Jitrocel: Fakta o výživě a zdravotní přínosy

Přehled

Banány jsou méně sladké, škrobovité ekvivalenty banánů. Sladké banány, někdy nazývané „dezertní banány“, jsou mnohem populárnější ve Spojených státech a v Evropě, ale banány jsou pro lidi v tropických zemích extrémně důležitou surovinou.

Na rozdíl od dezertních banánů se banány téměř vždy před konzumací vaří. Ve skutečnosti chutnají docela příšerně syrové, takže se nenechte zmást jejich vlastnostmi podobnými banánu.

Vařené banány jsou nutričně velmi podobné bramborám, kaloricky, ale obsahují více určitých vitamínů a minerálů. Jsou bohatým zdrojem vlákniny, vitamínů A, C a B-6 a minerálních látek hořčíku a draslíku.

Tato skrytá superpotravina zaručuje výlet do místních potravin. Čtěte dále a dozvíte se proč.

1. Výživné

Jitrocel jsou bohatým zdrojem komplexních sacharidů, vitamínů a minerálních látek a jsou snadno stravitelné. Jako základní potravina byly banány po staletí hlavním jídlem milionů lidí.

Zde jsou základní Nutriční hodnoty na jeden šálek pečených žlutých banánů (139 gramů), podle Ministerstva zemědělství Spojených států amerických (USDA). Výživa se bude lišit podle stylu vaření.

Kalorie 215
Tlustý 0,22 g
Protein 2 g
Sacharidy 58 g
Vlákno 3 g
Draslík 663 mg
Vitamín C 23 mg
Vitamín A 63 ug
Vitamín B-6 0,29 mg
Hořčík 57 mg

Jitrocel jsou špatným zdrojem bílkovin a tuků, takže představují pouze jednu část zdravé a vyvážené stravy – podobně jako mnoho obilovin ve Spojených státech.

2. Trávicí zdraví

Vláknina je důležitá, protože podporuje pravidelnost střev. Vláknina změkčuje vaši stolici a zvyšuje její celkovou velikost a hmotnost.

Objemná stolice je mnohem snadněji průchodná, a proto předchází zácpě.

Konzumace stravy s vysokým obsahem vlákniny může také snížit riziko vzniku hemoroidů a malých váčků v tlustém střevě známých jako divertikulární choroba. Vláknina také zvyšuje plnost, zpomaluje trávení a může pomáhat při regulaci cholesterolu.

3. Řízení hmotnosti

Sacharidy nejsou nutně špatné pro regulaci hmotnosti, jak se většina lidí domnívá. Vláknina a škrob nalezené v jitrocelech jsou komplexní sacharidy.

Vláknina a komplexní sacharidy jsou méně zpracované a pomaleji se tráví než jednoduché sacharidy ve zpracovaných potravinách. Po jídle vás udrží déle sytější a spokojenější, což může znamenat méně mlsání nezdravých jídel.

4. Vysoký obsah antioxidantů

Jitrocel obsahuje velké množství vaší denní dávky doporučeno množství vitamínu C v jednom šálku. Tento vitamín působí jako antioxidant, který může pomoci posílit váš imunitní systém.

Jako antioxidant může chránit vaše tělo před poškozením volnými radikály, které je spojeno se stárnutím, srdečními chorobami a dokonce i některými typy rakoviny.

Studie zjistili inverzní vztah mezi příjmem vitaminu C a rakovinou plic, prsu, tlustého střeva, žaludku, jícnu a dalšími typy rakoviny.

U lidí s rakovinou bylo také zjištěno, že mají nižší koncentrace vitamínu C v krevní plazmě.

5. Dobré pro vaše srdce

Vysoké množství draslíku nalezené v jitrocelech je nezbytné pro udržení buněk a tělesných tekutin, které řídí vaši srdeční frekvenci a krevní tlak.

Vláknina v jitrocelech také pomáhá snižovat váš cholesterol, což zase udržuje vaše srdce v nejlepším fungování.

6. Všestranný (jako brambor!)

Běžně můžete v restauraci narazit na jitrocele osmažené a namočené v tuku jako přílohu k jídlu, možná dokonce přelité zakysanou smetanou. I když chutnají naprosto úžasně, smažené jitrocele nejsou zrovna zdravou volbou, pokud se smaží na nezdravém oleji.

Je lepší si jitrocel představit jako škrobovou zeleninu nebo náhražku brambor. Jejich textura a jemná chuť skutečně září při pečení nebo grilování.

Banány můžete začlenit jako součást dušeného masa nebo vegetariánů (takto!) nebo je grilovat s rybou.

Jitrocel jsou vynikající volbou pro bezlepkové nebo paleo recepty, jako jsou paleo palačinky. Pokud se cítíte dobrodružněji, vyzkoušejte zralý jitrocel arepas nebo boronía (rozmačkaný jitrocel a lilek).

Kde je najít

Jitrocel rostou v tropických zemích po celém světě od Střední a Jižní Ameriky po Karibik, Afriku a jihovýchodní Asii. Jako nesezónní plodina jsou jitrocele dostupné po celý rok.

V mnoha regionech jsou považovány za základní potravinu a poskytují významný zdroj kalorií lidem v tropech.

Naštěstí lze jitrocele snadno najít také v supermarketech a obchodech s potravinami. I když je více než pravděpodobné, že váš místní řetězec s potravinami bude mít jitrocel, pokud máte problém je najít, zkuste obchod s latinskými nebo asijskými potravinami.

Další plus: Jitrocel jsou levné! Stejně jako banány, hrst banánů seženete obvykle za méně než dolar.


Jacquelyn Cafasso je spisovatelkou a výzkumnou analytičkou v oblasti zdraví a farmacie od doby, kdy promovala v oboru biologie na Cornellově univerzitě. Rodačka z Long Islandu v New Yorku se po vysoké škole přestěhovala do San Francisca a pak si dala krátkou přestávku, aby mohla procestovat svět. V roce 2015 se Jacquelyn přestěhovala ze slunné Kalifornie do slunnějšího Gainesville na Floridě, kde vlastní 7 akrů a 58 ovocných stromů. Miluje čokoládu, pizzu, turistiku, jógu, fotbal a brazilskou capoeiru. Spojte se s ní na LinkedIn.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY