Jak léčit praskliny a krvácení z psoriázy na rukou

Psoriáza může způsobit, že kůže na rukou bude suchá, svědivá a nepříjemná. Někdy může kůže prasknout a krvácet. Léčba prasklin a krvácení je důležitá pro prevenci infekcí a podporu hojení.

Psoriáza je chronický stav, který způsobuje šupinatá, zanícená místa na kůži. Nejčastěji postihuje kůži na hlavě, loktech a kolenou, ale může postihnout i jiné části těla, včetně rukou.

Zde je osm kroků, které můžete udělat, abyste popraskanou kůži ošetřili a předešli jí psoriáza na rukou.

1. Zatlačte, abyste zastavili krvácení

Pokud máte prasklinu nebo řeznou ránu na ruce, která krvácí, umyjte si obě ruce mýdlem a vodou.

Poté položte sterilní kus gázy nebo jiný sterilní obvaz na prasklinu nebo řez. Jemně zatlačte, abyste pomohli zastavit krvácení. Zvednutí poraněné oblasti nad srdce může také pomoci zastavit krvácení.

Pokud krvácíte přes jednu vrstvu gázy nebo obvazu, neodstraňujte ji hned. Místo toho umístěte další sterilní obvaz na první a pokračujte v tlaku. Naneste tolik vrstev sterilního obvazu, kolik je potřeba.

Vyvíjejte tlak, dokud se krvácení nezastaví.

2. Jemně očistěte trhlinu nebo řez

Poté, co je krvácení pod kontrolou, držte popraskanou nebo pořezanou kůži pod tekoucí vodou, abyste ji očistili. K čištění okolní kůže můžete použít mýdlo, ale snažte se, aby se mýdlo nedostalo do praskliny nebo řezu.

Použijte čistou pinzetu k odstranění všech nečistot usazených v trhlině nebo řezu. Před použitím vyčistěte pinzetu lihem.

3. Chraňte a zakryjte poraněné místo

Po vyčištění trhliny nebo řezu jemně držte okraje poraněné kůže pohromadě.

Poté přiložte tekutý obvaz nebo kus vodotěsné lékařské pásky, abyste utěsnili trhlinu nebo řez. Pokud tyto zásoby nemáte po ruce, můžete k utěsnění zranění použít lepivou část lepícího obvazu.

Tekuté obvazy, lékařské pásky a další potřeby první pomoci najdete v mnoha lékárnách.

4. Sledujte oblast pro infekci

Sledujte prasklinu nebo řez na příznaky infekce, jako jsou:

 • zvýšená bolest, otok nebo změna barvy
 • teplá kůže kolem poranění
 • odbarvené pruhy kolem zranění
 • hnis nebo žlutý nebo zelený výtok

Pokud si myslíte, že prasklina nebo řez rozvine infekci, kontaktujte svého lékaře. Mohou předepsat antibiotika nebo jinou léčbu. Ve vzácných případech se infekce může rozšířit a způsobit vážné komplikace.

5. Chraňte své ruce před spouštěči psoriázy

Vystavení některým spouštěčům může zhoršit příznaky psoriázy a zvýšit riziko suché, popraskané kůže. Podniknutí kroků k ochraně rukou před spouštěči může pomoci omezit vaše příznaky.

Některé běžné spouštěče zahrnují:

 • poranění kůže, jako jsou řezné rány, odřezky, kousnutí hmyzem a spáleniny od slunce
 • chladné, suché počasí
 • horké teploty

Chcete-li chránit své ruce před těmito spouštěči:

 • Když děláte úkoly, které by je mohly poškrábat nebo pořezat, jako je práce na dvoře, nasaďte si na ruce pracovní rukavice nebo jiné ochranné pomůcky.
 • Než vyjdete ven během denního světla, naneste si na ruce opalovací krém.
 • Když trávíte čas v oblastech s kočárky, nastříkejte si na ruce repelent proti hmyzu.
 • Používejte rukavice nebo palčáky, abyste si chránili ruce před chladným a suchým počasím.
 • K mytí rukou používejte raději vlažnou než horkou vodu.

Chemikálie v cigaretách a jiných tabákových výrobcích mohou také vyvolat příznaky psoriázy na vašich rukou.

Pokud kouříte nebo užíváte jiné tabákové výrobky, podniknutí kroků k omezení nebo odvykání může pomoci snížit příznaky psoriázy a poskytnout další zdravotní výhody. Váš lékař vám může pomoci dozvědět se o zdrojích, které vám pomohou přestat.

Podnikání kroků ke zvládání stresu je také důležité pro prevenci vzplanutí psoriázy.

6. Udržujte své ruce dobře zvlhčené

Pravidelné nanášení hydratačního krému na ruce může pomoci léčit a předcházet suché popraskané pokožce.

Užitečný může být výběr hydratačního krému, pleťové vody nebo balzámu bez vůní, barviv a dalších běžných látek dráždivých pro pokožku. Zvažte, zda se zeptáte svého lékaře, zda má nějaká doporučení.

Můžete se také podívat po hydratačních krémech a dalších produktech péče o pleť označených pečetí uznání National Psoriasis Foundation Seal of Recognition. Výrobci formulují tyto produkty pro lidi s lupénkou nebo citlivou pokožkou.

7. Aplikujte léčivé krémy nebo masti

Kromě zvlhčovače může být užitečné aplikovat na ruce léčivý krém, mast nebo jinou topickou léčbu psoriázy.

Nízkodávkový hydrokortizonový krém si můžete koupit v lékárně bez lékařského předpisu. Jedná se o lokální kortikosteroid, který pomáhá snižovat zánět způsobený psoriázou. Váš lékař nebo lékárník vám může pomoci naučit se jej bezpečně používat.

Pokud nízká dávka hydrokortizonového krému není účinná pro zvládnutí vašich příznaků, může vám lékař předepsat vyšší dávku topického kortikosteroidu nebo jinou topickou léčbu psoriázy.

Obecně je nejlepší vyhnout se používání vysokých dávek topických kortikosteroidů po dobu delší než 4 týdny. Promluvte si se svým lékařem, abyste se dozvěděli o dalších léčbách, které mohou snížit vaši potřebu kortikosteroidů.

Váš lékař vám také může doporučit, abyste na praskliny nebo řezné rány na rukou nanášeli antibiotickou mast nebo jinou topickou léčbu, abyste podpořili hojení.

8. Promluvte si se svým lékařem o dalších možnostech léčby

Pokud místní léčba nestačí ke zvládnutí příznaků psoriázy, může vám lékař doporučit jednu nebo více z následujících léčeb:

 • fototerapie
 • perorální lék
 • injekční léky

Fototerapie využívá k léčbě psoriázy ultrafialové světlo ze speciální lampy nebo světelné jednotky.

Informujte svého lékaře, pokud se u vás objeví nové nebo horší příznaky psoriázy nebo pokud nejste spokojeni se svým současným léčebným plánem. Mohou vám pomoci dozvědět se více o možnostech léčby psoriázy.

Psoriáza může způsobit, že skvrny na kůži na rukou budou suché a popraskané. Kůže může také krvácet. Ošetření prasklin nebo řezných ran na rukou:

 1. Jemně zatlačte sterilním obvazem, abyste zastavili krvácení.
 2. Poté poraněné místo očistěte pod tekoucí vodou a odstraňte veškeré viditelné nečistoty.
 3. Utěsněte zranění pomocí tekutého obvazu, vodotěsné lékařské pásky nebo lepivé části adhezivního obvazu.

Chcete-li předejít popraskané kůži a omezit další příznaky, podnikněte kroky k ochraně rukou před spouštěči psoriázy. Pravidelně si na ruce nanášejte hydratační krém, pleťové mléko nebo balzám, abyste pokožku hydratovali.

Aplikace léčivé masti, krému nebo jiné místní léčby může také pomoci snížit příznaky psoriázy. V některých případech může lékař doporučit jinou léčbu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY