Kolik Ashwagandhy bych měl vzít na testosteron?

Neexistuje žádný konsenzus o tom, kolik ashwagandhy byste měli denně užívat, abyste zvýšili hladinu testosteronu. V klinických studiích většina účastníků dostávala 300 mg až 5 g ashwagandhy denně.

Ashwagandha, známá také pod svým botanickým názvem Withania somnifera, se jako ájurvédský lék používá již více než 3000 let. Ájurvéda je tradiční systém medicíny pocházející z Indie.

Ashwagandha je údajně adaptogen, látka, která pomáhá vašemu tělu lépe zvládat stres. Starověké ajurvédské texty také uvádějí, že ashwagandha zlepšuje sílu, sexuální výkonnost, plodnost a libido. A skutečně, existuje několik prokázaných výhod ashwagandhy.

Možná jste slyšeli, že ashwagandha může zvýšit hladinu testosteronu. Testosteron je nezbytný hormon pro podporu sexuální touhy, nárůstu svalové hmoty a plodnosti. Přestože je testosteron považován za androgen (mužský hormon), každý potřebuje testosteron pro některé tělesné funkce.

Ale zvyšuje ashwagandha skutečně testosteron? A pokud ano, jakou dávku ashwagandhy byste měli denně užívat, abyste zlepšili hladinu testosteronu?

Na jazyku záleží

Jazyk používaný ke sdílení statistik a dalších datových bodů je binární a kolísá mezi použitím výrazů „muž“ a „muži“.

I když se obvykle vyhýbáme podobným výrazům, specifičnost je klíčová při podávání zpráv o účastnících výzkumu a klinických nálezech.

Studie a průzkumy uvedené v tomto článku neuváděly údaje o účastnících, kteří jsou transgender, nebinární, genderově nekonformní, genderqueer, gender nebo bez pohlaví, ani je nezahrnují.

Přečtěte si více o zastoupení transgenderů v klinických studiích.

Bylo to užitečné?

Kolik ashwagandha denně zvyšuje testosteron?

Ačkoli souvislost mezi ashwagandhou a testosteronem vyžaduje další studium, několik klinických studií zjistilo, že ashwagandha může zvýšit testosteron. Ve většině studií účastníci dostávali asi 300 mg až 5 g ashwagandhy denně.

A studie 2010 zahrnovalo 150 mužů: 75 zdravých a plodných a 75, kteří byli vyšetřováni na neplodnost.

Muži v neplodné skupině dostávali 5 g prášku z kořene ashwagandha denně. Po 3 měsících u těchto mužů došlo ke zlepšení hladiny testosteronu. Jejich hladiny luteinizačního hormonu, folikuly stimulujícího hormonu a prolaktinu se také zvýšily, stejně jako počet spermií a pohyblivost spermií.

Ve dvojitě zaslepené, placebem kontrolované klinická studie z roku 2015 se vědci podívali na 57 mužů, kteří neměli žádné významné zkušenosti s posilováním. Někteří z mužů dostávali 300 mg kořene ashwagandha dvakrát denně, zatímco druhá skupina dostávala placebo. Obě skupiny se zúčastnily 8týdenního rezistentního tréninkového programu.

Muži, kteří dostávali ashwagandhu, vykazovali větší nárůst hladiny testosteronu. Jejich hladina testosteronu se zvýšila o 96,2 nanogramů na decilitr (ng/dl). Ve srovnání s tím muži ve skupině s placebem zaznamenali zvýšení o 18,0 ng/dl.

Pro kontext, hladiny testosteronu u dospělých mužů se obvykle pohybují mezi 280 a 1 100 ng/dl, i když se hladiny testosteronu liší podle věku.

A studie z roku 2009 podíval se na 60 neplodných mužů. Dvacet mužů bylo ve velkém psychickém stresu, 20 bylo kuřáků a 20 zažilo neplodnost, která neměla jasnou příčinu. Těmto 60 mužům bylo podáváno 5 g ashwagandhy denně.

Po 3 měsících se u všech skupin – ale zejména u vysoce stresované skupiny – zlepšila hladina testosteronu a kvalita spermií. Ze 60 mužů 8 jejich partnerek otěhotnělo do konce tříměsíční studie.

Dvojitě zaslepená studie z roku 2019 podávala 21 mg withanolidových glykosidů denně mužům s nadváhou ve věku 40–70 let po dobu 8 týdnů. Withanolidové glykosidy jsou extraktem z ashwagandhy.

Ti, kteří dostávali léčbu, měli zvýšené hladiny testosteronu ve srovnání s těmi, kteří dostávali placebo. Léčebná skupina také zaznamenala zlepšení energetické hladiny, sexuální pohody a duševního zdraví.

Naposledy 8 týdnů studie 2022 zahrnovalo podávání 300 mg ashwagandhy dvakrát denně dospělým mužům. Ve srovnání se skupinou s placebem měli muži, kteří dostávali ashwagandhu, zvýšené hladiny testosteronu a zaznamenali zlepšené sexuální funkce.

Sečteno a podtrženo

Neexistuje žádný konsenzus o tom, jak moc ashwagandha zvyšuje hladinu testosteronu. Výše uvedené klinické studie však používaly mezi 300 mg a 5 g denně.

Možná bude nejlepší promluvit si se zdravotnickým pracovníkem se zkušenostmi v ajurvédské medicíně, který vám poskytne individuální rady.

Bylo to užitečné?

Je bezpečné užívat ashwagandhu po dlouhou dobu?

Ashwagandha je obecně považována bezpečné použití. Podle Národní centrum pro doplňkové a integrované zdravíashwagandha se zdá být bezpečná po dobu až 3 měsíců, ale není dostatek výzkumů o její dlouhodobé bezpečnosti.

Ashwagandha však nemusí být bezpečná, pokud:

 • jsou těhotné nebo kojící
 • máte autoimunitní onemocnění nebo poruchu štítné žlázy
 • mají hormonálně citlivou rakovinu prostaty
 • mít problémy s játry

Ashwagandha také nemusí být bezpečná, pokud užíváte určité léky. Může interagovat s:

 • léky na cukrovku
 • léky na vysoký krevní tlak
 • imunosupresiva
 • sedativa
 • léky na záchvaty (antikonvulziva)
 • léky na hormony štítné žlázy

Možné vedlejší účinky ashwagandhy zahrnout:

 • nepohodlí v horní části gastrointestinálního traktu
 • ospalost
 • průjem
 • zvracení

Můžete si vzít příliš mnoho ashwagandhy?

Neexistuje žádný jasný limit na množství ashwagandhy, které můžete použít za jeden den. Je však nezbytné neužívat nadměrné množství, protože ashwagandha může způsobit vedlejší účinky.

Přestože mnoho účastníků výše uvedených studií užívalo až 5 g ashwagandhy denně, je nejlepší se před použitím jakéhokoli zdravotního produktu – včetně ashwagandhy – poradit s odborníkem.

Není dostatek výzkumů o ideálním množství ashwagandhy pro testosteron denně.

Klinické studie s ashwagandhou a testosteronem však obvykle podávaly účastníkům mezi 300 mg a 5 g ashwagandhy každý den.

Před použitím ashwagandhy je dobrý nápad promluvit si s lékařem. Mohou vám poradit nejlepší dávkování ashwagandhy, kdy ji použít a jak dlouho ji používat.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY