Hidradenitis suppurativa a genetika: Vaše otázky zodpovězeny

Zdá se, že existuje genetická složka hidradenitis suppurativa, ale zatím nevíme dost, abychom si byli jisti. I když má tendenci probíhat v rodinách, zdá se, že roli hrají také faktory prostředí.

Hidradenitis suppurativa (HS) je kožní onemocnění, které může připomínat těžké akné nebo vředy. Také známý jako acne inversa, HS je známý tím, že způsobuje bolestivé hrudky pod kůží, které se mohou otevřít a způsobit jizvy. Takové abscesy se většinou vyvíjejí v tříslech, v podpaží, na vnitřní straně stehen a pod prsy.

Zatímco dermatologové vědí, jak identifikovat a léčit HS, stále neznáme přesnou příčinu tohoto zánětlivého kožního onemocnění. Někteří odborníci si ale myslí, že HS může probíhat v rodinách.

Je hidradenitis suppurativa genetické onemocnění?

Zatímco přesná příčina HS není jasná, odborníci se domnívají, že tento kožní stav se vyskytuje v rodinách. Ve skutečnosti asi 33 % až 40 % lidí s HS má příbuzného prvního stupně, jako je rodič nebo sourozenec, který má také HS.

Ale ne každý, kdo má blízkého příbuzného s HS, bude pokračovat v jeho vývoji. I když tedy HS může být dědičná, svou roli mohou hrát také faktory životního stylu a životního prostředí.

Jak častý je HS?

HS má prevalenci mezi 0,03 % a 4 % celosvětově. Ve Spojených státech se to týká asi 0,1 % až 0,4 % lidí a ti, kterým byla přidělena žena při narození, jsou vystaveni mírně vyššímu riziku.

Ale výzkumníci domnívají se, že tato čísla mohou být vyšší kvůli nedostatečnému hlášení a chybné diagnóze HS.

Co způsobuje HS?

Kombinace genetiky a environmentálních spouštěčů pravděpodobně způsobuje HS.

Vědci si dříve mysleli, že HS se vyvinul kvůli problému s vlasovými folikuly. Nyní si ale myslí, že zánět může být autoimunitní porucha. Některé genetické faktory podporují myšlenku, že HS by mohla být autoinflamatorní onemocnění. Stále to není jasné, ale vědci se touto možností nadále zabývají.

Kouření cigaret může být nejčastějším spouštěčem životního prostředí. Asi 70 % až 90 % lidí s HS kouří cigarety.

Ale stejně jako jeho genetická složka, spouštěče HS jsou také variabilní. Například zatímco mnoho lidí s HS kouří cigarety, ne u každého, kdo kouří, se toto kožní onemocnění rozvine.

Kdo je nejvíce ohrožen HS?

Vývoj HS se globálně liší, což vědci věří může pramenit z rozdílů v etnickém původu v různých regionech.

Ve Spojených státech jsou černoši vystaveni vyššímu riziku rozvoje HS a mívají závažnější případy. Hispánci a biracální lidé jsou také vystaveni vyššímu riziku. Přesto vědci nevědí, proč tomu tak je.

Mezi další rizikové faktory pro HS patří:

  • nadváha a obezita
  • psoriáza
  • kouření
  • být mladší 40 let
  • je při narození přiřazena žena, což naznačuje, že roli mohou hrát hormony

Existuje genetický test na HS?

Výzkum ukazuje, že někteří lidé s HS mají mutace zahrnující signální dráhu gama-sekretázy Notch, která řídí buněčný vývoj. V současné době však neexistuje žádný genetický test na HS.

Místo toho může dermatolog diagnostikovat podezřelý případ během fyzického vyšetření. Dermatolog je lékař, který se specializuje na léčbu onemocnění kůže, vlasů a nehtů.

S HS jste se narodili, nebo si ji vypěstujete?

Lidé s HS mají tendenci se vyvinout po pubertě a před 40. rokem věku. Je vzácné, že se HS rozvine před pubertou, a vy se s tímto stavem nenarodíte. Ve skutečnosti se HS většinou vyskytuje ve věku let 21 a 29.

Jaká je pravděpodobnost, že moje děti budou mít HS?

Zatímco až 40 % lidí s HS mají příbuzné prvního stupně s tímto kožním onemocněním, neexistuje žádný definitivní způsob, jak předpovědět, zda se u vašeho dítěte může vyvinout HS.

Můžete zvážit promluvu s pediatrem vašeho dítěte o vaší osobní nebo rodinné anamnéze HS, aby mohl sledovat možné příznaky. Je také důležité, abyste to s dítětem probrali, až bude starší, protože tento stav má tendenci se rozvíjet po pubertě a v rané dospělosti.

Jak mohu zabránit HS?

Dokud vědci neodhalí přesnou příčinu HS, není jasné, zda můžete HS zabránit. Možná však budete schopni odstranit známé rizikové faktory životního stylu a životního prostředí, které mohou zvýšit vaše šance na rozvoj HS. To zahrnuje přestat kouřit a spravovat svou váhu.

Dermatolog může také doporučit plán léčby, který pomůže předejít závažnosti a počtu vzplanutí HS. To může zahrnovat kombinaci léků, procedur v ordinaci a produktů péče o pleť.

Můžete vyrůst z HS?

Neexistuje žádný lék na HS. Ale léčba vám může pomoci zvládnout a zabránit vzplanutí.

Někteří lidé, kterým byla při narození přiřazena žena, mohou také zaznamenat méně vzplanutí HS a celkově snížit závažnost během těhotenství a po menopauze.

HS je zánětlivé kožní onemocnění, ke kterému mohou být některé skupiny náchylnější. To zahrnuje osoby určitých etnik, osoby, kterým byla při narození přiřazena žena, a osoby s rodinnou anamnézou HS.

Zatímco HS se vyskytuje v některých rodinách, zatím není jasné, zda existuje přímá genetická vazba. Někteří lidé, u kterých se rozvine HS, nemusí mít vůbec rodinnou anamnézu tohoto kožního onemocnění.

Máte-li podezření, že byste mohli pociťovat příznaky HS nebo jiného obtížně ovladatelného kožního onemocnění, navštivte dermatologa pro vyšetření. HS nelze vyléčit, ale existují možnosti, které vám mohou pomoci ji zvládnout.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY