Jaterní skvrny (solární lentiginóza)

Co je solární lentiginóza?

Solární lentiginózaje běžný dermatologický stav, který se vyskytuje většinou u bílých lidí ve věku nad 40 let. Tento stav zahrnuje vzhled světle hnědých až tmavě hnědých skvrn na kůži nazývaných solární lentiginy, jaterní skvrny nebo stařecké skvrny. Stařecké skvrny jsou ploché, obvykle oválné oblasti kůže, které mají zvýšenou pigmentaci. Jinými slovy, jsou tmavší než okolní kůže. Mohou být hnědé, černé nebo šedé.

Nejčastěji se vyskytují na částech těla, které jsou pravidelně vystavovány slunci. To zahrnuje:

 • tvář
 • ruce
 • zbraně
 • horní části chodidel
 • ramena
 • horní záda

I když někdy mohou vypadat jako rakovinové bujení, stařecké skvrny jsou neškodné. Pro kosmetické účely však lze použít ošetření, jako je zesvětlení nebo odstranění pokožky. Nejlepší způsob, jak zabránit stařeckým skvrnám, je vyhýbat se slunci a používat opalovací krém.

Co způsobuje solární lentiginózu?

Ultrafialové (UV) světlo ze slunce je primární příčinou stařeckých skvrn. Pigment, který dává vaší pleti barvu, se nazývá melanin. UV světlo urychluje produkci melaninu, což má za následek tmavší pokožku nebo opálení. Po letech vystavení UV záření se melanin hromadí v určitých oblastech a je produkován ve vysokých koncentracích. To má za následek stařecké skvrny.

UV světlo ze solárií pochází z umělého zdroje, ale jinak se neliší od přirozeného slunečního světla. Proces stárnutí, bez ohledu na expozici UV záření, také zvyšuje produkci melaninu a vede ke vzniku stařeckých skvrn.

Někteří lidé mohou být náchylnější k tvorbě stařeckých skvrn kvůli své genetické výbavě. Například u vás může být pravděpodobnější, že se u vás objeví lentiginy, pokud máte světlou pleť a blond vlasy.

Stavy, které se podobají sluneční lentiginóze

Sluneční lentiginy jsou neškodné. Některé kožní stavy, které mohou připomínat lentiginy, mohou být závažnější, jako například:

 • krtci
 • melanom, což je zhoubný nádor kůže
 • keratóza, což je nerakovinný kožní výrůstek
 • lentigo maligna, což je typ rakoviny kůže

Navštivte svého lékaře, pokud na svých kožních skvrnách zaznamenáte některou z následujících charakteristik:

 • velmi tmavá pigmentace
 • zvýšení velikosti během krátké doby
 • nepravidelná hranice
 • svědění, citlivost, krvácení nebo zarudnutí
 • kombinace barev

Diagnostika solární lentiginózy

Váš dermatolog začne vizuální kontrolou, aby diagnostikoval solární lentigninózu a vyloučil jakékoli jiné kožní onemocnění. Dermatologové obvykle dokážou identifikovat stařecké skvrny pohledem na ně.

Pokud máte vy nebo váš lékař nějaké obavy nebo se domníváte, že skvrna na kůži může mít jinou příčinu, možná budete potřebovat kožní biopsii. To znamená, že váš lékař odebere malý vzorek kůže z příslušné oblasti. Dostanete lokální anestetikum a lékař vám odřízne malý kousek kůže. Vzorek pošlou do laboratoře na vyšetření, aby zjistili, zda máte jiný stav než solární lentiginózu.

Léčba solární lentiginózy

Protože stařecké skvrny jsou neškodné, léčba není nutná. Mnoho lidí se však rozhodlo ošetřit stařecké skvrny z kosmetických důvodů. Lokální léky jsou často méně účinné než fyzické procedury, ale ty mohou mít nežádoucí vedlejší účinky.

Léčba zahrnuje následující:

 • Váš dermatolog vám může předepsat bělící krémy na zesvětlení stařeckých skvrn. Ty se často používají se steroidními a retinoidními krémy. Společně tyto léky mohou časem zesvětlit vaši pokožku.
 • Kryoterapie spočívá v použití kapalného dusíku ke zmrazení kůže stařecké skvrny. To může zničit melanin, který vytváří tmavou barvu. U kryoterapie existuje malé riziko zjizvení.
 • Dermabraze spočívá v použití rotačního kartáče k čištění pokožky a odstranění jejích povrchových vrstev. Při tomto postupu můžete zaznamenat zarudnutí a strupy.

Laserová ošetření

Použití laseru na stařecké skvrny může zničit buňky, které produkují melanin. Tato léčba vyžaduje několik návštěv a způsobí vyblednutí stařeckých skvrn v průběhu několika týdnů nebo měsíců. Laserová terapie nemá žádné vedlejší účinky, pokud je prováděna správně. Jedná se o nejnákladnější techniku ​​odstraňování.

Chemické piliny

Chemický peeling zahrnuje aplikaci kyseliny na kůži, aby se rozpustily její vnější vrstvy. Na místech, kde byly vrstvy zničeny, se tvoří nová kůže. Abyste viděli výsledky, musíte ošetření absolvovat několikrát. Podráždění z ní může být mírné až silné. Ihned po ošetření byste měli pokožku chránit před sluncem.

Prevence solární lentiginózy

Nejlepší prevencí vzniku stařeckých skvrn je vyhýbat se pobytu na slunci a soláriu. Používejte opalovací krém, který poskytuje ochranu před oběma typy UV záření, UVA i UVB. Když jste na slunci, zakryjte se kloboukem, slunečními brýlemi a oblečením.

Odnést

Solární lentiginóza je neškodné kožní onemocnění, které se často vyskytuje se stárnutím. Ze zdravotního hlediska není nutná žádná léčba, ale možná ji budete chtít léčit z kosmetických důvodů. Pokud ano, jsou k dispozici různé léky a terapie. Můžete je probrat se svým lékařem. Stařeckým skvrnám můžete zabránit tím, že budete vždy používat opalovací krém a zakryjete se kloboukem, slunečními brýlemi a oblečením, když jste na slunci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY