Jaký je rozdíl mezi bipolární poruchou a výkyvy nálady?

Lidé s bipolární poruchou mají tendenci zažívat vzestupy a pády, které trvají déle než typické změny nálady a významně zasahují do jejich každodenního života.

Spousta lidí čas od času zažívá změny nálad. Ale pokud zažíváte extrémní vzestupy a pády, možná se ptáte, zda se jedná o každodenní emoční posuny nebo o známku vážnějšího stavu, jako je bipolární porucha.

Obecně platí, že pokud vaše nálady významně nezasahují do vašeho každodenního života, pravděpodobně nepředstavují lékařskou diagnózu.

Ale pokud zažijete extrémní epizody mánie nebo hypománie (extrémně šťastná, povznesená nálada) a extrémní epizody deprese, můžete mít bipolární poruchu.

Vzhledem k tomu, že bipolární porucha obvykle vyžaduje léčbu, která pomáhá zvládat nálady a zlepšuje kvalitu vašeho života, je dobré rozpoznat její příznaky. Zde je to, co byste měli vědět o rozlišení mezi každodenními změnami nálady a bipolární poruchou.

Rozdíl mezi extrémními výkyvy nálady a bipolární poruchou

Podle Americké psychiatrické asociace se očekává změna nálady, která trvá několik hodin nebo až jeden den. Pokud je však vaše nálada buď vážně depresivní, nebo abnormálně povznesená po dobu alespoň 4 dnů, může to být známka bipolární poruchy.

Lidé s bipolární poruchou mívají změny nálady, které jsou intenzivnější a oslabující než ostatní. Také jsou pravděpodobnější, že se zapojí do impulzivního, riskantního nebo nebezpečného chování. Například víc než jen rozčilování v provozu mohou překračovat rychlost nebo dělat jiné bezohledné věci.

Podobně, když se lidé bez poruch nálady cítí na dně, mohou být stále schopni vykonávat základní každodenní úkoly. Mezitím se lidé s bipolární poruchou mohou cítit příliš depresivně na to, aby vstali z postele nebo se koupali po delší dobu. Často se také mohou cítit sebevražedně.

S největší pravděpodobností prostě zažíváte každodenní změny nálad, pokud:

 • Vaše změny nálad netrvají déle než asi jeden den.
 • Většinu času stále můžete chodit do práce nebo zvládat každodenní úkoly.
 • Obvykle se nezapojujete do chování, které by mohlo mít negativní důsledky (jako je nadměrné utrácení, přejídánínebo zahájení bojů).
 • Jste schopni udržovat funkční vztahy s blízkými.
 • Můžete se věnovat činnostem, které vás baví.
 • Nezažíváte sebevražedné myšlenky.

Příznaky a diagnostika bipolární poruchy

Aby vám byla diagnostikována bipolární porucha, musíte mít alespoň jeden cyklus mánie nebo hypománie.

Mánie zahrnuje intenzivní a někdy nebezpečné vrcholy vzrušení, energie, velkoleposti a impulzivity. Může dokonce způsobit bludné myšlenky, halucinace nebo paranoiu. Hypománie je o něco méně závažná než mánie, ale také způsobuje nárůst vzrušení a emocí.

Příznaky mánie mohou ovlivnit váš každodenní život a mohou způsobit problémy v práci nebo doma. Hypománie obvykle nezasahuje do vašeho života ve stejné míře, i když pravděpodobně způsobí nějaké problémy.

Lidé s bipolární poruchou mohou také zažít velké depresivní epizody, kdy se cítí velmi nízko. Existují dva typy bipolární poruchy, se kterými může být člověk diagnostikován.

Bipolární diagnóza I vyžaduje:

 • minimálně 1 epizoda mánie trvající alespoň 1 týden
 • příznaky, které ovlivňují každodenní život
 • příznaky, které se netýkají užívání návykových látek nebo jiného zdravotního nebo duševního zdravotního stavu

Diagnóza bipolární II zahrnuje:

 • alespoň 1 epizoda hypománie, která trvá alespoň 4 dny a zahrnuje 3 nebo více příznaků hypománie
 • Změny nálady a funkce související s hypománií, kterých si ostatní mohou všimnout (ačkoli nemusí mít vliv na váš každodenní život)
 • alespoň 1 epizoda velké deprese trvající alespoň 2 týdny
 • alespoň 1 epizoda velké deprese, která zahrnuje 5 nebo více symptomů deprese a která významně ovlivňuje vaše každodenní fungování
 • příznaky, které se netýkají užívání návykových látek nebo jiného zdravotního nebo duševního zdravotního stavu

Příznaky cyklothymické poruchy

Cyklothymická porucha nebo cyklothymie je mírnější porucha nálady, ale je jinak podobný k bipolární poruše II. Je charakterizována epizodami nízké úrovně deprese následované mírnou mánií (hypománií).

Vaše emoce mají tendenci stoupat a klesat, ale jsou méně závažné než bipolární porucha. Z tohoto důvodu mohou být změny nálady snadno zaměněny s cyklothymickou poruchou.

Hlavním rozdílem je, že cyklothymické změny nálady snižují kvalitu vašeho života. Změny nálady u cyklotymických poruch budou také obvykle dostatečně zřejmé, aby si jich ostatní ve vašem životě všimli.

Co dělat, pokud si myslíte, že máte bipolární poruchu

Pokud si myslíte, že máte bipolární poruchu, existuje mnoho způsobů léčby, které vám mohou pomoci zvládat příznaky a žít plněji a lépe, včetně:

Léky

K léčbě bipolární poruchy může lékař předepsat:

 • stabilizátory nálady (jako lithium)

 • atypická antipsychotika (jako olanzapin)

 • antipsychotika (jako aripiprazol)

Psychoterapie

Existuje mnoho typů terapie, které mohou být účinné pro léčbu bipolární poruchy, včetně:

 • Kognitivně-behaviorální terapie (CBT): CBT je talk terapie navržená tak, aby vám pomohla vytvořit nové, zdravější vzorce chování. Může zahrnovat identifikaci myšlenkových vzorců, přeformulování destruktivních emocí a vývoj nových strategií zvládání.
 • psychoedukace: Psychoedukace se točí kolem vás edukovat o bipolární poruše, včetně toho, jak se projevuje a jak ji lze léčit. Tato metoda vám může pomoci rozvinout znalosti a nástroje, které potřebujete ke zvládání příznaků.
 • Interpersonální a sociální rytmická terapie: Tato terapie se zaměřuje na změnu vaší každodenní rutiny. Pokud například změníte svůj spánek, cvičení a společenský rozvrh, můžete pociťovat méně příznaků.

Alternativní a přírodní léčba

Zejména v kombinaci s tradičními metodami alternativní prostředky, které mohou pomoci při léčbě bipolární poruchy, zahrnují:

 • akupunktura
 • léky na spaní
 • doplňky
 • světelná terapie

Konkrétně následující bylinky a doplňky mají určitý omezený výzkum na podporu jejich použití u bipolární poruchy:

 • Omega 3: Malý studie 2016 naznačuje, že suplementace omega-3 může pomoci snížit bipolární příznaky.
 • S-adenosylmethion (SAMe): Tento aminokyselinový doplněk může pomoci zmírnit příznaky poruch nálady, jako je bipolární, a recenze 2013 navrhuje.
 • Rhodiola rosea: Podle 2013 výzkumRhodiola rosea může pomoci léčit příznaky deprese.

Vždy si promluvte se svým lékařem, než vyzkoušíte nové doplňky.

Sečteno a podtrženo

Do určité míry jsou změny nálad běžnou součástí života. Ale pokud zažíváte extrémní výkyvy, které narušují vaše každodenní fungování, můžete mít poruchu nálady, jako je bipolární porucha.

Pokud vaše změny nálady narušují váš každodenní život, zvažte konzultaci s odborníkem na duševní zdraví, abyste našli léčebný plán, který vám vyhovuje.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY