Je erektilní dysfunkce psychologická?

Přehled

Erektilní dysfunkce (ED) je neschopnost dosáhnout nebo udržet erekci dostatečně pevnou pro sexuální funkce. Je to běžný sexuální problém, který postihuje mnoho lidí 30 milionů mužů ve Spojených státech. Většina případů ED má fyzickou příčinu, jako je srdeční onemocnění, cukrovka a obezita. Volby životního stylu, jako je kouření a pití nadměrného množství alkoholu, mohou také vést k ED. Ale pro některé muže jsou kořenem problému psychické problémy.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli o psychologických příčinách ED a o tom, jak je lze řešit.

Psychologické příčiny ED

Psychologické problémy přispívající k ED není tak snadné odhalit, diagnostikovat a léčit. Mezi nejčastější psychologické příčiny ED patří následující:

Úzkost

Psychologické problémy mají skutečné, fyzické dopady. Například úzkost je něco, o čem mnoho lidí předpokládá, že existuje ve vaší hlavě. Ale úzkost může způsobit zvýšenou srdeční frekvenci, problémy s krevním tlakem a únavu. To zase může ovlivnit vaši sexuální výkonnost. Ve skutečnosti je úzkost jednou z nejčastějších psychologických příčin ED.

Stres

Každý zažívá v určité fázi života stres. Někdy může stres sloužit jako silný motivátor. Ale i jednoduchý stres – například prezentace v práci zítra – může ovlivnit vaši schopnost dosáhnout a udržet si sexuální výkonnost. Nemusíte mít s sebou velkou zátěž, aby to ovlivnilo vaše sexuální zdraví.

Deprese

Deprese je často způsobena chemickou nerovnováhou v mozku. Může ovlivnit jak sexuální touhu, tak sexuální funkce. Pro muže však deprese není vždy snadnou diagnózou. Mnoho mužů nepozná příznaky deprese a někteří se zdráhají vyhledat pomoc, uvádí Národní institut duševního zdraví.

Dobrou zprávou je, že většina mužů se vrátí k normálnímu pocitu, obnoví zdravý sexuální zájem a vyřeší svůj problém s ED správnou léčbou deprese.

Vztahové problémy

Tiché zacházení není to jediné, co zažijete, pokud jste se s partnerem pohádali. Problémy ve vašem citovém vztahu mohou ovlivnit váš sexuální vztah.

Hádky, špatná komunikace a hněv mohou ovlivnit vaši sexuální touhu a sexuální funkce. Práce přes tyto problémy se svým partnerem může pomoci zmírnit vaše příznaky ED.

Pokud máte problém vyřešit problémy ve vztahu sami, vyhledejte poradce nebo terapeuta, který vám může pomoci.

Strach ze sexuální dysfunkce

Když poprvé zažijete ED, můžete se obávat, že už nikdy neobnovíte normální sexuální funkce. To může vést ke strachu nebo nízkému sebevědomí. Tyto pocity mohou ovlivnit vaši schopnost dosáhnout nebo udržet erekci při příštím sexuálním styku.

Tento cyklus může pokračovat, dokud nenavštívíte svého lékaře, aby našel léčbu. Jakmile najdete správnou léčbu, váš strach ze sexuální dysfunkce by měl opadnout.

Léčba psychických příčin ED

Psychologické příčiny ED nejsou obvykle léčeny léky. Léky však mohou pomoci v případech, kdy problém způsobuje chemická nerovnováha. Například muži, kteří mají depresi, mohou najít úlevu od svých příznaků, stejně jako ED, když začnou léčbu antidepresivy.

Mnoho z výše uvedených psychologických problémů vyžaduje terapii, trpělivost a čas. Váš lékař s vámi může spolupracovat na nalezení nejlepšího postupu léčby.

Udělejte duševní zdraví prioritou

Psychické problémy mohou ovlivnit více než jen vaše duševní zdraví. Deprese, úzkost, stres a problémy ve vztazích mohou mít obrovský vliv na vaše sexuální funkce. Pokud trpíte ED spolu s psychologickými problémy, promluvte si se svým lékařem. Společně se svým lékařem můžete najít příčinu a léčbu, jak vrátit vaše sexuální zdraví do normálu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY