Karate vs. Taekwondo: Jaký je rozdíl?

Intro

Cvičení bojových umění může nabídnout výhody fyzickému i duševnímu zdraví. Kromě toho, že se naučíte sebeobranu, získáte také aerobní cvičení celého těla, nabudujete svaly a zlepšíte rovnováhu. Pro ty, pro které je obtížné držet se cvičebního plánu, může být myšlenka učit se a rozvíjet novou dovednost dobrým podnětem k tomu, aby se k vám vraceli.

Karate a taekwondo jsou dvě běžné a široce praktikované formy bojových umění. Ve skutečnosti jsou tak populární, že oba jsou nyní olympijskými sporty. Karate bude na hrách v roce 2020 v Tokiu a v roce 2000 bylo přidáno taekwondo.

Zatímco tyto dva styly mají určité podobnosti, mají také výrazné rozdíly. Čtěte dále a dozvíte se o každé z nich více.

Karate vs. taekwondo

Karate a taekwondo začínají u začátečníků, kteří se učí základní pravidla a základní pohyby. Ty tvoří základ pro učení pokročilejších pohybů. V každé formě bojového umění se naučíte různé „postoje“ a způsoby, jak udeřit, kopat a blokovat soupeře. Ty budou prováděny pomalu a každý pohyb je držen, aby vám pomohl získat správnou formu.

Je důležité vědět, že držení postojů po delší dobu v karate i taekwondo ve skutečném boji nepomůže. Postoje jsou určeny k použití jako tréninkový nástroj. Aby byly bojové pohyby účinné, musí rychle přecházet od jednoho k druhému.

Karate

Karate je nejlépe známé v popkultuře Shuto uchi, nebo karate kotleta. Tento bojový styl klade důraz na techniky rukou a využívá kopy jako zálohu.

Taekwondo

Taekwondo zahrnuje více kopání než karate. Klade větší důraz na kopy a používá ruce jako zálohu. Naučíte se různé pohyby kopů, včetně točení a skákání kopů.

Protože karate používá mnohem více útoků rukou, nohy často zůstávají při zemi. Taekwondo na druhou stranu používá jiný postoj nohou, protože tělo musí být připraveno provádět rychlé kopy.

Historie karate a taekwondo

Historie karate

První forma karate vznikla asi před 500 lety na japonském ostrově Okinawa. Ačkoli neexistují písemné důkazy, mnoho lidí věří, že karate bylo vytvořeno, když král Shoha, který byl v té době vládcem, zakázal na ostrově zbraně, aby zabránil válce. Lidé začali ke své obraně používat osobní boj.

Karate má japonský i čínský vliv, protože tyto dvě kultury byly vzájemně vystaveny. První známý okinawský mistr karate Funakoshi Gichin se narodil v roce 1868 a celý svůj život zasvětil šíření učení karate po Japonsku. Jeho následovníci navázali tam, kde on skončil, a v roce 1949 založili Japonskou asociaci karate pro propagaci stylu bojových umění. První dojo (tréninkový prostor karate) byl otevřen v USA v roce 1945. V průběhu let se karate rozšířilo po celém světě a začaly se objevovat různé styly.

Karate se jako forma bojového umění neustále vyvíjí. Existuje několik různých stylů, které se rozvětvily, ale stále jsou považovány za karate. Dnes jsou nejběžnější a nejvýraznější styly:

  • gōju-ryū
  • shitō-ryū
  • shotokan
  • wadō-ryū

Světová federace karate poskytuje univerzální pokyny pro provozování tohoto sportu a soutěžení na profesionální úrovni.

Historie taekwonda

Taekwondo má také prastaré kořeny. Nejstarší záznamy o lidech, kteří praktikovali tuto metodu boje proti muži, se datují až do roku 50 před Kristem v Koreji. „Tae“ znamená kopat, „kwon“ znamená udeřit nebo ničit rukou a „dělat“ znamená způsob, jak něco udělat. Taekwondo je tedy způsob, jak používat celé tělo k obraně.

Když Japonsko okupovalo Koreu na počátku 20. století, Japonci zakázali korejská vojenská umění, včetně taekwondo. Někteří pokračovali v tajném cvičení, jiní cestovali, aby se naučili bojová umění do Číny nebo Japonska. Protože judo, karate a Kung-Fu byly všechny představeny v Koreji, taekwondo se rozvětvovalo do různých stylů s různými vlivy. Když v roce 1945 skončila japonská okupace, byla v Koreji otevřena první škola taekwondo s názvem Kwan.

Taekwondo, které známe dnes, začalo v roce 1955, kdy se mistři kwan sešli na konferenci o bojovém umění. Rozhodli se spojit své různé styly do jednotnějšího způsobu výuky, který by nazvali taekwondo.

Dnes Světová federace Taekwondo stanovuje standardy pro soutěžní pravidla a nový vývoj ve sportu. Praktikují to lidé po celém světě.

Soutěže

Obě formy bojových umění mají specifická pravidla a směrnice, kterými se řídí jejich soutěže. V soutěži bude skóre určeno rozhodčími na základě toho, jak dobře bylo bojové umění provedeno.

Na turnajích dává karate obecně stejné body za údery i kopy. Taekwondo dává vyšší body kopům, což je důvod, proč uvidíte více kopání v soutěžích taekwondo.

Sečteno a podtrženo

Karate a taekwondo vám procvičí celé tělo a zároveň vás naučí trpělivosti a disciplíně. Každý z nich má různé varianty v tom, jak se cvičí, v závislosti na individuálním stylu karate nebo taekwondo, který si vyberete.

Pokud se chcete naučit vyváženější pohyby celého těla, karate může být lepší volbou. Pro ty, kteří se chtějí naučit rychlé a propracovanější kopací pohyby, je taekwondo lepší volbou.

Dobrým způsobem, jak zjistit, který styl bojového umění je pro vás nejlepší, je vyzkoušet si kurzy pro začátečníky v obou disciplínách.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY