Jak se mohu zbavit vrásek úsměvu?

Co jsou linie úsměvu?

Úsměvné linie, někdy nazývané čáry smíchu, jsou typy vrásek, které se vyvíjejí především po stranách úst. Někdy se kolem očí mohou objevit vrásky úsměvu. Jsou výraznější, když se usmíváte.

Jak stárnete, tyto typy vrásek mohou být nevyhnutelné. Máte však mnoho možností, jak se jich zbavit.

Co způsobuje vrásky úsměvu?

Mezi hlavní příčiny vrásek úsměvu patří:

 • ztráta elasticity (kolagen)
 • vysušená kůže
 • genetika
 • kouření
 • poškození sluncem

Jak mohu zabránit vráskám úsměvu?

Některým příčinám vrásek smíchu lze předejít správnými životními návyky v mladém dospělém. Můžete například každý den nosit opalovací krém, abyste předešli vráskám, které souvisí s poškozením sluncem.

Udržování hydratace pokožky také znamená dlouhou cestu, ať už máte vrásky úsměvu nebo ne. Ujistěte se, že pijte každý den hodně vody a vyhněte se nadměrnému pití kofeinu nebo alkoholu — obojí má močopudné účinky.

Umyjte si obličej jednou nebo dvakrát denně a poté použijte hydratační krém přizpůsobený vašemu typu pleti. Podívejte se na tyto tipy, které změní vaši rutinu krásy proti stárnutí.

Cvičení a rostlinná strava mohou také pomoci udržet vaši pokožku v dobrém zdraví.

Pokud jste potřebovali další důvod, proč přestat kouřit, vězte, že opuštění tohoto zvyku nyní může pomoci předejít budoucím vráskám, včetně vrásek na úsměvu. Pokud máte potíže s odvykáním, mohou vám pomoci tyto aplikace.

Jaké jsou moje možnosti léčby?

Pokud jde o linie úsměvu, existuje celá řada možností léčby. Ať už hledáte chirurgické možnosti nebo jiné kosmetické procedury, je nejlepší promluvit si s dermatologem (odborníkem na kůži) nebo plastickým chirurgem, který má znalosti a zkušenosti s léčbou vrásek. Existují také některé volně prodejné (OTC) možnosti, i když tyto nejsou tak trvalé. Možná budete chtít se svým lékařem prodiskutovat následující možnosti léčby vrásek:

Injekční výplně

Injekční výplně patří mezi nejlepší volby pro lidi, kteří se chtějí zbavit vrásek úsměvu, aniž by museli podstoupit operaci. Mnohé z nich jsou vyrobeny z kyseliny hyaluronové a jsou injikovány do záhybu, který vede od úst k nosu. Účinky jsou patrné okamžitě, ale můžete je také zvrátit, pokud se vám výsledky nelíbí. Některé běžné značky zahrnují Juvéderm a Restylane. Výsledky obvykle trvají několik měsíců. Předpokládá se však, že po opakovaných injekcích může zůstat nějaká jizva, která způsobí trvalejší efekt výplně. Jiná plniva, jako je Radiesse, která je vyrobena z hydroxyapatitu vápenatého, a Sculptra, která je vyrobena z kyseliny poly-L-mléčné, mohou nabídnout trvalejší výsledky a mohou být injikovány hlouběji do tkání obličeje.

Podle Cleveland Clinic tyto injekční výplně vydrží přibližně 6 až 12 měsíců najednou. Nežádoucí účinky se mohou objevit hned po úvodní injekci a zahrnují bolesti hlavy a alergické reakce. Americká společnost pro dermatologickou chirurgii (ASDS) odhaduje, že každá léčba může stát až 1 000 $.

Botox

Botulotoxiny (Botox, Dysport a Xeomin) jsou také injekční výplně, i když fungují jinak. Váš dermatolog vstříkne látku malou jehlou do problematické oblasti. Látky působí tak, že oslabují svaly v dané oblasti, čímž se linky a vrásky uvolňují a jsou méně nápadné. Výsledky můžete vidět během několika dnů po první injekci.

Botoxové injekce může provádět dermatolog, oftalmolog nebo plastický chirurg. Doba zotavení je relativně krátká a měli byste být schopni obnovit své běžné aktivity (včetně cvičení) po 24 hodinách. Některé časté nežádoucí účinky zahrnují bolesti hlavy a zarudnutí nebo podráždění v místě vpichu.

Podle Cleveland Clinic injekce botoxu trvají přibližně tři měsíce. Chcete-li zachovat požadované výsledky, budete muset navštívit svého lékaře pro další léčbu. Cena závisí na tom, kolik jednotek váš lékař používá, ale mohou být až stovky dolarů za léčbu. Porovnejte náklady, použití a vedlejší účinky botoxu a výplní.

Chirurgická operace

Chirurgie může být možností, pokud chcete výraznější výsledky, které vydrží déle. Facelift (rytidektomie) je nejvšestrannější a trvalé řešení pro vrásky. To může vyřešit linky kolem vašich úst a očí v jednom postupu. Váš plastický chirurg vám může doporučit operaci očních víček ve spojení s faceliftem.

Podle Americké společnosti plastických chirurgů byly průměrné náklady na facelift v roce 2016 7 048 $. Kromě toho, že patří mezi nejdražší možnosti, facelifty se také nejdéle hojí, celkem v průměru tři měsíce.

Největším rizikem spojeným s faceliftem je infekce. Vzácné vedlejší účinky zahrnují jizvy, bolest a poškození nervů.

Laserová ošetření

Laserová ošetření se týkají typu techniky resurfacingu pokožky, která odstraňuje horní vrstvu kožních buněk. Procedura je určena k redukci kožních skvrn a vrásek odhalením spodní vrstvy nové kůže. Častými vedlejšími účinky jsou otoky a bolest, které však po několika dnech odezní. Možné jsou i jizvy a infekce.

Podle ASDS je doba zotavení jeden až tři týdny. Během několika měsíců budete pravděpodobně potřebovat další léčbu a cena se může pohybovat mezi 1 750 až 2 300 $ za ošetření.

Indukční terapie kolagenem

Kolagenová indukční terapie (také nazývaná microneedling nebo skin needleling) má za cíl zvýšit přirozenou produkci kolagenu ve vaší kůži. Jak stárnete, vaše pokožka ztrácí kolagen, a proto ztrácí elasticitu, takže myšlenka za vpichováním je, že více kolagenu může vyplnit vrásky, jako jsou vrásky. K tomuto postupu váš lékař použije váleček s malými jehlami, jako je Eclipse Micropen.

Americká akademie dermatologie říká, že výsledky vpichování jsou postupné, přičemž úplné výsledky se očekávají do devíti měsíců. Jak se vaše kůže hojí, můžete vidět nějaké modřiny a zarudnutí. Většina lidí potřebuje celkem tři až šest ošetření.

OTC krémy

OTC krémy nabízejí cenově dostupnější možnosti léčby vrásek. Retinol patří mezi jednu z více studovaných složek kvůli jeho proklamované schopnosti rozkládat volné radikály, které mohou vést k vráskám. Jedna studie zveřejněná v Archiv dermatologie zaznamenali významné výsledky u pacientů s jemnými linkami a vráskami, kteří používali léčbu retinolem ve výši 0,4 procenta. Účastníci používali retinolové mléko třikrát týdně po dobu šesti měsíců.

Vitamin C, peptidy a hydroxykyseliny se také používají k léčbě vrásek. Nevýhodou OTC krémů je, že jejich působení může trvat měsíce a nedosáhnete trvalých výsledků. Nežádoucí účinky mohou zahrnovat zarudnutí, vyrážky a pálení.

Domácí léčba světlem

Kromě volně prodejných krémů jsou na trhu k dispozici také lehké sady, které můžete použít doma na úsměv. Jedním z takových produktů je SpectraLite Eye Care Pro, zařízení schválené americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv, které využívá LED světla ke zvýšení kolagenu v okolí očí. Produkt lze používat každý den po dobu tří minut. I když nejsou hlášeny žádné vedlejší účinky, účinnost domácích světelných sad je sporná.

Éterické oleje

Esenciální oleje jsou další potenciální možností při léčbě vrásek. Jsou vyrobeny z rostlin, o kterých se tvrdí, že nabízejí přirozené výhody pro pokožku. Článek z roku 2009 BMC doplňková a alternativní medicína diskutovali o testování 23 různých rostlin a jejich potenciálu pomoci zvýšit kolagen, antioxidanty a elasticitu pokožky. Z 23 rostlin autoři zaznamenali nejslibnější u 9 z nich:

 • bílý čaj
 • měchýřník
 • sekáčky
 • růžová tinktura
 • zelený čaj
 • růžový vodnatý
 • andělika
 • anýz
 • granátové jablko

Pokud máte zájem používat esenciální oleje, určitě je zřeďte nosným olejem, jako je olivový nebo mandlový olej. Budete je také muset otestovat na malé části pokožky, abyste se ujistili, že nemáte alergickou reakci.

Mnohé z těchto esenciálních olejů již najdete v OTC produktech péče o pleť. Podívejte se na štítky složek, abyste viděli, které rostliny jsou zahrnuty. Pro dosažení nejlepších výsledků budete muset produkty používat denně. Jakmile produkty přestanete používat, mohou se linie úsměvu znovu objevit výraznější.

Jídlo s sebou

Úsměvné linky jsou normální součástí procesu stárnutí. S přibývajícím věkem se mohou linky nebo vrásky, které máte, prohloubit nebo znásobit. Přesto existují kroky, které můžete podniknout, abyste tento proces minimalizovali.

Možnosti léčby vrásek smíchu jsou bohaté. Poraďte se se svým lékařem o možnostech, které jsou pro vás nejlepší na základě vašich konkrétních potřeb. Chirurgie je možností, ale není vždy nutná.

S přibývajícím věkem můžete zabránit tomu, aby se linie úsměvu zhoršovaly. Udržovat pokožku hydratovanou a pečovat o své celkové zdraví je běh na dlouhou trať.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY