Jaký je rozdíl mezi polypy a děložními fibroidy?

Polypy a děložní fibroidy jsou abnormální výrůstky. Hlavním rozdílem je typ tkáně, ze které jsou vyrobeny. Příznaky a možnosti léčby se mohou lišit.

Myomy jsou tvořeny silnou svalovou tkání (myometriem) a běžně se vyskytují v děloze nebo na ní. Polypy se mohou vyskytovat na mnoha místech v těle, ale když se vyskytují v děloze, jsou vyrobeny z tkáňové výstelky dělohy (endometriální tkáně).

Děloha je reprodukční orgán hruškovitého tvaru, který podporuje vývoj plodu během těhotenství. Jak děložní myomy, tak polypy se upevňují na vnitřní stěnu dělohy.

Oba stavy mohou způsobit příznaky, jako jsou:

 • silné menstruace
 • křeče
 • krvácení mezi menstruacemi (špinění)
 • těhotenské komplikace

Mnoho lidí s dělohami má v určitém okamžiku svého života fibroidy, ale nemusí o nich vědět, protože ne vždy způsobují příznaky. Polypy bývají závažnější, protože častěji vedou k neplodnosti a ve vzácných případech mohou vést k rakovině.

Čtěte dále a dozvíte se více o rozdílech a podobnostech těchto dvou podmínek.

Anchiy/Getty Images

Porovnání příznaků

Jak fibroidy, tak polypy mohou způsobit nepravidelné menstruační krvácení a silnou menstruaci, ale mezi těmito dvěma stavy existuje několik rozdílů v příznacích.

Příznak Myomy Polypy
špinění (krvácení mezi menstruacemi) X X
těžké menstruace X X
bolesti nebo křeče X X
delší období (více než 7 dní) X X
komplikace během těhotenství X X
neplodnost X X
potenciál způsobit rakovinu (vzácné) X
neobvyklý vaginální výtok X
krvácení po menopauze X X
bolest v dolní části zad X
zvýšené močení X
otok břicha X
pánevní bolest nebo tlak X
zácpa X
neobvyklý nárůst hmotnosti X

U některých lidí nemusí děložní myom způsobovat žádné příznaky. Polypy mohou být také někdy asymptomatické.

Porovnání příčin

Příčiny fibroidů a polypů nejsou zcela pochopeny. Vědci se domnívají, že obojí souvisí se změnami hladin hormonů, zejména hormonů estrogenu a progesteronu.

Obezita je jedním z rizikových faktorů pro oba stavy, protože lidé s obezitou mají vyšší hladiny estrogenu v krvi. Lék na rakovinu prsu známý jako tamoxifen (modulátor estrogenového receptoru) také zvyšuje pravděpodobnost vzniku polypů a fibroidů.

Další příčiny fibroidů

Děložní myomy jsou nejčastěji pozorováno u lidí ve věku 30 a 40 let, ale může se objevit v jakémkoli věku. Polypy mají tendenci se vyskytovat ve 40 letech, těsně před nebo těsně po menopauze. Fibroidy a polypy se mohou zmenšit, jakmile osoba, které byla přidělena žena při narození, dosáhne menopauzy, protože hladina estrogenu přirozeně klesá.

Fibroidy, které se také nazývají leiomyomy nebo myomy, mají tendenci se vyskytovat v rodinách, takže v tomto stavu může hrát roli genetika.

Černošské ženy mohou být také vystaveny vyššímu riziku vzniku myomů. Podle American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) se fibroidy mohou také vyvinout v mladším věku a způsobit závažnější příznaky u černošek ve srovnání s bílými ženami.

Vztah mezi endometriózou a polypy

Endometrióza nastává, když tkáň podobná výstelce dělohy (známá jako endometrium) roste mimo dělohu. Vytlačená tkáň během menstruace ztlušťuje a krvácí, ale protože se nachází mimo dělohu, nemá žádný způsob, jak opustit tělo. To může vést k jizvení, které může sloučit orgány dohromady a způsobit bolestivý zánět.

Endometrióza i polypy zahrnují abnormální přerůstání endometria a oba pravděpodobně souvisí s estrogenem. Polypy však nerostou mimo dělohu. Polypy se připevňují k vnitřní stěně dělohy základnou nebo tenkou stopkou.

Studie prokázali vyšší výskyt polypů u lidí s endometriózou ve srovnání s lidmi bez endometriózy. Je to pravděpodobně proto, že tyto dva stavy mají společnou nebo související příčinu.

Jak se diagnostikují fibroidy a polypy?

Mnoho lidí s fibroidy nikdy nedostane diagnózu, protože stav často probíhá bez jakýchkoli příznaků. Příležitostně může lékař nahmatat myom během pravidelného vyšetření pánve.

Pokud pociťujete příznaky, jako je krvácení, bolest nebo nepravidelná menstruace, prodiskutujte to se zdravotníkem. Mohou se rozhodnout provést další testování v závislosti na vašich příznacích a zdravotní anamnéze.

Protože příznaky fibroidů a polypů jsou podobné, lékař bude pravděpodobně muset provést několik různých testů, aby zjistil, zda máte fibroidy, polypy nebo jiný stav s podobnými příznaky, jako je endometrióza nebo cysty na vaječnících.

Tyto testy mohou zahrnovat:

 • transvaginální ultrazvuk, zobrazovací test používaný k vizualizaci děložní dutiny

 • hysteroskopie, kdy lékař zavede do dělohy tenkou hadičku s kamerou
 • biopsie endometriální tkáně, kdy je odebrán malý vzorek polypu a odeslán do laboratoře k vyhodnocení pod mikroskopem.

 • další zobrazovací testy, jako je MRI nebo CT sken

Porovnání možností léčby

Malé polypy a fibroidy mohou samy vymizet, ale když způsobují silnou nebo bolestivou menstruaci, možná budete potřebovat léčbu k zastavení krvácení.

Polypy i fibroidy lze léčit chirurgicky, léky, které řídí hormony, nebo obojím. Existují však rozdíly v typech použitých technik.

Léčba fibroidů

Léky mohou pomoci zvládnout příznaky nebo mohou být použity jako možnost před operací, aby pomohly kontrolovat krvácení. Léky mohou zahrnovat:

 • antikoncepční pilulky
 • antiestrogeny, jako je raloxifen
 • agonisté hormonu uvolňujícího gonadotropin (agonisté GnRH)
 • nitroděložní tělíska (IUD)

V některých případech může lékař doporučit operaci. Chirurgický postup k odstranění fibroidů je známý jako myomektomie. Myomektomii lze provést různými způsoby:

 • břišní myomektomie
 • laproskopická myomektomie
 • hysteroskopická myomektomie

Další postupy mohou zahrnovat:

 • hysterektomie nebo odstranění dělohy

 • embolizace děložních myomů (UFE)
 • Ultrazvuková terapie zaměřená na MRI

Nemůžete mít děti po hysterektomii nebo UFE.

Léčba polypů

Lékař může dočasně doporučit léky, pokud jsou polypy malé a nezpůsobují příznaky. Léčba může být také doporučena po operaci, aby se zabránilo opakování. Příklady:

 • tibolon, steroid blokující estrogen
 • agonisté GnRH
 • IUD

Možnosti chirurgické léčby polypů mohou zahrnovat:

 • polypektomie k odstranění polypu

 • ablaci endometria jako prevenci recidivy, pokud neplánujete mít žádné (další) děti

 • hysterektomie k odstranění celé dělohy (pokud je detekována rakovina)

Komplikace

Fibroidy a polypy nejsou život ohrožující, ale pokud se neléčí, příznaky se mohou zhoršit a způsobit nepohodlí, které může negativně ovlivnit kvalitu vašeho života.

Jak fibroidy, tak polypy mohou ztížit otěhotnění. Pokud jste již těhotná, fibroidy a polypy mohou zvýšit vaše šance na komplikace, jako je abrupce placenty nebo předčasný porod.

Silné krvácení spojené s myomy nebo polypy může také vést k anémii. Mezi příznaky anémie patří:

 • únava
 • slabost
 • závratě nebo mdloby
 • bolest hlavy
 • dušnost
 • studené ruce a nohy
 • bledá kůže

Často kladené otázky

Zde je několik odpovědí na běžné otázky týkající se polypů a fibroidů.

Jsou myomy horší než polypy?

Závažnost fibroidů a polypů závisí na velikosti výrůstků a na tom, kde se nacházejí. Zatímco oba stavy mohou být bolestivé, polypy mohou způsobit závažnější příznaky ve srovnání s fibroidy. Mnoho lidí s fibroidy nepociťuje vůbec žádné příznaky.

V některých případech mohou polypy vést k rakovině. Myomy jsou vždy nerakovinné.

Je nutné odstranit polypy a myomy?

Malé polypy a fibroidy mohou zmizet samy. V závislosti na vašich příznacích může lékař doporučit sledování polypů nebo fibroidů a odložení léčby, včetně operace, aby se zjistilo, zda se časem zmenšují.

Jaký typ lékaře léčí myomy a polypy?

Myomy a polypy mohou léčit jak gynekologové, tak i OB/GYN.

Můžete zabránit fibroidům nebo polypům?

Nemůžete zabránit polypům a fibroidům, pokud nemáte hysterektomii (operaci k odstranění dělohy).

Může endometrióza způsobit myomy?

Endometrióza nezpůsobuje fibroidy, ale tyto dva stavy se mohou vyskytovat společně, protože jsou oba spojeny se stejnou pravděpodobnou příčinou. Studie naznačují, že endometrióza a fibroidy se často objevují společně. V jednom retrospektivní recenze z 208 pacientek se symptomatickými myomy byla například u 87 % pacientek zjištěna také endometrióza.

Polypy a děložní myomy mohou způsobovat podobné příznaky a někdy je lze zaměnit. Oba stavy jsou způsobeny růstem tkáně v děloze. Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma je typ dotčené tkáně.

Vzhledem k tomu, že příznaky jsou mezi fibroidy a polypy tak podobné, jediný způsob, jak získat správnou diagnózu obou onemocnění, je naplánovat schůzku s gynekologem pro další testování.

Možnosti léčby myomů a polypů jsou různé a závisí na závažnosti vašich příznaků a na tom, jak ovlivňují kvalitu vašeho života. Jakmile budete mít diagnózu, váš lékař přijde s léčebným plánem, který nejlépe vyhovuje vašemu individuálnímu případu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY