Implantovaná lékařská zařízení pro srdeční onemocnění

Srdeční onemocnění se může stát život ohrožujícím, pokud symptomy přetrvávají po vyzkoušení méně invazivní léčby, jako jsou léky, změna životního stylu nebo menší chirurgický zákrok.

Pokud jiné způsoby léčby nefungují, lze doporučit implantovaná lékařská zařízení. Tyto možnosti mohou dlouhodobě účinně opravit některé srdeční choroby. Mohou také působit jako přechod na invazivnější léčebný plán, jako je transplantace srdce.

Následující informace poskytují přehled implantovaných zdravotnických prostředků. Vždy je však nejlepší promluvit si se svým lékařem o nejlepších možnostech léčby.

Kardiostimulátor

Kardiostimulátor je možná nejznámější implantovaný zdravotnický prostředek pro pacienty se srdcem. Chirurgicky se zavádí do břicha nebo hrudní dutiny. Používají se, když lidé zažívají arytmii nebo nepravidelný srdeční tep. To znamená, že vzorce tlukot srdce jsou příliš rychlé, příliš pomalé nebo nerovnoměrné.

Léčba arytmie první linie zahrnuje léky, jediný elektrický šok (kardioverze) nebo katétr, který ničí abnormální tkáň, která přispívá k nepravidelnému rytmu. Pokud tyto léčby selhaly, může vám lékař doporučit kardiostimulátor.

Jak to funguje

Kardiostimulátor je interní monitorovací systém pro vaše srdce, který měří:

 • elektrická aktivita
 • bití vzor
 • Tepová frekvence
 • teplota krve

Když elektrický systém vašeho srdce nefunguje správně, kardiostimulátor napájený bateriemi vrátí vaše srdce do normálního rytmu pomocí elektrického impulsu. Průměrná životnost generátoru kardiostimulátoru a baterie je sedm let. Po uplynutí této doby může být nutný náhradní kardiostimulátor.

Postup

Operace instalace kardiostimulátoru se provádí v nemocničním prostředí v celkové anestezii. Váš chirurg umístí malé zařízení a jeho baterii pod kůži. Drát vám pak protáhne žilu až k srdci. Procedura může trvat několik hodin a poté obvykle následuje hospitalizace přes noc.

Doba zotavení je krátká. Bolest při řezu můžete pociťovat několik dní, ale ke svému dennímu režimu se můžete vrátit, kdykoli se budete cítit připraveni.

Rizika implantátů kardiostimulátoru mohou zahrnovat:

 • otok nebo podlitiny na
  řezací místo
 • infekce
 • poškození cév nebo nervů
 • zborcené plíce

Opatření

Lidé s kardiostimulátorem musí být ostražití ohledně potenciálního rušení elektronikou, jako jsou mobilní telefony, chytré hodinky, mikrovlnné trouby a detektory kovů. Je důležité, abyste mezi kardiostimulátorem a těmito elektrickými zařízeními nechali určitou vzdálenost.

Například noste svůj mobilní telefon spíše v zadní kapse nebo kabelce než v kapse u košile, vyhněte se nošení chytrých hodinek, pokud si nejste jisti, že je budete držet alespoň šest palců od zařízení, a nestůjte delší dobu v blízkosti mikrovlnné trouby časová období.

Přestože je riziko nízké, lidé by měli udržovat tato zařízení spotřební elektroniky nejméně šest palců od implantovaných zdravotnických prostředků. To platí zejména pro kardiostimulátory a srdeční defibrilátory.

Upozorněte také personál na letištích a dalších místech vybavených detektory kovů a dalším zobrazovacím zařízením. Strojní zařízení může reagovat s vaším kardiostimulátorem.

Zařízení pro ventrikulární podporu

Komorové asistenční zařízení je dočasné opatření používané k prevenci srdečního selhání v konečném stadiu. Toto zařízení se také nazývá zařízení pro pomoc levé komory (LVAD), protože pomáhá vykonávat práci levé komory srdce.

Levá komora je největší srdeční komorou. Je zodpovědný za čerpání krve ze srdce do zbytku těla.

Lidé, kteří jsou na seznamu pro transplantaci srdce, mohou vyžadovat LVAD k výkonu práce, na kterou je jejich srdce příliš slabé. Toto zařízení je často označováno jako „most k transplantaci“. Často se používá jako opatření k záchraně životů, dokud se nenajde vhodné srdce dárce.

Rizika chirurgického zákroku zahrnují:

 • infekce
 • selhání zařízení
 • srdeční selhání
 • krevní sraženiny

Implantace LVAD zahrnuje operaci otevřeného srdce a její dokončení trvá čtyři až šest hodin. Během implantace zařízení do hrudní dutiny budete umístěni na ventilátor a přístroj na srdce a plíce. Počítejte s tím, že strávíte několik dní na jednotce intenzivní péče bezprostředně po operaci.

Pobyt na jednotce intenzivní péče umožní lékaři sledovat LVAD, aby se ujistil, že funguje správně. Váš lékař bude také moci upravit hladiny léků na ředění krve.

Obnova závisí na vašem celkovém zdraví před operací. Někteří lidé jsou v pořádku, aby mohli jít domů během několika dní. Ostatní mohou zůstat v nemocnici, dokud nebude k dispozici srdce dárce.

Implantovatelný kardioverterový defibrilátor

Implantovatelný kardioverterový defibrilátor (ICD) je podobný kardiostimulátoru. Obě zařízení se používají k léčbě arytmie. ICD se častěji používá u pacientů, kteří měli epizody ventrikulární fibrilace (VF). KF je závažné záškuby srdce, které přispívají k zástavě srdce, protože ze srdce není čerpána krev.

Implantovaný defibrilátor dodává elektrický proud do srdce k restartu svalu v případě VF nebo jiných forem arytmie. ICD je implantován pod kůži, obvykle v oblasti pod klíční kostí nebo břichem. Dráty jsou navlečeny z baterie ICD do vnitřního srdečního svalu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY