Jak identifikovat a léčit mezižeberní svalové napětí

Co je mezižeberní kmen?

Vaše mezižeberní svaly leží mezi vašimi žebry a připojují je k sobě. Pomáhají stabilizovat horní část těla a pomáhají vám dýchat. Existují tři vrstvy mezižeberních svalů: vnější mezižeberní svaly, vnitřní mezižeberní svaly a nejvnitřnější mezižeberní svaly.

Natažení je, když se sval natáhne, táhne nebo je částečně natržený. Natažení kterékoli z vrstev mezižeberních svalů může způsobit bolest a potíže s dýcháním.

Svalová napětí jsou častou příčinou bolesti na hrudi. 21 až 49 procent všech muskuloskeletálních bolestí na hrudi pochází z mezižeberních svalů.

Mezižeberní svaly můžete namáhat nebo zatahovat mnoha různými způsoby. Tyto svaly jsou obvykle zraněny při nějakém kroutivém pohybu. Bolest může začít buď z náhlého zranění, nebo může začít postupně z opakovaných pohybů.

Činnosti, které mohou způsobit namáhání těchto žeberních svalů, zahrnují:

 • dosahující, jako když malujete strop
 • zvedání při kroucení
 • štípat dřevo
 • kašel nebo kýchání
 • účastnit se sportů, jako je veslování, golf, tenis nebo baseball
 • padající
 • zasažení do hrudního koše, jako při autonehodě nebo při kontaktních sportech

Tipy pro identifikaci

Příznaky mezižeberního svalového napětí zahrnují:

 • Bolest: Můžete pociťovat ostrou bolest v době poranění nebo může přicházet postupně. Bolest se zhorší, když se budete kroutit, natahovat, zhluboka se nadechovat, kašlat nebo kýchat.
 • Něha: Oblast napětí mezi vašimi žebry bude na dotek bolavá.
 • Obtížné dýchání: Protože je tak bolestivé dýchat, může se stát, že nasáváte malé, mělké doušky vzduchu. To vám může způsobit dušnost.
 • Otok: Částečně natržený nebo namožený sval se zanítí. Můžete vidět nějaké otoky mezi postiženými žebry a kolem nich.
 • Svalová napjatost: Poraněné svaly se mohou cítit napjaté, když dýcháte, dosahujete nebo se kroutíte.

Tyto příznaky mohou být podobné příznakům vážnějších problémů, proto si naplánujte schůzku se svým lékařem. Mohou posoudit vaše příznaky a určit základní příčinu.

Jak se vypořádat do návštěvy lékaře

Pokud si myslíte, že jste si poranili svaly mezi žebry, domluvte si schůzku se svým lékařem. Mohou identifikovat, který sval byl namožený, a ujistit se, že jste nezranili nějakou jinou strukturu na hrudi.

Váš lékař vám poskytne kompletní léčebný plán, ale mezitím se vyhněte kroucení a dosahování činností, které bolest zhoršují. Pro úlevu můžete také vyzkoušet tyto metody:

Volně prodejné léky proti bolesti

Zatímco čekáte na svého lékaře, můžete užívat volně prodejné protizánětlivé léky, jako je ibuprofen (Advil) nebo naproxen (Aleve), nebo jednoduché léky proti bolesti, jako je acetaminofen (Tylenol). Postupujte podle pokynů na obalu, kolik a jak často tyto léky užívat.

Měli byste si být také jisti, že se nepřeháníte užíváním několika přípravků, které obsahují léky proti bolesti, včetně léků na nachlazení nebo menstruační křeče. Než začnete užívat volně prodejné léky spolu s běžnými léky, poraďte se se svým lékařem.

Teplá a studená terapie

Studená terapie může pomoci zmírnit bolest a snížit zánět svalu. Přikládejte na poraněné místo studený obklad po dobu 20 minut, první dva dny několikrát denně. Můžete použít sáček na led, a gelový studený zábal, igelitový sáček naplněný ledem a zabalený v ručníku nebo dokonce sáček mražené zeleniny.

Po prvních 48 hodinách možná budete chtít začít používat teplo na poraněná žebra. Teplo může pomoci uvolnit a uvolnit svaly, abyste mohli provádět fyzickou terapii. Pomocí a můžete aplikovat teplo po dobu 20 minut v kuse vyhřívací podložka nebo teplý vlhký ručník.

Epsomská sůl nasákne

V rámci tepelné terapie si možná budete chtít dát teplou koupel s přidaným síranem hořečnatým (Epsomské soli). Epsomské soli můžete najít v místní lékárně nebo online na adrese Amazon.com. Jednoduše přidejte asi 2 šálky do koupele a namočte 15 nebo více minut.

Rozpuštěné minerály se vstřebávají kůží a mohou mírně zvýšit hladinu hořčíku v krvi. Hořčík je důležitý minerál pro funkci svalů. Ačkoli malé množství hořčíku absorbovaného z vaší koupele pravděpodobně skutečně nepomůže vašim namoženým svalům, horká koupel vám může pomoci uvolnit se.

Dechová cvičení

Dýchání s natažením mezižeberních svalů je bolestivé. Ale pouze mělké nádechy — namísto plných, hlubokých nádechů — mohou vést k infekci a zápalu plic. Hluboké dechová cvičení mohou být také formou meditace ke snížení stresu.

Zkuste každou hodinu udělat několik minut dechových cvičení. Například:

 1. Držte polštář proti zraněným svalům.
 2. Dýchejte pomalu a co nejhlubší.
 3. Zadržte dech na několik sekund.
 4. Pomalu vydechujte.
 5. Opakujte 10krát.

Jakmile navštívíte svého lékaře, může vás poslat domů se spirometrem, plastovým nástrojem, který vám poskytne vizuální vodítko k tomu, jak hluboce byste měli dýchat.

Jak se to diagnostikuje

Váš lékař diagnostikuje vaše napětí mezižeberních svalů tím, že vám položí několik otázek a provede fyzickou prohlídku. Budou chtít vědět, jestli si pamatujete na pád nebo zkroucení, když začala bolest. Budou se ptát na jakýkoli sport, který hrajete. Dotknou se citlivé oblasti a otestují váš rozsah pohybu a úroveň bolesti během pohybu.

Váš lékař může nařídit rentgen hrudníku, aby se ujistil, že vaše plíce nebyly pohmožděné nebo propíchnuté, když jste byli zraněni.

Klasifikace

Svalová napětí jsou odstupňována podle jejich závažnosti.

 • 1. třída: Mírná zátěž s méně než 5 procenty poškozených svalových vláken, což způsobuje minimální ztrátu pohybu. Zlepšení těchto zranění trvá dva až tři týdny.
 • 2. stupeň: Rozsáhlejší poškození svalových vláken, ale sval není zcela přetržen. Budete mít významnou ztrátu pohybu a může trvat dva až tři měsíce, než se uzdravíte.
 • Třída 3: Úplná ruptura svalu. Tato zranění mohou vyžadovat chirurgický zákrok.

A co fyzikální terapie?

Spolu s odpočinkem, ledem, teplem a dechovou terapií může fyzikální terapie zmírnit vaše nepohodlí a urychlit vaše hojení. Váš lékař vás může po stanovení diagnózy poslat k fyzioterapeutovi.

Fyzikální terapeut vám může dát tipy na spaní – jako je pokus o křeslo, abyste měli zvednutý hrudník – a na to, jak se ráno uvolnit. Dodržování programu fyzikální terapie vám může pomoci vrátit se dříve k obvyklým aktivitám.

jaký je výhled?

Mezižeberní svalové kmeny se mohou hojit dlouho, což může být frustrující. Pokud je vaše napětí obzvláště tvrdohlavé, může váš lékař do oblasti vstříknout lidokain a kortikosteroidy ke snížení bolesti a otoku.

Mezižeberní svalové kmeny jsou někdy doprovázeny stresovou zlomeninou žebra. Ale i když máte stresovou zlomeninu, vaše léčba se pravděpodobně nezmění. Dodržujte svůj terapeutický režim, provádějte dechová cvičení a brzy se budete znovu cítit jako sami sebou a zpátky na hřišti.

Abyste předešli budoucímu namožení svalů, nezapomeňte se před sportem nebo cvičením dobře zahřát a nepřehánějte aktivity, na které vaše tělo není zvyklé.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY