Jak léčit aktinickou cheilitidu na rtech

Přílišné vystavování se slunci může vést k oteklým, nafouknutým a zaníceným rtům. Toto je známé jako aktinická cheilitida, která se může změnit v rakovinu kůže. Ale možnosti léčby, jako je fluorouracil nebo kryoterapie, mohou pomoci léčit tento stav rtů.

ABRAHAM GONZALEZ FERNANDEZ/Getty Images

Zatímco více než 1 ze 3 lidí ve Spojených státech uvádí, že se každý rok spálí, rty jsou jednou částí těla, o které si mnozí nemyslí, že by byla vystavena riziku spálení. Ale vaše rty jsou citlivé na ultrafialové (UV) paprsky a tento zánět rtů může vést k rakovině kůže.

Dlouhodobé vystavení slunci může vést k drsným, šupinatým, odbarveným skvrnám na rtech známým jako aktinická cheilitida. Pokud máte aktinickou cheilitidu, možná vás zajímá, jaké možnosti léčby jsou k dispozici.

Tento článek poskytuje další informace, o kterých můžete diskutovat se svým zdravotnickým týmem o bezpečné a účinné léčbě aktinické cheilitidy.

Co je aktinická cheilitida?

Aktinická cheilitida je zánět rtů z dlouhodobého vystavení slunečnímu záření. Často se objevuje jako bílé, šupinaté, popraskané rty.

Aktinická cheilitida je často častější u mužů než u žen. Častější je také u lidí starších 40 let nebo u lidí, kteří tráví značné množství času venku na slunci. Lidé se světlejšími odstíny pleti a oslabeným imunitním systémem mohou mít větší pravděpodobnost vzniku aktinické cheilitidy.

Ačkoli je aktinická cheilitida často bezbolestná, může se potenciálně stát spinocelulárním karcinomem. Proto je důležité poradit se se svým lékařem a ujistit se, že dostanete léčbu, když si toho všimnete.

jak to léčíte?

Léčba aktinické cheilitidy může zahrnovat léky a procedury v ordinaci. Váš lékař při doporučení léčby zváží vaši zdravotní anamnézu, rozsah vaší aktinické cheilitidy a dokonce i vaše osobní preference.

Léky

Můžete aplikovat léky přímo na kůži, abyste zabili postižené buňky. Mezi nejčastější nežádoucí účinky patří podrážděná kůže. Některé běžné léky, které lékaři používají k léčbě aktinické cheilitidy, zahrnují:

  • Krém s 5-fluorouracilem (5-FU): Lidé si obvykle tento krém nanášejí na pokožku jednou nebo dvakrát denně a lékaři jej předepisují na 2 až 3 týdny. Těhotné osoby se musí vyhnout používání tohoto krému, aby nedošlo k poškození nenarozeného dítěte. Zatímco míra úspěchu 5-FU za 1 týden je pouze 69 %, po 4 týdnech se zvyšuje na 91 %.
  • Imiquimodový krém: Někdy lidé aplikují tento krém pouze jednou nebo dvakrát týdně po dobu 12 až 16 týdnů. To může pomoci minimalizovat kožní reakce. Případně může váš lékař doporučit používání každou noc po dobu 2 týdnů, 2 týdny pauzu a poté znovu používat každou noc po dobu 2 týdnů.

Lékařské procedury

Existují také různé procedury v ordinaci, které lékaři provádějí k odstranění aktinické cheilitidy.

  • Kryoterapie: Při tomto postupu lékař obalí aktinickou cheilitidu v kapalném dusíku. To způsobí, že se na postižené kůži vytvoří puchýře a odlupuje se. Aby to bylo účinné, může to trvat jednu nebo dvě návštěvy úřadu.
  • Laserové ošetření: Použití laserového ošetření má účinnost 93 % a nízký počet recidiv s tím spojených. Největší nevýhodou je možnost vzniku jizev a bolesti.
  • Kyretáž: U silnějších případů aktinické cheilitidy může lékař nejprve seškrábnout aktinickou cheilitidu a pak často použít další opatření ke zničení zbývajících buněk.
  • Vermilionektomie: V některých případech odborníci doporučují odstranit část rtu. I když to má téměř míru účinnosti 100% a nízkou mírou recidivy, zanechá otevřenou ránu a může změnit tvar rtu.
  • Fotodynamická terapie: Odborníci při této léčbě používají k zabíjení buněk speciální léky a světlo. I když to má nižší míru účinnosti 68 % a 12% míra recidiv, když ji použijí s jinou léčbou, tato čísla se zvyšují. Potenciální vedlejší účinky tohoto postupu jsou otoky, svědění a pálení.

Můžete tento stav rtů léčit doma?

Pokud máte několik oblastí aktinické cheilitidy nebo oblastí, které můžete cítit, ale nevidíte, může vám lékař předepsat léky, které vám na rty budou aplikovány doma. Mohou také navrhnout aplikaci léků doma a chirurgický zákrok v kanceláři.

To může být účinný způsob léčby aktinické cheilitidy, ale budete muset dodržovat přesný léčebný plán, který váš lékař popisuje. Lék může způsobit kožní reakci, ale obvykle budete muset pokračovat v léčbě.

Při aplikaci léků doma se budete muset vyhnout hydrokortizonu a dalším kortikosteroidním lékům, protože mohou zabránit správnému fungování léčby aktinické cheilitidy. Budete také chtít zůstat mimo slunce.

Může se aktinická cheilitida vyvinout v rakovinu kůže?

Aktinická cheilitida se může přibližně vyvinout v typ rakoviny kůže nazývaný spinocelulární karcinom 6 % až 10 % případů. V současné době však neexistuje způsob, jak zjistit, které případy aktinické cheilitidy se změní na rakovinu kůže.

Výzkum pohled na případy aktinické cheilitidy v Brazílii ukázal, že většina případů představovala nějakou epiteliální dysplazii nebo škodlivé změny v buňkách. To poskytuje podporu pro léčbu všech případů aktinické cheilitidy jako potenciálně rakovinné, i když se jím skutečně stane jen malé procento.

Pokud se případ aktinické cheilitidy stane spinocelulárním karcinomem, je vyhlídka obecně dobrá, zvláště pokud ji lékaři léčí včas, protože obvykle postupuje pomalu.

Způsoby, jak zabránit aktinické cheilitidě

Tipy a triky, jak předejít spálení rtů

Pobyt mimo slunce je nejlepším způsobem, jak zabránit aktinické cheilitidě. Když to není možné, je důležité přijmout ochranná opatření. Můžeš:

  • Nasaďte si široký klobouk, který vám zastíní obličej.
  • Aplikujte balzám na rty s SPF alespoň 15. Nezapomeňte jej také často znovu aplikovat!
  • Vyhněte se pobytu venku během nejdrsnějšího poledního slunce.

Je důležité si uvědomit, že UV záření může tělu škodit po celý rok a nejen v létě. Ochrana před sluncem je vždy důležitá bez ohledu na roční období.

Neexistuje způsob, jak s jistotou vědět, které případy aktinické cheilitidy se změní na rakovinu, takže je důležité, abyste si promluvili se svým lékařem o možnostech léčby, když si všimnete změněných, drsných oblastí na vašich rtech. Běžná léčba aktinické cheilitidy zahrnuje aplikaci léků do oblasti a získání procedur.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY