Jak nejlépe ošetřit popraskané rty novorozence

Rozpraskané rty na tvém novorozenci

Popraskané rty mohou být nepříjemné a nepříjemné, ale co když jsou rty vašeho novorozence popraskané? Měli byste si dělat starosti? A co byste měli dělat?

Pokud si všimnete suchých, popraskaných rtů na svém dítěti, nemusíte se znepokojovat, protože jde o běžný problém.

Ale měli byste ošetřit rty svého dítěte co nejrychleji, protože popraskané rty mohou negativně ovlivnit krmení a spánek. Někdy mohou také vést k vážným infekcím nebo dokonce být známkou život ohrožujícího stavu.

Ve většině případů však vyléčíte novorozenecké rty přírodními prostředky doma za pouhých pár dní.

Proč má vaše novorozeně popraskané rty?

Když se rty vašeho novorozence rozdělují a bolí, může být příčinou celá řada problémů.

Může se to stát kvůli zvyku olizovat si rty nebo si vaše dítě saje rty. Častými příčinami jsou také dehydratace a suché počasí. Někdy mohou popraskané rty poukazovat na základní zdravotní stav.

Suchá zima, horké letní měsíce nebo přílišné vystavení větru mohou způsobit ztrátu vlhkosti rtů. Možná budete chtít své dítě sledovat a všímat si, zda dýchá ústy, což může způsobit popraskané rty.

Jak zjistit, zda váš novorozenec trpí dehydratací

Pokud jsou rty vašeho novorozence i nadále suché, sledujte příznaky dehydratace. K tomu dochází, když tělo ztrácí vodu a živiny tak rychle, že nedokáže udržet běžnou funkci. Podle Cleveland Clinic příznaky dehydratace u dětí zahrnují:

 • suchý jazyk a suché rty
 • žádné slzy při pláči
 • méně než šest mokrých plen pro kojence
 • propadlé měkké místo na hlavičce kojence
 • zapadlé oči
 • suchá a vrásčitá pokožka
 • hluboké, rychlé dýchání
 • studené a flekaté ruce a nohy

Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, měli byste zavolat dětskému lékaři.

Co když má váš novorozenec chronicky popraskané rty?

Popraskané rty, které se nezlepší, nebo které trvají týdny nebo déle, mohou ve vzácných případech být příznakem jiného zdravotního problému.

Nedostatek určitých vitamínů může způsobit suché a olupující se rty, stejně jako přílišná konzumace určitých vitamínů, jako je vitamín A.

Dalším vážným zdravotním problémem, na který je třeba dávat pozor, je Kawasakiho choroba, což je vzácný stav, který se vyskytuje u dětí a zahrnuje zánět krevních cév.

Kawasakiho nemoc se vyskytuje častěji v Japonsku, ale Kawasaki Kids Foundation odhaduje, že tato nemoc postihuje každý rok více než 4200 dětí ve Spojených státech. Vyskytuje se také častěji u chlapců než dívek a většina dětí je mladších pěti let, když ji onemocní. Popraskané rty jsou pouze jedním z příznaků této nemoci. Postižené děti mají vždy horečku a zdají se být dost nemocné. Níže jsou uvedeny příznaky této poruchy, která není dobře pochopena:

 • horečka, která trvá pět nebo více dní
 • vyrážka, často horší v oblasti třísel
 • červené, krví podlité oči, bez drenáže nebo krust
 • jasně červené, oteklé, popraskané rty
 • „jahodový“ jazyk, který se po opadnutí vrchní vrstvy objeví s lesklými jasně červenými skvrnami
 • oteklé ruce a nohy a zarudnutí dlaní a chodidel
 • zduřené lymfatické uzliny na krku

Pokud máte podezření, že by váš novorozenec mohl mít Kawasakiho chorobu, měli byste okamžitě vyhledat lékařské ošetření. Většina příznaků je dočasná a většina dětí se úplně uzdraví, ale může být postiženo srdce a krevní cévy, takže je důležité poradit se s lékařem.

Jak zacházet s popraskanými rty u novorozence

Nejlepší a nejpřirozenější věc, kterou můžete pro ošetření suchých rtů novorozence udělat, je nanést trochu mateřského mléka prsty.

Mléko netřete celé, měli byste místo nechat trochu mokré. Mateřské mléko ozdraví pokožku a ochrání vaše dítě před bakteriemi. V některých případech je možné, že své děťátko dostatečně nekojíte. Podle Mayo Clinic potřebuje většina novorozenců 8 až 12 krmení denně, což je asi jedno krmení každé 2 až 3 hodiny.

Na rty novorozence můžete také použít přírodní, organický balzám na rty nebo krém na bradavky, abyste je udrželi hydratované. Nebo můžete použít kokosový olej, který obsahuje kyselinu laurovou, látku obsaženou také v mateřském mléce.

Dr. Ericka Hong, certifikovaná dětská lékařka a členka Americké akademie pediatrie, doporučuje lanolinový krém rodičům novorozenců s popraskanými rty. Lanolin je voskovitá látka, která se přirozeně vyskytuje na ovčí vlně. Před použitím nové látky u vašeho novorozence si možná budete chtít promluvit s jeho lékařem, abyste se ujistili, že je pro vaše dítě bezpečná.

Jak zabránit popraskaným rtům u novorozence

Prevence je často nejlepší léčebnou strategií.

Abyste zajistili, že teplota uvnitř vašeho domova nezpůsobí vysychání rtů vašeho novorozence, používejte v zimě zvlhčovač vzduchu, aby byl vzduch ve vašem domě vlhký.

A abyste předešli popraskání kvůli venkovnímu počasí, zkuste svému novorozenci zakrýt rty, když jdete ven, zvláště když je slunečno nebo větrno. Při pohybu můžete miminko otočit, aby mu vítr nenarážel do obličeje, nebo mu můžete zakrýt obličej lehkou prodyšnou látkou nebo šátkem.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY