hepatitidy E vám lékař provede krevní test, aby zjistil protilátky proti viru. Diagnóza může být náročná, protože rozlišení mezi různými formami hepatitidy je obtížné.

Jak se léčí hepatitida E?

U lidí, kteří mají závažné akutní onemocnění a nejsou těhotné, vedla léčba ribavirinem po dobu 21 dnů v některých malých studiích ke zlepšení funkce jater.

Pokud máte podezření na hepatitidu E a váš imunitní systém není potlačený, možná nebudete potřebovat léky. Lékař vám může doporučit odpočívat, pít hodně tekutin, vyhýbat se alkoholu a dodržovat správnou hygienu, dokud infekce neustoupí.

Těhotné ženy, lidé s potlačeným imunitním systémem nebo lidé s akutním selháním jater budou pravděpodobně hospitalizováni a sledováni.

Jaký je výhled na hepatitidu E?

Hepatitida E obecně odezní sama s několika komplikacemi. Ve vzácných případech může vést k akutnímu selhání jater, které může být smrtelné.

Úmrtnost na virus je nízká. Smrtelné komplikace jsou nejvíce ohroženy těhotnými ženami. Lidé s potlačeným imunitním systémem jsou více ohroženi rozvojem chronické verze hepatitidy E.

Jak předcházet hepatitidě E

Abyste se vyhnuli nákaze hepatitidou E, buďte opatrní při pití nehygienické vody.

V rozvojových zemích pijte pouze čištěnou nebo převařenou vodu. Vyhněte se tepelně neupraveným nebo neloupaným potravinám. Patří mezi ně ovoce, zelenina a korýši, které se obvykle oplachují ve vodě.

Je také důležité dodržovat správnou hygienu a často si mýt ruce.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY