Jaké orgány postihuje psoriáza?

Psoriáza je chronické onemocnění způsobené zánětem. Když k tomu dojde, zánět nerozlišuje, které oblasti postihuje, a můžete skončit s problémy ve více oblastech těla včetně vašich orgánů.

Muž s psoriázou na zádech
Sergey Narevskih/Stocksy

Psoriáza je chronický zánětlivý stav, který může postihnout více oblastí vašeho těla než jen kůži.

V tomto článku se dozvíte, jak může lupénka ovlivnit různé orgány a oblasti vašeho těla a také jaké formy psoriázy vás tyto účinky nejvíce ohrožují.

Může psoriáza ovlivnit vaše orgány?

Psoriáza je autoimunitní onemocnění, které může způsobit zánět v celém těle. Když máte psoriázu, váš imunitní systém je nakopnutý. Spustí se zánětlivé imunitní buňky, které vás normálně chrání před zraněním a infekcí, a mohou poškodit vaše tkáně nebo orgány.

Co je psoriáza?

Psoriáza je chronické autoimunitní onemocnění, které nejvýrazněji způsobuje vyvýšené, červené nebo šupinaté skvrny na kůži. Neexistuje žádný lék na lupénku a různé typy psoriázy mohou způsobit další příznaky nebo komplikace. Více o psoriáze obecně si můžete přečíst na Healthline.

Přestože je vaše kůže hlavním orgánem postiženým psoriázou, zvýšený zánět ve vašem těle může vyvolat účinky i v jiných oblastech.

Mozek

Váš mozek může být ovlivněn zánětem, který přichází s psoriázou, několika způsoby.

Lidé s psoriázou hlásí vyšší míru úzkosti a deprese než jejich vrstevníci kvůli problémům spojeným s životem s touto nemocí. Ve skutečnosti asi 62 % lidí s psoriázou spojuje určitou úroveň deprese se svou psoriázou.

Kromě nálad a emočních účinků může lupénka ovlivnit také zdraví vašich mozkových tkání.

Stejně jako psoriáza existuje mnoho zánětlivých stavů, které mohou ovlivnit váš mozek, včetně demence.

Ačkoli tyto dva stavy mohou být spojeny zánětlivými účinky obou onemocnění, vědci jsou v rozporu s tím, zda psoriáza zvyšuje riziko rozvoje kognitivních problémů, jako je demence a naopak.

Některé studie ukázali an zvýšené riziko demence a dalších kognitivních problémů u lidí s psoriázou. Jiný výzkum popírá jakoukoli souvislost mezi psoriázou a zvýšeným rizikem demence nebo jiných stavů.

Srdce

Souvislost mezi psoriázou a zdravím srdce je jasnější. Četné studie ukazují, jak zvýšený celotělový zánět u psoriázy vystavuje pacienty s tímto onemocněním zvýšenému kardiovaskulárnímu riziku.

Zánět zvyšuje riziko srdečního infarktu a mrtvice. Bylo zjištěno, že lidé s psoriázou mají zvýšený odpor v žilách, který může snížit průtok krve. To může vést k dalším problémům, jako je onemocnění koronárních tepen a vysoký krevní tlak. Jen jedna zpráva odhaduje, že vysoký krevní tlak postihuje asi třetinu všech lidí s psoriázou.

Plíce

Stejně jako vaše srdce jsou vaše plíce také náchylné ke zvýšenému zánětu ve vašem těle. Když máte zánětlivý stav, mohou následovat i další. Astma, chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) a dokonce i plicní hypertenze jsou spojovány s psoriázou.

Existuje také souvislost mezi rozvojem rakoviny plic po použití určitých léků k léčbě psoriázy, jako je methotrexát.

Psoriáza a vaše plíce

Zánětlivá onemocnění, jako je psoriáza, mohou mít velký dopad na vaše dýchání. Více o dopadu psoriázy na vaše plíce si můžete přečíst na Healthline.

Játra

Objevily se některé studie, které naznačovaly spojení mezi psoriázou a nealkoholickým onemocněním jater.

Některé lokální léčby se používají k léčbě psoriázy. Ale lidé s těžkými případy se často obracejí na systémové léky, které léčí zánět, který se rozvíjí s psoriázou ve větším měřítku.

Léčba zánětu pomocí léků, které ovlivňují celé vaše tělo, může pomoci kontrolovat vaši psoriázu a předcházet určitým komplikacím, ale může také zatěžovat zdraví vašich jater. Mnoho léků používaných k systémové léčbě psoriázy je filtrováno přes vaše játra. Časem mohou způsobit poškození.

Metabolismus a trávení

Metabolických změn, které se mohou u lidí s psoriázou vyvinout, je celá řada, ale ty jsou spíše důsledkem komorbidit a celkového zánětu než přímého poškození orgánů.

Obezita je komorbidita, která je běžná u lidí s psoriázou. Může vést k řadě souběžných onemocnění a stavů, jako je metabolický syndrom nebo dokonce cukrovka. Podle jedné studie z roku 2021 se u 27 až 50 % všech lidí s psoriázou rozvine metabolický syndrom.

Psoriáza a zdraví střev

Psoriáza a další zánětlivá onemocnění mohou ovlivnit vaše zdraví střev a trávení, ale existuje také spojení s obezitou. Zjistit proč.

Jak psoriáza ovlivňuje vaše kosti?

Zatím není jasné proč, ale výzkum ukazuje, že existuje souvislost mezi psoriázou a špatným zdravím kostí. Lidé, kteří mají psoriázu, jsou vystaveni vyššímu riziku rozvoje osteoporózy, zlomenin kostí nebo dokonce jen obecné ztráty hustoty kostí.

Není skutečně jasné, zda problémy s kostmi existují vedle psoriázy nebo kvůli ní, ale jiný výzkum naznačil, že se snížil Vitamín D hladiny u lidí s psoriázou mohou hrát roli.

Navíc některé léky používané k léčbě psoriázy mohou snížit hustotu kostí. To zahrnuje mnoho léků určených ke zklidnění vaší autoimunitní reakce, jako je prednison a cyklosporin.

Bolest kostí nebo kloubů?

Když cítíte bolesti, může být obtížné zjistit, zda je zdrojem bolest kostí nebo kloubů. Psoriatická artritida je stav, který se může vyvinout u lidí s psoriázou. Když se objeví tento stav, je to zánět související s psoriázou, který způsobuje otoky a bolesti kloubů.

Léčba psoriatické artritidy může vyžadovat jiné terapie a léky než vaše primární psoriáza.

Může psoriáza způsobit další stavy, které poškozují vaše orgány?

S psoriázou je spojeno několik stavů, které se vyvíjejí buď jako další stav vedle psoriázy, nebo jako komplikace způsobené onemocněním. Není vždy jasné, co je příčinou, ale v obou případech jsou autoimunitní stavy, jako je lupénka, známé tím, že podněcují další zdravotní komplikace.

Navíc většina autoimunitní onemocnění mít účinky pociťované v celém těle.

Klíčem ke zvládnutí vaší psoriázy a prevenci problémů mimo vaši kůži je získat rychlou a účinnou léčbu vaší psoriázy. Řízení síly autoimunitní reakce vašeho těla pomocí systémových léků může nejen vyčistit vaši pokožku od psoriázových plaků, ale může také snížit systémový zánět a problémy, které s ním mohou přijít.

Kdy vyhledat lékařskou péči

Pokud vaše psoriáza ovlivňuje váš každodenní život, způsobuje vám bolest nebo omezuje vaši aktivitu, měli byste si o možnostech léčby promluvit s lékařem nebo zdravotníkem. Včasné dostat psoriázu pod kontrolu vám může pomoci vyhnout se dalším problémům souvisejícím se zánětem.

Psoriáza je chronické onemocnění způsobené zánětem. Když k tomu dojde, zánět nerozlišuje, které oblasti postihuje, a můžete skončit s problémy ve více oblastech vašeho těla, včetně vašich orgánů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY