Jaká je úmrtnost na Hidradenitis Suppurativa?

Velké, bolestivé hrbolky v oblastech, kde se vaše pokožka dotýká, mohou připomínat akné, ale ve skutečnosti můžete zažít kožní onemocnění, které může ovlivnit úmrtnost – hidradenitis suppurativa.

Vaše kůže je váš největší orgán, který tvoří krycí systém spolu s vlasy, nehty a různými žlázami. Jako každá jiná část těla může dojít k narušení funkce v důsledku zdravotních stavů nebo onemocnění.

Kožní onemocnění může negativně ovlivnit sebevědomí. Často jsou mylně chápány jako špatné hygienické podmínky, kvůli kterým se lidé mohou cítit rozpačitě nebo trapně.

Hidradenitis suppurativa (HS), která může vytvářet velké léze a vředy, může být obzvláště náročné se s ní vyrovnat. Také nazývaný acne inversa, HS je závažnější než akné a může být spojen s vyšším rizikem úmrtnosti.

Jaká je úmrtnost na hidradenitis suppurativa?

Podle 5leté populační kohorty studie ve Spojených státech měli účastníci s HS 77% zvýšení rizika úmrtnosti ve srovnání s těmi v kontrolní skupině.

Ve výzkumu bylo zjištěno, že život s HS zvyšuje riziko úmrtnosti ze všech příčin.

Podobná zjištění byla zaznamenána ve studii z roku 2019 v Minnesotě trvající 28 let, která spojovala HS s dvojnásobným zvýšením rizika úmrtí ze všech příčin.

Obě studie zaznamenaly, že kouření přímo ovlivňovalo úmrtnost lidí s HS a dalších důkaz naznačuje, že nadměrná tělesná hmotnost může být důležitým faktorem ve výsledcích HS.

Jak závažná je hidradenitis suppurativa?

Pokud žijete s HS, nejste sami. HS je poměrně častý, postihuje přibližně 1 % až 4 % z populace. Ženy jsou navíc třikrát více postiženy HS než muži.

Pokud žijete s tímto stavem, bulky, cysty, otevřené vředy a abscesy s ním spojené mohou vypadat alarmující, zvláště pokud jste ještě nedostali diagnózu.

HS může být bolestivý, celoživotní stav, ale není považován za život ohrožující, pokud nedojde k závažné sekundární infekci.

Nějaký důkaz naznačuje, že HS může významně zkrátit očekávanou délku života, ačkoli k potvrzení těchto zjištění je nutný rozsáhlejší výzkum.

To neznamená, že s HS je snadné žít. Je přirozené cítit se zděšen symptomy. Můžete zažít bolestivé, otevřené vředy a jizvy. Možná bude nutné nosit obvazy a pravidelně se vyměňovat.

Mnoho lidí, kteří žijí s HS, také pociťuje dopady na duševní zdraví, jako jsou:

 • Deprese
 • společenská izolace
 • sexuální dysfunkce
 • snížená spokojenost ve vztahu
 • snížená produktivita práce

V některých případech HS může vést k snížená kvalita života a myšlenky na sebevraždu.

Vaše prognóza při životě s HS se může lišit. V 22leté průřezové studium při pohledu na dlouhodobou prognózu hlásilo 39,4 % účastníků s HS remisi.

Pokud si co nejdříve promluvíte se svým zdravotním týmem a provedete určité změny životního stylu, může to pomoci zlepšit váš výsledek.

Co je hidradenitis suppurativa?

Hidradenitis suppurativa je zánětlivé kožní onemocnění, které může zpočátku vypadat jako typ akné. Můžete si toho všimnout v oblastech, kde se vaše kůže dotýká, jako jsou podpaží nebo prsa nebo mezi oblastmi třísel nebo vnitřní stranou stehen.

Vzhledem k tomu, že většina lidí zná pupínky, nemusíte se obávat několika hrbolků na novém místě. Jak se však HS neléčí, stav se bude zhoršovat.

Hrudky, které byly mylně považovány za pupínky, se mohou zvětšit. Mohou se změnit v abscesy nebo léze podobné varu, které se otevírají a odtékají.

Je běžné pociťovat zjizvení z abscesů, ale tkáň jizvy nezabrání tvorbě dalších hrudek. Postupem času se mohou vyvinout tunely pod kůží známé jako sinusové trakty. Ty se vyskytují, když zánětlivé buňky infiltrují měkkou tkáň pod zjizvenou oblastí.

Základní příčina HS není známa, ale některé faktory mohou zvýšit pravděpodobnost rozvoje tohoto stavu, jako například:

 • varianty v genu NCSTN, PSEN1 nebo PSENEN
 • kouření
 • s nadměrnou tělesnou hmotností
 • být žena
 • pocházející z afroamerického dědictví
 • ve věku 30 až 39 let
 • s psoriázou

Neexistuje žádný lék na HS, ale léčba může pomoci zvládnout závažnost a frekvenci symptomů.

I když HS obvykle není život ohrožující, může způsobit vážné nepohodlí a může snížit kvalitu vašeho života.

Možnosti léčby hidradenitis suppurativa

Vyrovnat se s HS může být náročné, ale existují možnosti léčby, které vám pomohou zvládnout vaše příznaky.

Váš zdravotnický tým se zaměří na minimalizaci nepohodlí, snížení množství drenáže z postižených oblastí a stanovení strategií pro omezení recidivy.

Jak se HS léčí, bude záviset na tom, jak pokročilé jsou vaše příznaky, ale většina strategií zahrnuje pravidelnou rutinu péče o pleť, která pomáhá snížit podráždění a zánět. Váš dermatolog vám může například doporučit jemné deodoranty a benzoylperoxidové čisticí prostředky.

Mírné případy HS mohou zaznamenat úlevu od symptomů pomocí lokálních antibiotik a léků, které podporují zdraví vlasových folikulů.

Pokud vaše příznaky postoupily, mohou být nutné perorální léky. Tyto recepty fungují systémově, zaměřují se na celotělové zánětlivé procesy a imunitní reakce ke zlepšení příznaků HS.

Pouze jeden lék byl v současné době schválen speciálně pro použití v HS.

V roce 2015 schválil Food and Drug Administration (FDA) adalimumab, známý pod obchodním názvem Humira, u lidí starších 12 let pro léčbu HS.

Klinické postupy

Když vám HS bulky, abscesy a jizvy způsobují značné potíže, klinické postupy mohou být prospěšnou součástí vašeho léčebného plánu.

Váš dermatolog může doporučit:

 • laserová redukce chloupků
 • injekce botulotoxinu (botox)
 • deroofing (odstranění kůže nad sinusovým traktem)
 • injekce kortikosteroidů
 • drenáž abscesu
 • chirurgické odstranění HS léze a spodního traktu
 • laserová operace
 • resorcinolové peelingy

Otevřené vředy HS i rány zanechané po klinických zákrocích obvykle vyžadují pravidelnou domácí péči až několikrát denně.

Změny životního stylu

Odvykání kouření a kontrola hmotnosti jsou často součástí úspěšného léčebného plánu pro HS.

Sečteno a podtrženo

Hidradenitis suppurativa je zánětlivé kožní onemocnění, které může ovlivnit váš život a riziko úmrtnosti z jiných příčin.

I když se obvykle nepovažuje za život ohrožující, může přispět ke snížení kvality života a v některých případech k sebevražedným myšlenkám.

HS nemusí brzdit vaše vztahy, produktivitu práce nebo duševní zdraví. Možnosti léčby vám mohou pomoci zvládnout příznaky a mohou v budoucnu vést k menšímu počtu vzplanutí HS.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY