Impotence a zotavení po operaci prostaty: Co očekávat

Rakovina prostaty

Rakovina prostaty postihuje odhadem 1 ze 7 mužů. Naštěstí je to dobře léčitelné, zvláště pokud je zachyceno brzy.

Léčba může zachránit životy, ale může také způsobit vážné vedlejší účinky. Jedním z nejčastějších vedlejších účinků je impotence, známá také jako erektilní dysfunkce (ED).

Co je ED?

Erekce je dosaženo, když mozek vysílá signály sexuálního vzrušení do nervů v penisu. Nervy pak signalizují krevním cévám v penisu, aby se rozšířily. Průtok krve do penisu se zvyšuje a způsobuje jeho vzpřímení.

ED je stav, ke kterému dochází, když muž nemůže dosáhnout erekce nebo udržet erekci dostatečně dlouho na to, aby měl pohlavní styk nebo dosáhl orgasmu. Emoce a problémy s nervovým systémem, krevními cévami a hormony mohou způsobit ED.

Chirurgie pro rakovinu prostaty a ED

Rakovina prostaty má tendenci být pomalu rostoucí rakovinou. Chirurgie může být dobrou volbou, pokud se váš lékař domnívá, že rakovina je obsažena v prostatě. Operace je také závislá na věku, celkovém zdravotním stavu a dalších faktorech.

Radikální prostatektomie zahrnuje odstranění prostaty. Prostata je žláza ve tvaru koblihy, která obklopuje močovou trubici těsně pod močovým měchýřem. Močová trubice odvádí moč a sperma ven z těla přes penis.

S chirurgickým zákrokem jsou spojena určitá rizika. Dva malé svazky nervů na každé straně prostaty jsou náchylné k poranění během operace. Může být možný typ operace nazývaný „nervy šetřící“ operace. To závisí na velikosti a umístění rakoviny.

Chirurgie může vyžadovat odstranění některých nervů, pokud existuje šance, že rakovina napadla jednu nebo obě sady nervů. Pokud jsou obě sady nervů odstraněny, možná nebudete schopni dosáhnout erekce bez pomoci lékařských přístrojů.

Zotavení

Po operaci můžete trpět ED po dobu několika týdnů, roku nebo déle. Je to proto, že operace může poškodit kterýkoli z nervů, svalů a krevních cév, které se podílejí na dosažení erekce.

Existují také další faktory, které ovlivňují ED během zotavování. Je tedy těžké předvídat své vlastní uzdravení. Poranění nervové tkáně během radikální prostatektomie může způsobit delší rekonvalescenci. Pokud jste měli ED před operací, po operaci se nevyřeší.

Zlepšení technik operace prostaty vedlo k mnohem lepším výsledkům u mnoha mužů. Zdravější erektilní funkce před operací může také pomoci předpovědět lepší výsledek. Nadace pro rakovinu prostaty uvádí, že asi polovina mužů, kteří podstoupí operaci šetřící nervy, obnoví svou funkci před operací během prvního roku po operaci.

Další faktory mohou také ovlivnit vaše sexuální zdraví, včetně:

  • vyšší věk
  • kardiovaskulární onemocnění
  • cukrovka
  • kouření
  • obezita
  • nadměrné pití alkoholu
  • sedavý způsob života

Zdravý životní styl může vést k lepší regeneraci erektilní funkce a vaší celkové pohodě.

léčba ED

Léky nebo zařízení mohou pomoci při zotavení ED po operaci. Populární léky na ED, jako je sildenafil (Viagra) a tadalafil (Cialis), mohou být účinné. Asi 75 procent mužů, kteří podstoupí nervy šetřící radikální prostatektomii, může pomocí těchto léků dosáhnout úspěšné erekce. Pokud máte srdeční onemocnění, váš lékař nemusí doporučit užívání léků na ED kvůli riziku závažných komplikací.

Muži, kteří nemohou nebo nechtějí užívat léky na ED, mohou zvážit vakuové konstrikční zařízení, známé také jako vakuová penilní pumpa. Kolem penisu je umístěno vakuové těsnění, které pomáhá protlačit krev do penisu. Gumový kroužek umístěný na základně penisu pomáhá udržet těsnění těsné. Zařízení je efektivní pro většinu uživatelů.

Chirurgicky implantovaná flexibilní trubice je další možností léčby ED. Do varlat se vkládá malý knoflík. Toto tlačítko se opakovaně mačká zvenčí, aby se kapalina načerpala do trubice. To způsobuje erekci. Tato možnost je obecně dobře snášena a účinná, ale zdravotní problémy z ní nemusí udělat to správné řešení pro každého muže.

Pochopení možností léčby ED před operací může pomoci snížit určitou předoperační úzkost. Mluvit se svým lékařem může být uklidňující. Můžete také chtít oslovit další muže v podpůrné skupině pro rakovinu prostaty.

Promluvte si se svým lékařem

Operace prostaty může být záchranou. Promluvte si se svým lékařem o všech možnostech léčby, pokud vám byla diagnostikována rakovina prostaty. Zvažte také získání druhého názoru, který může buď potvrdit doporučení vašeho lékaře, nebo vám dá jiné možnosti. Váš lékař pravděpodobně pochopí váš zájem o shromažďování dalších faktů a pohledů.

Nejdůležitější je zbavit se rakoviny. Ale měli byste si promluvit se svým lékařem o návratu k sexuální aktivitě po léčbě.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY