Kapavka v těhotenství

co mám?

Kapavka je pohlavně přenosná nemoc (STD), běžně známá jako „tleskání“. Nakazí se vaginálním, orálním nebo análním sexem s osobou infikovanou virem Neisseria gonorrhoeae bakterie. Ne každá expozice však vede k infekci.

Bakterie kapavky mají na svém povrchu proteiny, které se přichytí k buňkám děložního čípku nebo močové trubice. Poté, co se bakterie uchytí, napadnou buňky a šíří se. Tato reakce ztěžuje vašemu tělu bránit se proti bakteriím a vaše buňky a tkáň mohou být poškozeny.

Při porodu může kapavka způsobit vašemu dítěti vážné problémy. Kapavka se může přenášet z matky na dítě během porodu, takže je důležité diagnostikovat a léčit kapavku dříve, než budete mít své dítě.

Jak častá je kapavka?

Kapavka je častější u mužů než u žen Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). U žen se kapavka obvykle vyskytuje v děložním čípku, ale bakterie se mohou nacházet také v močové trubici, otvoru pochvy, konečníku a krku.

Kapavka je druhé nejčastěji hlášené onemocnění ve Spojených státech. V roce 2014 bylo hlášeno asi 350 000 případů kapavky. To znamená, že na 100 000 lidí připadalo asi 110 případů. Tato statistika byla nižší v roce 2009, kdy bylo hlášeno asi 98 případů na 100 000 lidí.

Skutečné statistiky pro kapavku může být obtížné najít, protože některé případy nemusí být hlášeny. Existují lidé, kteří jsou nakažení, ale nevykazují příznaky. Také někteří lidé, kteří mají příznaky, nemusí navštívit lékaře.

Celkově se výskyt kapavky ve Spojených státech od roku 1975 dramaticky snížil. Je to většinou způsobeno tím, že lidé změnili své chování kvůli strachu z nákazy HIV. Dnes je také lepší screening a testování na kapavku.

Jsou někteří lidé více ohroženi než jiní?

Mezi vysoce rizikové faktory pro kapavku patří:

  • ve věku 15-24 let
  • mít nového sexuálního partnera
  • mít více sexuálních partnerů
  • u kterých byla dříve diagnostikována kapavka nebo jiné pohlavně přenosné choroby (STD)

Mnoho infekcí u žen nevyvolává příznaky, dokud nenastanou problémy. Z tohoto důvodu CDC doporučuje pravidelné testování vysoce rizikových žen, i když nemají příznaky.

Jaké jsou příznaky a komplikace kapavky

Příznaky, které mohou zaznamenat některé ženy, zahrnují:

  • výtok žlutého hlenu a hnisu z pochvy
  • bolestivé močení
  • abnormální menstruační krvácení

Pokud se infekce rozšíří do této oblasti, může se objevit bolest a otok konečníku.

Protože tolik žen nevykazuje příznaky, infekce se často neléčí. Pokud k tomu dojde, infekce se může rozšířit z děložního čípku do horního genitálního traktu a infikovat dělohu. Infekce se také může rozšířit do vejcovodů, což je známé jako salpingitida nebo zánětlivé onemocnění pánve (PID).

Ženy s PID v důsledku kapavky obvykle dostávají horečku a mají bolesti břicha a pánve. Bakterie, které způsobují PID, mohou poškodit vejcovody, což může způsobit neplodnost, mimoděložní těhotenství a chronickou pánevní bolest.

Pokud se kapavka neléčí, může se také rozšířit do krve a způsobit diseminovanou gonokokovou infekci (DGI). Tato infekce se obvykle vyskytuje sedm až deset dní po začátku menstruace.

DGI může způsobit horečku, zimnici a další příznaky. Živé gonokokové organismy mohou také napadnout klouby a způsobit artritidu kolen, kotníků, chodidel, zápěstí a rukou.

Kapavka může také ovlivnit kůži a způsobit vyrážku na rukou, zápěstích, loktech a kotnících. Vyrážka začíná jako malé, ploché, červené skvrny, které postupují do puchýřů naplněných hnisem.

Ve vzácných případech může dojít k zánětu tkání v mozku nebo míše, infekce srdečních chlopní nebo zánětu výstelky jater.

Kromě toho to může usnadnit infekce kapavkou nakazit se HIV. To se děje proto, že kapavka zanítí vaše tkáně a oslabí váš imunitní systém.

Jaké obavy mají těhotné ženy?

Většina těhotných žen s kapavkou nevykazuje příznaky, takže možná nevíte, zda jste nakažení. Těhotné ženy mají ve skutečnosti určitý stupeň ochrany před možnými problémy. Například fetální tkáně mohou pomoci chránit dělohu a vejcovody před infekcí.

Těhotné ženy s kapavkou však mohou přenést infekci na své děti během vaginálního porodu. Děje se tak proto, že dítě přichází do kontaktu s pohlavním sekretem matky. Příznaky u infikovaných kojenců se obvykle objevují dva až pět dní po porodu.

U infikovaných kojenců se mohou vyvinout infekce pokožky hlavy, infekce horních cest dýchacích, uretritida nebo vaginitida. Mohou také vyvinout závažnou oční infekci.

Infekce by se také mohla dostat do krve kojence a způsobit generalizované onemocnění. Stejně jako u dospělých, když se bakterie rozšíří po celém těle, může se usadit v jednom nebo více kloubech a způsobit artritidu nebo zánět tkání v mozku nebo míše.

Oční infekce u novorozenců jsou zřídka způsobeny kapavkou. Pokud k tomu však dojde, může to vést k trvalé slepotě.

Slepotě způsobené oční infekcí způsobenou kapavkou se však dá předejít. Novorozencům se běžně podává erythromycinová oční mast, aby se předešlo očním infekcím. Nejlepším způsobem prevence infekce u kojenců mladších 28 dnů je screening a léčba matky před porodem.

Léčba, prevence a výhled

Včasná diagnostika a léčba kapavky je velmi důležitá pro zabránění šíření nemoci. Pokud je váš sexuální partner (partneri) infikován, měli byste být testováni a léčeni.

Cvičení bezpečného sexu a používání kondomu sníží vaše šance na onemocnění kapavkou nebo jakoukoli pohlavně přenosnou chorobou. Můžete požádat svého partnera, aby se nechal otestovat, a ujistěte se, že se vyhnete sexu s někým, kdo má neobvyklé příznaky.

Přenesení kapavky na vaše novorozené dítě může způsobit vážné infekce. Je důležité si pamatovat, že často nejsou příznaky, dokud se problémy nevyvinou. Naštěstí většinu případů kapavky mohou vyléčit antibiotika.

Pravidelné prohlídky, když zjistíte, že jste těhotná, mohou snížit riziko komplikací během těhotenství. Promluvte si se svým lékařem o screeningu a nezapomeňte mu říct o všech infekcích, které máte.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY