Jsou zubní implantáty považovány za bezpečné?

Ve většině případů, kdy je doporučí lékař, je postup zubního implantátu bezpečný. Ale nemusíte být kandidátem z několika důvodů, včetně toho, že kouříte.

Zubní implantáty jsou trvalé falešné zuby. Zubní lékař vám může doporučit zubní implantáty, pokud vám chybí zuby nebo potřebujete některé z nich odstranit a nahradit.

Postup zubního implantátu je rozdělen do několika kroků během několika měsíců. Je to proto, že kost a tkáň v ústech potřebují čas na zahojení mezi jednotlivými kroky.

Implantáty mohou vydržet po celý život a pro mnoho lidí jsou považovány za bezpečné. Existuje však několik důvodů, proč nemusíte být kandidátem na zubní implantáty a potřebujete prozkoumat alternativní možnosti.

Jsou zubní implantáty bezpečné nebo existují rizika?

Pro mnoho lidí jsou zubní implantáty velmi bezpečné. Váš zubní lékař vám je může doporučit, pokud jste v dobrém zdravotním stavu.

Ve Spojených státech musí systémy dentálních implantátů schválit Úřad pro potraviny a léčiva (FDA). Organizace se při hodnocení a schvalování materiálů používaných v zubních implantátech řídí mezinárodními standardy. Všechny materiály v implantátech musí být před schválením považovány za bezpečné.

Proces získání zubních implantátů trvá několik měsíců. Může se jednat o invazivní postup, který zahrnuje anestezii, operaci a dobu zotavení. Může to být také nákladné. Tyto faktory spolu s dalšími faktory souvisejícími s vaším zdravím a věkem mohou zvýšit riziko, že vám zubní implantáty nebudou fungovat.

Mezi komplikace způsobené zubními implantáty patří:

 • problémy během operace, jako je poškození vašich ostatních zubů, poranění tkání nebo kosti v ústech nebo dutině dutin nebo poškození nervů
 • selhání správného nastavení, což způsobuje uvolnění implantátu, který nefunguje dobře (například při žvýkání nebo při mluvení)
 • infekce
 • dlouhá doba hojení
 • citlivost zubů
 • potíže s čištěním implantátu a zubů kolem něj

Existuje několik důvodů, proč nemusíte být ideálním kandidátem na získání zubního implantátu. Důvody zahrnují, pokud:

 • kouř
 • mít onemocnění dásní
 • máte autoimunitní onemocnění nebo cukrovku
 • mít určité alergie
 • mají narušený imunitní systém
 • užívat léky, které ovlivňují vápník ve vašem těle
 • mít osteoporózu
 • dostávají chemoterapii nebo ozařování

Jsou zubní implantáty bezpečné pro starší lidi?

Pokud je vám více než 60 let, možná budete chtít zvážit rizika zubních implantátů.

Podle studie v roce 2020starší lidé by měli zvážit:

 • pomalejší doba hojení po chirurgickém zákroku
 • jiné již existující stavy, které mohou být ovlivněny
 • narušené zdraví kostí z postupu

Před získáním zubních implantátů byste měli se svým lékařem prodiskutovat možnosti, pokud máte obavy z některého z těchto rizik.

Jak časté jsou komplikace způsobené zubními implantáty?

Pokud jste celkově v dobrém zdravotním stavu, je velmi pravděpodobné, že váš postup bude úspěšný.

A studie 2022 zjistili, že 93 % implantátů přežilo 20 let poté, co účastníci dostali implantáty na úrovni tkáně. Vědci poznamenali, že lidé, kteří měli onemocnění dásní a nedodržovali podpůrnou péči o dásně, měli vyšší riziko komplikací a selhání implantátu.

Pokud kouříte, můžete mít vyšší pravděpodobnost selhání implantátu. Studie 2020 uvedli, že u kuřáků došlo k selhání implantátu 11 % oproti 5 % u těch, kteří nekouří.

Další studie 2022 zjistili, že lidé, kteří kouří, mají o 140 % vyšší riziko selhání než ti, kteří nekouří.

Bolí vás zavedení zubních implantátů?

Během procesu a po něm můžete pociťovat určitou bolest a nepohodlí, ale nemělo by to trvat dlouho. Zákrok bude zahrnovat celkovou nebo lokální anestezii. Můžete užívat léky proti bolesti ke snížení nepohodlí ve dnech po operaci.

Jaký je postup zubního implantátu?

Zákroky zubních implantátů trvají několik měsíců a přesný proces se bude lišit podle vašich potřeb.

 1. Nejprve si možná budete muset nechat vytrhnout zuby nebo si nechat udělat zubní kostní štěp. To bude záviset na tom, proč si implantát necháváte.
 2. Váš ústní chirurg vám do úst vloží sloupek nebo několik hrotů, které přilnou k čelisti pod linií dásní. To se pak léčí několik měsíců.
 3. Po několika měsících se vrátíte ke svému ústnímu chirurgovi, který vám připevní falešný zub nebo korunku na sloupky.

Zjistěte více o postupech zubních implantátů.

Kdo je kandidátem na zubní implantáty?

Můžete být dobrým kandidátem na zubní implantáty, pokud:

 • máte celkově dobrý zdravotní stav
 • pečujete o své zdraví ústní dutiny a nemáte onemocnění dásní
 • vaše čelist snese implantáty

Alternativy k zubním implantátům

Pokud nejste ideálním kandidátem na zubní implantáty nebo se rozhodnete zákrok nepodstoupit, možná budete chtít prozkoumat další způsoby léčby:

 • mosty
 • úplné nebo částečné zubní protézy
 • kořenový kanálek, pokud jste schopni zachránit stávající zub nebo zuby

Můžete se také rozhodnout vzdát se jakékoli náhrady a nechat si v ústech mezery, pokud vám chybí zub nebo zuby. Mějte na paměti, že to může ovlivnit jídlo a mluvení. Také mezera ve vašich ústech může nakonec ovlivnit další zuby.

Odnést

Zubní implantáty jsou v mnoha případech považovány za bezpečné. Mezi faktory, které ovlivňují úspěšnost vašich zubních implantátů, patří vaše celkové zdraví, zdraví ústní dutiny, věk a životní styl.

Možná budete také chtít zvážit požadavky a náklady na postup, než budete pokračovat. Některá zubní pojištění pokrývají část nákladů, jiná nikoli.

Pokud se rozhodnete prozkoumat další možnosti, existuje několik alternativ k zubním implantátům. Nezapomeňte požádat svého zubaře o informace o vaší individuální situaci.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY