Jaké jsou různé typy trombózy?

Trombóza nastane, když krevní sraženina zablokuje vaše krevní cévy. Existují různé typy a bez rychlé léčby to může být vážné.

Trombóza je zdravotní stav, kdy krevní sraženina uvnitř buď žíly nebo tepny blokuje průtok krve kolem vašeho těla.

Může se to stát, když dojde k poranění krevní cévy a tělo vytvoří sraženinu, aby se zabránilo ztrátě krve, ale může se to stát i bez poranění krevní cévy. Když se krevní sraženina nebo část sraženiny uvolní a cestuje po těle, nazývá se to embolus.

Existuje několik typů trombóz a více se o nich dozvíte zde.

Různé typy trombóz

Existují dva hlavní typy trombózy: arteriální a venózní.

S arteriální trombózaV tepně se vyvine trombus – typ krevní cévy, která odvádí okysličenou krev ze srdce jinam v těle. Nejčastější příčinou arteriální trombózy je ateroskleróza, ke které dochází, když se vám na stěnách tepen nahromadí plak.

Jak se tepny zužují a začnou tuhnout, může se zvýšit riziko arteriální trombózy.

S žilní trombózaV žíle se vyvine trombus – typ krevní cévy, která přivádí odkysličenou krev zpět do srdce.

Jaké jsou podtypy žilní trombózy?

Existují dva hlavní podtypy žilní trombózy: hluboká žilní trombóza (DVT) a plicní embolie (PE).

DVTmá tendenci se vyskytovat v noze nebo pánvi, kde je známá jako trombóza dolních končetin, ale může se objevit v paži nebo rameni, kde je známá jako trombóza horních končetin. Hluboké žíly jsou umístěny daleko uvnitř vašeho těla, dále od pokožky.

Paget-Schroetterův syndrom je typ hluboké žilní trombózy, která, i když je vzácná, může postihnout mladé lidi, kteří provozují sporty využívající horní část paží. Žíla je stlačena svaly kolem ní, což se může při nadměrném používání zhoršit.

PE nastává, když se krevní sraženina vytvořená jinde – často v hluboké žíle na noze – odlomí a putuje krevním řečištěm do vašich plic. Může zablokovat tok krve do vašich plic, a to nejen na vaše plíce, ale také na další orgány, protože vaše plíce jim nebudou schopny dodávat kyslík tak efektivně. PE může být fatální, když je tam velká sraženina, nebo jich máte více.

Existuje také trombóza femorální žíly – sraženina v dlouhé žíle na stehně – která se někdy může objevit, pokud jste již dříve měli hlubokou žilní trombózu.

Jiné typy žilní trombózy zahrnují následující:

 • Trombóza horní duté žíly
 • Trombóza jugulární žíly
 • Trombóza mozkových žilních dutin
 • Trombóza kavernózního sinu
 • Okluze retinální žíly
 • Trombóza femorální žíly
 • Trombóza portální žíly
 • Budd-Chiariho syndrom
 • Trombóza ledvinových žil
 • Trombóza popliteálních žil

Jaký je rozdíl mezi krevní sraženinou a trombózou?

Krevní sraženina je shluk krve, který se tvoří, když vaše krev ztuhne z kapaliny na pevnou látku. Při trombóze se krevní sraženina tvoří v žíle nebo tepně – tomu se říká trombus.

Všechny tromby jsou krevní sraženiny, ale ne všechny krevní sraženiny jsou tromby.

Více o rozdílu mezi trombózou a embolií se dozvíte zde.

Bylo to užitečné?

Časté dotazy týkající se typů trombózy

Jaký je nejčastější typ trombózy?

HŽT je nejčastějším typem trombózy, která může způsobit vážné komplikace. Tento typ trombózy se obvykle vyskytuje v noze nebo pánvi, ale může se objevit v paži nebo rameni.

Jaký je nejvzácnější typ trombózy?

Mnoho typů trombóz je vzácných. Trombóza jugulární žíly, často v důsledku intravenózního užívání látek, je vzácná, stejně jako trombóza mozkových žilních sinusů – typ mrtvice – a Paget-Schroetterův syndrom, vzácná forma hluboké žilní trombózy.

Jaký je život ohrožující typ trombózy?

PE je život ohrožující typ trombózy. Bez rychlé léčby může být fatální, protože krevní sraženina putuje do vašich plic. Zde může blokovat krevní cévy a zabránit tomu, aby se kyslík dostal do vašich tkání a orgánů.

Jiné typy trombózy

Lidský kardiovaskulární systém je rozsáhlý. Jako takové existuje mnoho různých typů trombóz, které tento článek právě poškrábal na povrchu. Mezi další typy patří, ale nejsou omezeny na:

 • Nádorová trombóza
 • Trombóza příčného sinusu
 • Trombóza horního sagitálního sinu
 • Trombóza portální žíly
 • Trombóza popliteálních žil
 • Intrakardiální trombóza
 • Trombóza mozkových žil
 • Koronární trombóza
Bylo to užitečné?

V různých oblastech těla se může objevit mnoho typů trombóz, ale všechny jsou způsobeny krevními sraženinami.

Pokud se obáváte, že byste mohli mít určitý typ trombózy, je nejlepší promluvit si se svým lékařem. Pokud pociťujete vážné příznaky, zavolejte 911 nebo místní pohotovostní služby nebo požádejte někoho, aby vás odvezl na pohotovost.

Když trombózu léčíte rychle, snižujete šanci, že se stane život ohrožující.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY