Jak zjistit, zda vaše železné pilulky fungují

Existuje mnoho typů doplňků, které pomáhají léčit anémii z nedostatku železa. Aby bylo zajištěno správné a rychlé vstřebávání, existují určité potraviny, kterým je třeba se vyhnout, časy, kdy je užívat, a příznaky, na které si dávat pozor.

Železo pomáhá přenášet kyslík krví. Je to nezbytný minerál pro různé funkce, včetně:

 • svalového metabolismu
 • budování zdravé pojivové tkáně
 • růst
 • neurologický vývoj
 • buněčné fungování
 • syntetizující hormony

Když máte anémii z nedostatku železa, znamená to, že vaše hladiny železa jsou nízké a dochází ke snížení toku kyslíku do vašich orgánů a tkání.

Většina forem anémie z nedostatku železa je vysoce léčitelná. Pokud vám byla diagnostikována, doplňky železa vám mohou pomoci zvládnout váš stav. Existuje mnoho druhů doplňků železa. Poraďte se se svým lékařem, abyste zjistili, které doplňky železa mohou být pro vás nejlepší.

Použijte tuto infografiku jako průvodce, abyste zjistili, zda vaše doplňky železa správně řídí hladinu železa.

12336-Signs_Your_Iron_Pills_Are_(Nebo_Aren’t)_Working Design by Ruth Basagoitia

Jak zajistit vstřebávání pilulky železa

Železo se nejlépe vstřebává nalačno, ale mnoho lidí zjišťuje, že užívání doplňků železa tímto způsobem u nich způsobuje nevolnost nebo dokonce žaludeční křeče. Z tohoto důvodu vám může pomoci, když budete mít trochu jídla v žaludku, když poprvé začnete užívat své pilulky železa.

Pokud se stále potýkáte se žaludeční nevolností i s trochou jídla, může pomoci i změna složení doplňků. Síran železitý je obvykle prvním typem předepsané pilulky železa, ale může způsobit častější gastrointestinální potíže. Pokud je to váš případ, poraďte se se svým lékařem o přechodu na glukonát železnatý, protože tato formulace železa obsahuje méně elementárního železa.

Existuje také několik potravin a nápojů, které by neměly být konzumovány současně s doplňky železa. Tyto položky mohou ovlivnit vstřebávání a snížit účinnost vašich doplňků.

 • mléko, vápník a antacida (počkejte alespoň 2 hodiny po jejich konzumaci, než začnete užívat doplňky)
 • potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou celá zrna, syrová zelenina a otruby

 • potraviny nebo nápoje s kofeinem

Vitamin C nebo šťáva s jeho obsahem může pomoci se vstřebáváním a někteří lékaři doporučují užívat s ním doplňky železa.

A studie 2017 navrhl, že užívání doplňků železa každý druhý den, na rozdíl od každodenního, může ve skutečnosti zvýšit vstřebávání, takže se nedivte, že vám to lékař poradí!

Léky, které mohou interagovat s doplňky železa

Doplňky železa mohou bránit účinnosti některých jiných léků, které užíváte, jako jsou:

 • penicilin
 • tetracyklin
 • ciprofloxacin
 • bisfosfonáty (běžná léčba osteoporózy)
 • některé léky používané pro hypotyreózu, Parkinsonovu chorobu a záchvaty

Než vám pomůže rozhodnout, jaké doplňky železa pro vás mohou být nejlepší, váš lékař se vás zeptá na vaši anamnézu, včetně dalších léků, které možná užíváte.

Železo je základní minerál, který naše tělo potřebuje ke správnému fungování. Anémie z nedostatku železa je běžný typ anémie, ke které dochází, pokud nemáte dostatek železa ve svém systému, ať už je to způsobeno malabsorpcí živin, ztrátou krve nebo stravou, která postrádá přirozené zdroje železa.

Doplňky železa mohou pomoci vašemu tělu získat zpět zdravé množství železa. Pokud vám byla diagnostikována anémie z nedostatku železa, poraďte se se svým lékařem o tom, které doplňky stravy pro vás mohou být vhodné. Jakmile začnete užívat doplňky železa, mělo by být jasné, zda fungují nebo ne.

Lepší vstřebávání zajistíte, když se několik hodin před užitím doplňků železa vyhnete určitým potravinám, jako je syrová zelenina nebo mléko.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY