Jak lze krevní testy použít k diagnostice RS?

Jak krevní testy pomáhají diagnostikovat RS?

Roztroušená skleróza (RS) je chronické onemocnění centrálního nervového systému. Příznaky se liší od člověka k člověku. Problémy se zrakem, rovnováhou, koordinací a únavou patří mezi nejčastější příznaky.

Přibližně 2,3 milionu lidí na celém světě má RS. Neexistuje žádný národní registr USA, ale odhaduje se, že se to týká asi 400 000 Američanů.

Krevní testy jsou často účinným způsobem, jak odstranit nebo potvrdit jiné diagnózy. Krevní testy mohou pomoci vašemu lékaři vyloučit stavy, jako je lymská borelióza, které spouštějí některé stejné příznaky jako RS. Váš lékař se tak dostane o krok blíže k přesné diagnóze.

Vzhledem k tomu, že příznaky přicházejí a odcházejí a neexistuje žádný test, který by poskytl přesvědčivou diagnózu, může diagnostikování RS trvat dlouho. Nový typ krevního testu je velmi slibný, ale je zapotřebí více klinických studií.

I když může být čekání frustrující, každý test pomůže odstranit nebo potvrdit další potenciální příčiny vašich příznaků.

Vyloučit podobné podmínky

Řada stavů způsobuje příznaky podobné příznakům RS. To vše by mělo být prošetřeno. Některé, jako je virus progresivní multifokální leukoencefalopatie (PML) a mozkové nádory, lze identifikovat pomocí MRI.

Krevní testy mohou pomoci poskytnout vodítka k dalším mimikům RS, jako jsou:

Lymeská nemoc

Brnění nebo necitlivost v pažích, rukou, nohou a chodidlech jsou běžné příznaky RS i lymské boreliózy. Lymeská borelióza je infekce přenášená klíšťaty, která se může rozšířit do centrálního nervového systému. S boreliózou pravděpodobně budete mít také kožní vyrážku.

I když to není 100% přesné, enzymatický imunosorbentní test a krevní testy Western-blot mohou detekovat přítomnost infekce lymskou boreliózou v krvi. Ačkoli jsou některé příznaky stejné, léčba RS a Lymeské boreliózy se liší. Počáteční stadium lymské boreliózy lze často vyléčit pomocí perorálních antibiotik.

Systémový lupus erythematodes

Lupus je zánětlivé autoimunitní onemocnění, které může ovlivnit váš centrální nervový systém. Příznaky, které lupus a RS sdílejí, zahrnují:

 • necitlivost
 • mravenčení
 • únava
 • problémy se zrakem

Stejně jako MS neexistuje jediný test na lupus. Krevní test, který je pozitivní na antinukleární protilátky a jiné protilátky, může indikovat lupus nebo jiné autoimunitní onemocnění, ale ne MS. Léčba lupusu závisí na vašich příznacích.

Devicova nemoc

Neuromyelitis optica, lépe známá jako Devicova choroba, je vzácná imunologická porucha, která je nápadně podobná RS. Tyto dva stavy sdílejí mnoho příznaků, včetně:

 • rozmazané nebo ztracené vidění
 • slabost
 • necitlivost
 • problémy s močovým měchýřem
 • spasticita

Test zvaný NMO-IgG krevní test bude negativní u lidí s RS, ale pozitivní u 70 procent lidí s Devicovou chorobou. Devicova choroba nereaguje na stejné léky modifikující onemocnění jako RS. Může být léčena steroidy a jinými imunosupresivními léky.

Nedostatky vitamínů

Některé nedostatky vitamínů, jako je nedostatek vitamínu B-12, mohou způsobit příznaky, které napodobují příznaky RS.

Demyelinizace, běžná jak u deficitu B-12, tak u RS, je poškození ochranného obalu, který obklopuje nervová vlákna v centrálním nervovém systému. Mezi příznaky nedostatku vitaminu B-12 patří necitlivost a brnění v rukou a nohou, slabost a únava.

Nedostatek mědi, zinku a vitaminu E může také způsobit neurologické příznaky.

Jednoduchý krevní test může zkontrolovat hladiny základních vitamínů ve vaší krvi. Váš lékař vás může provést léčebným plánem s doplňky a dietními změnami.

Další diagnostické testy

Pro stanovení diagnózy RS musí váš lékař zjistit:

 • poškození ve dvou odlišných oblastech centrálního nervového systému
 • že oblasti poškození se vyvíjely ve dvou různých okamžicích
 • že všechny ostatní možné diagnózy jsou vyloučeny

Obecně je pro splnění kritérií diagnózy zapotřebí série testů. Kromě anamnézy příznaků a krevních testů může lékař nařídit také následující testy.

MRI

MRI je bezbolestná, neinvazivní a může vytvářet detailní snímky. MRI, prováděná s kontrastním barvivem i bez něj, může identifikovat léze na mozku a míše. Obrázky mohou ukazovat, zda jsou léze staré, nové nebo aktuálně aktivní. Kromě diagnózy může MRI pomoci sledovat progresi onemocnění.

Páteřní kohoutek

Přestože lumbální punkce nemůže vyloučit ani potvrdit RS, může pomoci s diagnózou. Míšní mok se získává z jehly vložené mezi kosti spodní části páteře. U lidí s RS míšní mok někdy obsahuje zvýšené hladiny IgG protilátek nebo proteinů nazývaných oligoklonální pruhy, které mohou být způsobeny také některými jinými chorobami. Asi 5 až 10 procent lidí s RS nemá žádné abnormality míšního moku.

Vizuální evokované potenciály

Tento test zahrnuje zírání na obrazovku se střídavým šachovnicovým vzorem. To pomáhá určit, zda došlo k poškození vašich drah zrakového nervu.

Co bude dál?

Po diagnóze je dalším krokem projednání možností léčby se svým lékařem. Existuje rostoucí seznam léků modifikujících onemocnění navržených ke snížení relapsů a zpomalení progrese onemocnění u recidivující RS. U těchto léků nebylo prokázáno, že by fungovaly u progresivních typů RS.

Tyto silné léky musí být užívány důsledně, aby byly účinné, a mohou mít vážné vedlejší účinky. Nezapomeňte se svým lékařem probrat výhody a nevýhody každého z nich. Jiné příznaky, jako je únava, lze také léčit.

Váš lékař vás může odkázat na místní zdroje, kde se dozvíte o RS. Může být užitečné připojit se ke skupině podpory MS, ať už online nebo osobně. I když jsou zkušenosti každého s RS různé, mohlo by pomoci sdílet své zkušenosti s ostatními.

Na RS neexistuje žádný lék, takže management je celoživotní závazek. Kromě svého praktického lékaře budete ve svém zdravotnickém týmu potřebovat také neurologa, aby vyhodnotil příznaky a sledoval progresi onemocnění.

Někdy může RS vést k vážnému postižení, ale většina lidí má i nadále dobrou kvalitu života a může očekávat normální délku života.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY