Jak vypadá rakovina vulvy?

Rakovina vulvy nemá vždy viditelné kožní příznaky. Když se příznaky objeví, mohou zahrnovat změnu barvy kůže, bradavice podobné hrbolky, skvrny podobné krtkům nebo krvácející vředy.

Občas si můžete všimnout různých hrudek a hrbolků na vulvě. Některé z nich mohou být neškodné, jako jsou pupínky nebo zarostlé chloupky. Jiné viditelné změny mohou být příznaky základního onemocnění.

Rakovina vulvy je a poměrně vzácné forma rakoviny, která začíná v tkáních vulvy. Vulva zahrnuje vnitřní a vnější stydké pysky, oblast klitorisu a vaginální otvor.

Vzhled rakoviny vulvy závisí na typu, který máte. Hrudky, výrůstky podobné bradavicím a změny na kůži kolem vulvy mohou být příznaky rakoviny.

Jaké vizuální změny jsou spojeny s rakovinou vulvy?

Rakovina vulvy může někdy způsobit hrbolky nebo hrudky. Každý výrůstek může mít jinou barvu než okolní kůže, mít drsný povrch nebo připomínat bradavici.

Můžete si také všimnout skvrny na kůži, která se liší barvou nebo strukturou než zbytek vulvy. Kůže může být šupinatá nebo šupinatá.

Otevřené vředy nebo neobvyklé skvrny se mohou také objevit v důsledku rakoviny. Zvláštní pozornost věnujte znaménkům podobným krtkům nebo pihám, která jsou nová, asymetrická nebo jinak mění barvu, tvar nebo velikost.

Tyto vizuální změny nejsou vždy příznaky rakoviny vulvy – mohou to být příznaky jiného stavu. Je dobré se poradit se zdravotníkem.

Jaké jsou další časné příznaky rakoviny vulvy?

Vzhledem k tomu, že rakovina vulvy nemá vždy viditelné kožní příznaky, je důležité si uvědomit další příznaky rakoviny vulvy.

Tyto zahrnují:

  • výtok nebo krvácení nesouvisející s vaším menstruačním cyklem

  • intenzivní nebo trvalé svědění
  • vulvální bolest nebo pálení, zejména během penetračního sexu nebo močení

Pokud máte jeden nebo více z těchto příznaků, je dobré se co nejdříve objednat u lékaře.

Kdo může být nejvíce ohrožen rozvojem rakoviny vulvy?

Zatímco příčiny rakoviny nejsou jasné, někteří lidé mohou být více v ohrožení rozvoje rakoviny vulvy než ostatní.

Můžeš být spíše k rozvoji rakoviny vulvy, pokud máte v anamnéze zánětlivá onemocnění vulvy. Tyto zahrnují:

  • dermatitida
  • genitální opar
  • lišejníková skleróza

Další zdravotní stavy mohou také zvýšit vaše riziko, včetně:

  • rakovina děložního hrdla
  • lidský papilomavirus (HPV)
  • poruchy imunity
  • vulvální intraepiteliální neoplazie (VIN)

Vaše riziko rakoviny vulvy může také zvyšovat s věkem. Kouření cigaret nebo užívání jiných tabákových výrobků může také zvýšit vaše riziko rakoviny jakéhokoli druhu.

Pokud se domníváte, že můžete být ohroženi rozvojem rakoviny, poraďte se o screeningu se zdravotnickým pracovníkem.

Sečteno a podtrženo

I když rakovina vulvy nemá vždy viditelné kožní příznaky, je dobré se dozvědět, jak rakovina vulvy vypadá.

Pokud jste si všimli jakýchkoli neobvyklých změn na vulvě, včetně hrbolků nebo změn barvy kůže, zvažte co nejdříve návštěvu lékaře.


Sian Ferguson je spisovatelka zabývající se zdravím a konopím na volné noze se sídlem v Kapském Městě v Jižní Africe. Je zapálená pro to, aby umožnila čtenářům pečovat o své duševní a fyzické zdraví prostřednictvím vědecky podložených, empaticky podávaných informací.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY