Jak funguje inzulín a glukagon

Úvod

Inzulín a glukagon jsou hormony, které pomáhají regulovat hladinu glukózy v krvi neboli cukru ve vašem těle. Glukóza, která pochází z jídla, které jíte, se pohybuje vaším krevním řečištěm a pomáhá vašemu tělu dodávat energii.

Inzulín a glukagon spolupracují na vyrovnání hladin cukru v krvi a udržují je v úzkém rozmezí, které vaše tělo vyžaduje. Tyto hormony jsou jako jin a jang udržování glukózy v krvi. Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, jak fungují a co se může stát, když nefungují dobře.

Jak inzulin a glukagon spolupracují

Inzulin a glukagon fungují v takzvané smyčce negativní zpětné vazby. Během tohoto procesu spouští jedna událost další, která spouští další a tak dále, aby byla hladina cukru v krvi vyrovnaná.

Jak inzulín funguje

Během trávení se potraviny, které obsahují sacharidy, přeměňují na glukózu. Většina této glukózy je odeslána do vašeho krevního oběhu, což způsobuje zvýšení hladiny glukózy v krvi. Toto zvýšení hladiny glukózy v krvi signalizuje slinivce břišní, aby produkovala inzulín.

Inzulin říká buňkám v celém těle, aby přijaly glukózu z vašeho krevního oběhu. Jak se glukóza přesouvá do vašich buněk, hladina glukózy v krvi klesá. Některé buňky využívají glukózu jako energii. Jiné buňky, jako jsou vaše játra a svaly, ukládají přebytečnou glukózu jako látku zvanou glykogen. Vaše tělo využívá glykogen jako palivo mezi jídly.

Přečtěte si více: Jednoduché vs. komplexní sacharidy »

Jak funguje glukagon

Glukagon působí tak, že vyvažuje účinky inzulínu.

Přibližně čtyři až šest hodin po jídle se hladina glukózy v krvi sníží, což spustí slinivku břišní k produkci glukagonu. Tento hormon signalizuje vašim játrovým a svalovým buňkám, aby přeměnily uložený glykogen zpět na glukózu. Tyto buňky pak uvolňují glukózu do vašeho krevního oběhu, aby ji ostatní buňky mohly využít pro energii.

Celá tato zpětná vazba s inzulínem a glukagonem je neustále v pohybu. Udržuje hladinu cukru v krvi před příliš nízkým poklesem a zajišťuje, že vaše tělo má stálý přísun energie.

Definice

Období Definice
glukóza cukr, který prochází vaší krví, aby poháněl vaše buňky
inzulín hormon, který říká vašim buňkám, aby si vzaly glukózu z krve jako energii, nebo ji uložily pro pozdější použití
glykogen látka vyrobená z glukózy, která je uložena ve vašich játrech a svalových buňkách, aby byla později využita pro energii
glukagon hormon, který říká buňkám ve vašich játrech a svalech, aby přeměnily glykogen na glukózu a uvolňovaly ji do krve, aby ji vaše buňky mohly využít pro energii
slinivka břišní orgán ve vašem břiše, který tvoří a uvolňuje inzulín a glukagon

Poruchy glukózy

Regulace hladiny glukózy v krvi ve vašem těle je úžasný metabolický výkon. U některých lidí však tento proces nefunguje správně. Diabetes mellitus je nejznámější stav, který způsobuje problémy s rovnováhou krevního cukru.

Diabetes se týká skupiny nemocí. Pokud máte cukrovku nebo prediabetes, vaše tělo nevyužívá nebo produkuje inzulín a glukagon. A když je systém vychýlen z rovnováhy, může to vést k nebezpečným hladinám glukózy v krvi.

Diabetes 1. typu

Ze dvou hlavních typů diabetu je diabetes 1. typu méně častou formou. Předpokládá se, že jde o autoimunitní poruchu, při které váš imunitní systém ničí buňky, které tvoří inzulín ve vaší slinivce břišní. Pokud máte diabetes 1. typu, vaše slinivka neprodukuje inzulín. V důsledku toho musíte užívat inzulín každý den. Pokud to neuděláte, velmi onemocníte nebo můžete zemřít. Pro více informací si přečtěte o komplikacích diabetu 1. typu.

Další informace: Vše, co potřebujete vědět o inzulínu »

Diabetes typu 2

Při cukrovce 2. typu vaše tělo produkuje inzulín, ale vaše buňky na něj nereagují normálně. Nepřijímají glukózu z vašeho krevního oběhu tak dobře jako kdysi, což vede k vyšším hladinám cukru v krvi. V průběhu času diabetes 2. typu způsobuje, že vaše tělo produkuje méně inzulínu, což dále zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Těhotenská cukrovka

U některých žen se gestační diabetes rozvine pozdě v těhotenství. U gestačního diabetu mohou hormony související s těhotenstvím interferovat s tím, jak inzulín funguje. Tento stav obvykle zmizí po ukončení těhotenství. Pokud jste však měla těhotenskou cukrovku, máte větší riziko, že se u vás v budoucnu rozvine cukrovka 2. typu.

Prediabetes

Pokud máte prediabetes, vaše tělo produkuje inzulín, ale nevyužívá jej správně. V důsledku toho jsou vaše hladiny glukózy v krvi zvýšené, i když ne tak vysoké, jako by byly, kdybyste měli cukrovku 2. typu. U mnoha lidí, kteří mají prediabetes, se rozvine diabetes 2. typu.

Promluvte si se svým lékařem

Vědět, jak vaše tělo funguje, vám může pomoci zůstat zdravý. Inzulín a glukagon jsou dva kritické hormony, které vaše tělo vytváří, aby udržely hladinu cukru v krvi v rovnováze. Je užitečné pochopit, jak tyto hormony fungují, abyste se mohli vyhnout cukrovce.

Máte-li další otázky týkající se inzulínu, glukagonu a glukózy v krvi, promluvte si se svým lékařem. Otázky, které máte, mohou zahrnovat:

  • Je moje hladina glukózy v krvi na bezpečné úrovni?
  • Mám prediabetes?
  • Co mohu udělat, abych se vyhnul rozvoji cukrovky?
  • Jak poznám, že si musím vzít inzulín?

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY