Jak mohu opravit křivý nos?

Co je to křivý nos?

Stejně jako lidé mají křivé nosy všech tvarů a velikostí. Zakřivený nos označuje nos, který nesleduje přímou svislou čáru podél středu vašeho obličeje.

Stupeň křivosti může být velmi jemný nebo dramatičtější, v závislosti na příčině. Zatímco křivé nosy jsou obvykle pouze kosmetickým problémem, mohou občas ovlivnit vaše dýchání.

Pokud jde o léčbu křivého nosu, internet je plný cvičebních rutin, které slibují narovnání nosu. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli více o tom, zda tato cvičení skutečně fungují.

Co způsobuje křivý nos?

Než se podíváte na možnosti léčby, je důležité pochopit, co způsobuje křivý nos. Existují dva hlavní typy křivých nosů. Jeden typ je způsoben problémem ve složitém systému kostí, chrupavek a tkání, které tvoří váš nos.

To může být výsledkem několika věcí, včetně:

 • vrozené vady
 • zranění, jako je zlomenina nosu
 • operaci nosu
 • těžké infekce
 • nádory

V závislosti na příčině může být váš nos ve tvaru C, I nebo S.

Druhý typ křivého nosu je způsoben vychýlenou přepážkou. Vaše přepážka je vnitřní stěna, která odděluje váš levý a pravý nosní průchod od sebe navzájem. Pokud máte vychýlenou přepážku, znamená to, že se tato stěna naklání na jednu stranu a částečně blokuje jednu stranu vašeho nosu. Zatímco někteří lidé se narodí s vychýlenou přepážkou, jiní se vyvinou po zranění.

Kromě toho, že váš nos vypadá křivě, může vychýlená přepážka také způsobit:

 • krvácení z nosu
 • hlasité dýchání
 • potíže se spánkem na jedné straně

Spolupracujte se svým lékařem, abyste zjistili, co způsobuje křivý tvar nosu. To usnadní určení nejlepší možnosti léčby.

Mohou cvičení pomoci?

Nároky

Když si na internetu vyhledáte křivé nosy, rychle najdete dlouhý seznam obličejových cviků, o kterých se říká, že křivý nos narovnají. Některá z těchto cvičení zahrnují zařízení, jako jsou tvarovače nosu, které si umístíte přes nosní dírky a zároveň je roztáhnete.

Tato cvičení slibují levnou a snadnou opravu. Ale opravdu fungují?

Výzkum

Pokud narovnání křivého nosu pomocí cvičení zní příliš dobře, než aby to byla pravda, je to proto, že pravděpodobně je. Neexistuje žádný vědecký důkaz, že tato cvičení fungují. Struktura vašeho nosu je navíc z velké části tvořena kostmi a tkání. Cvičením není možné změnit tvar ani jednoho z nich.

Zkuste místo toho toto

Pokud hledáte nechirurgický způsob, jak si narovnat nos, vynechejte nosní cvičení a poraďte se se svým lékařem o výplních měkkých tkání. Jedná se o injekční materiály, které mohou maskovat křivost kostí a chrupavek vyplněním oblastí měkkých tkání vašeho nosu, které jsou mimo střed.

Mezi výplně měkkých tkání patří:

 • silikon
 • kyselina hyaluronová (HA), jako je Juvaderm
 • gel hydroxylapatitu vápenatého (CaHA).

HA i CaHA mají málo vedlejších účinků, ale silikon může způsobit závažnou formu zánětu zvanou granulom. Mějte na paměti, že všechny typy výplní zvyšují vaše riziko ztenčení kůže a infekce. Výplně obvykle fungují nejlépe na nosech, které jsou jen mírně křivé, ale váš lékař vám může poskytnout lepší představu o tom, jak dobře vám budou fungovat.

A co operace?

Zatímco výplně mohou pomoci narovnat mírně křivý nos, u závažnějších případů je obvykle nutná operace. Rhinoplastika je typ plastické chirurgie, která se obecně zaměřuje na vnější stranu nosu, zatímco septoplastika narovnává stěnu, která rozděluje vnitřek nosu na dvě části.

Plastika nosu

Existují dva typy rinoplastiky, známé jako kosmetická rinoplastika a funkční rinoplastika. Kosmetická rinoplastika se zaměřuje výhradně na vzhled. Funkční rinoplastika se na druhé straně provádí k nápravě dýchacích problémů.

Bez ohledu na typ rinoplastiky studie z roku 2015 zjistila, že rinoplastika úspěšně narovnala křivé nosy u účastníků se symetrií obličeje i bez ní. Symetrie obličeje znamená, že obě poloviny vašeho obličeje vypadají podobně.

Septoplastika

Septoplastika pomáhá narovnat váš nos přetvořením stěny mezi vašimi nosními průchody. Pokud máte křivý nos kvůli vychýlené přepážce, lékař vám pravděpodobně doporučí septoplastiku. Kromě narovnání nosu může septoplastika také uvolnit ucpání nosních dýchacích cest způsobené vychýlenou přepážkou.

Sečteno a podtrženo

Zakřivené nosy jsou velmi časté, ať už jsou způsobeny starým zraněním nebo vychýlenou přepážkou. Ve skutečnosti se odhaduje, že asi 80 procent lidí má nějakou formu vychýleného septa. Pokud váš křivý nos nezpůsobuje problémy s dýcháním, není nutná léčba.

Pokud si chcete narovnat nos z kosmetických důvodů, cvičení pravděpodobně nepomůže. Místo toho se poraďte se svým lékařem o výplních měkkých tkání nebo operaci. Mějte na paměti, že všechny tyto postupy mají své vlastní vedlejší účinky a nemusí vytvořit „dokonalý“ nos.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY