Jaké jsou výhody a nevýhody bazénů se slanou vodou?

Přehled

Bazén se slanou vodou je alternativou k tradičnímu chlórovému bazénu. Přestože do bazénu se slanou vodou nepřidáváte chlorové tablety, stále obsahuje chlór. Má pouze menší množství, které se vytváří přes filtrační systém.

Bazén se slanou vodou obsahuje 10x méně soli než oceán. V bazénu se slanou vodou je slanost kolem 3 000 ppm (částí na milion). Pro srovnání, v oceánu je 35 000 ppm. Někteří lidé považují tento typ bazénu za méně náročný na vlasy, oči a pokožku než bazén s chlórem.

Bazény se slanou vodou jsou stále běžnější v hotelech, letoviscích a na výletních lodích. Přírodní lagunové bazény se slanou vodou najdete na místech jako Mosambik a Bolívie. Bazén se slanou vodou si můžete nainstalovat i ve svém vlastním domě.

Bazén se slanou vodou vs. chlorovaný bazén

Bazén se slanou vodou se čistí pomocí filtračního systému zvaného generátor chloru soli. Systém využívá elektřinu k přeměně soli na chlór, který čistí bazén.

Do chlorovaného bazénu se za stejným účelem pravidelně fyzicky přidávají chlorové tablety nebo granule.

U obou typů bazénů je důležité stále kontrolovat hodnoty pH a zásaditost bazénu, aby zůstal dezinfikován a chemikálie zůstaly v rovnováze.

Náklady

Náklady na bazén se slanou vodou jsou zpočátku vyšší než náklady na bazén s chlórem. Je to proto, že systém chlorace slané vody může stát kolem 1 400 až 2 000 USD plus instalace. Časem vám ale může ušetřit peníze, protože nebudete muset pravidelně kupovat chlorové tablety.

Údržba

Bazén se slanou vodou je snadnější na údržbu než klasický bazén. Majitelé bazénů však stále potřebují každý týden kontrolovat hodnoty pH a zásaditosti.

Čich

Bazén se slanou vodou nemá stejný zápach chlóru jako tradiční bazén. Pokud vám vadí zápach chlóru, můžete dát přednost bazénu se slanou vodou.

Efekty

Bazén se slanou vodou nebude mít stejně drsné účinky jako tradiční bazén s chlórem. Například je nepravděpodobné, že by vaše vlasy zezelenaly po koupání v bazénu se slanou vodou. Vaše plavky také nebudou vybělené.

Bazénové efekty

Sůl může být v bazénu škodlivápřesčas.Bazény se slanou vodou je třeba pravidelně kontrolovat, zda nevykazují známky eroze a nahromadění.

Bazény se slanou vodou pro zdraví

Plavání v bazénu se slanou vodou může být lepší pro někoho, kdo má astma nebo alergie. To platí zejména pro vnitřní bazény. Při vstupu do krytého bazénu můžete zaznamenat silný zápach chlóru. Je to kvůli chloraminu, směsi chloru a amoniaku. Ve venkovním bazénu se zápach rychle odpařuje, zatímco uvnitř je obsažen.

Obvykle je nejsilnější kolem hladiny bazénu, kde plavci nabírají dech. Pokud máte potíže s dýcháním, může vás dráždit plavání v krytém chlorovaném bazénu.

Jedna studie z roku 2003 zjistila, že malé děti, které pravidelně plavou v krytém chlorovaném bazénu, byly vystaveny většímu riziku zánětu plic a rozvoji astmatu. Je však zapotřebí dalšího výzkumu, aby se zjistilo, zda je bazén se slanou vodou tou nejlepší alternativou.

Spálí plavání ve slané vodě více kalorií?

Při plavání v bazénu se slanou vodou se nespálí více kalorií než v běžném bazénu. Přesto je plavání vynikající formou cvičení. Bez ohledu na to, v jakém typu bazénu plavete, noste ochranné brýle, abyste si chránili oči a nepolykali vodu. Chcete se dozvědět více? Zjistěte, kolik kalorií spálíte plaváním.

Testování

Je důležité pravidelně testovat bazén se slanou vodou. Každý týden testujte volný chlór a pH pomocí kapací soupravy nebo testovacích proužků. Každý měsíc je důležité testovat:

 • hladina soli
 • zásaditost
 • stabilizátor
 • vápník

Možná budete muset provést úpravy.

Zhruba každé tři měsíce musíte otestovat generátor chloru soli na usazování a vyčistit jej. Sledujte také známky usazenin a eroze a provádějte údržbu podle potřeby.

Obecná bezpečnost bazénu

U každého bazénu je důležité dodržovat základní bezpečnostní opatření:

 • neustále dohlížet na děti
 • zabezpečte svůj bazén plotem, aby se děti nemohly dostat do vody bez dozoru
 • přihlašte každého, kdo neumí plavat, do lekcí plavání
 • prosazovat pravidla jako „zákaz potápění“ nebo „zákaz běhu“ v blízkosti bazénu
 • při plaveckých kolech se zastavte a udělejte si pauzu, když lapáte po dechu
 • před vstupem do bazénu se zahřejte a poté se protáhněte
 • vyhněte se pití alkoholu, když jste ve vodě a v její blízkosti

Odnést

Bazén se slanou vodou může být dobrou alternativou pro každého, koho vůně chlóru dráždí. Může to být také dobrá volba, pokud máte astma nebo alergie, ale je zapotřebí více výzkumu.

Máte-li zájem, vyhledejte ve své komunitě bazén se slanou vodou, kde se můžete koupat. Nebo zvažte instalaci filtračního systému slané vody ve vlastním bazénu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY