Kolostomie

Co je kolostomie?

Kolostomie je chirurgický zákrok, který vede jeden konec tlustého střeva ven přes břišní stěnu. Během tohoto postupu je jeden konec tlustého střeva odkloněn řezem v břišní stěně, aby se vytvořila stomie. Stomie je otvor v kůži, kde je připojen sáček pro sběr výkalů. Lidé s dočasnou nebo dlouhodobou kolostomií mají na bocích připevněné váčky, kde se shromažďují výkaly a lze je snadno zlikvidovat.

Kolostomie nejsou vždy trvalé, zvláště u dětí s vrozenými vadami.

Kolostomie může být výsledkem jednoho z několika postupů k nápravě problémů s dolním trávicím traktem. Mezi další „ostomie“ patří ileostomie a urostomie. Ileostomie je odklon dna tenkého střeva. Urostomie je odklonění trubiček, které odvádějí moč z močového měchýře.

Kolostomie může být také nazývána střevní diverzní terapie.

Proč se provádí kolostomie

Kolostomie se provádějí kvůli problémům s dolním střevem. Některé problémy lze napravit dočasným odkloněním stolice pryč ze střeva. To je, když se používají dočasné kolostomie, aby se stolice nedostala do tlustého střeva.

Pokud tlusté střevo onemocní, jako v případě rakoviny tlustého střeva, jsou provedeny trvalé kolostomie a tlusté střevo může být zcela odstraněno.

Mezi podmínky, při kterých můžete potřebovat trvalou kolostomii, patří:

 • zablokování
 • zranění
 • Crohnova choroba, což je autoimunitní forma zánětlivého onemocnění střev
 • kolorektální rakovina
 • polypy tlustého střeva, což je další tkáň rostoucí uvnitř tlustého střeva, která může být rakovinou nebo se může změnit na rakovinu
 • divertikulitida, ke které dochází, když se malé váčky ve vašem trávicím systému, nazývané divertikuly, infikují nebo zanítí
 • neperforovaný řitní otvor nebo jiné vrozené vady
 • syndrom dráždivého tračníku, což je stav postihující tlusté střevo, který způsobuje průjem, nadýmání, zácpu a bolest v břišní oblasti
 • ulcerózní kolitida, což je zánětlivé onemocnění střev, které způsobuje dlouhodobý zánět trávicího traktu

Rizika kolostomie

Kolostomie je velký chirurgický zákrok. Jako u každého chirurgického zákroku existuje riziko alergických reakcí na anestezii a nadměrné krvácení.

Kolostomie s sebou nese i tato další rizika:

 • zablokování kolostomie
 • poškození jiných orgánů
 • kýla, ke které dochází, když se vnitřní orgán protlačí slabou oblastí svalu
 • infekce
 • vnitřní krvácení
 • problémy z jizvy
 • prolaps kolostomie
 • rána se prolomila

Váš lékař může nejlépe vysvětlit vaše osobní rizika, rizika operace, potenciální komplikace a výhody operace.

Jak se připravit na kolostomii

Před operací vám lékař odebere vzorky krve, provede fyzikální vyšetření a zkontroluje vaši kompletní anamnézu. Během těchto návštěv informujte svého lékaře o všech předchozích operacích, které jste podstoupili, a o všech lécích, které užíváte, včetně volně prodejných léků a doplňků.

Váš lékař vás pravděpodobně požádá o půst alespoň 12 hodin před operací. Večer před operací vám může být také podáno projímadlo nebo klystýr, který vám pomůže vyčistit střeva.

Měli byste se připravit na pobyt v nemocnici po dobu tří až sedmi dnů. To zahrnuje balení správných potřeb, zajištění péče o vaše děti, domácí mazlíčky nebo domů a odebrání přiměřeného volna v práci.

Jak se provádí kolostomie

Před operací se převléknete do nemocničního pláště. Sestra vám do paže zavede intravenózní přístup nebo IV. To umožňuje nemocničnímu personálu snadno vám podávat tekutiny a léky a také to, jak dostanete celkovou anestezii. To vás během operace uvede do hlubokého bezbolestného spánku.

Zatímco spíte, nemocniční personál vás zavede na operační sál pro vaši kolostomii. Až budete vyčištěni a připraveni, váš chirurg vám udělá řez do břicha. Tento řez může být velký nebo se může jednat o sérii menších řezů. Pro laparoskopii se používají menší řezy. Tento typ operace zahrnuje použití malých nástrojů a kamery, která je vložena do řezu. Kamera bude sloužit k vedení vašeho lékaře během operace.

Během procedury lékař lokalizuje ideální část tlustého střeva pro otvor neboli stomii. Váš lékař prořízne střevo v příslušné oblasti a protáhne ho břišní stěnou.

Lékař vám chirurgicky implantuje prsten na břišní stěnu. Tento kroužek bude držet konec střeva na místě. Tento kroužek může být trvalý, nebo může být umístěn dočasně, aby pomohl vaší kůži hojit se kolem odhaleného střeva.

Poté, co je vše na svém místě, váš lékař uzavře vaši ránu stehy a budete přeneseni do zotavovací místnosti. Během této doby bude personál čekat, až se probudíte, a bude sledovat vaše vitální funkce, aby vše proběhlo hladce.

Po kolostomii

Zotavení v nemocnici zahrnuje pomalé znovuzavádění tekutin a potravin, aby se zajistilo, že nebudou žádné zažívací problémy. První den budete s největší pravděpodobností dostávat pouze ledové chipsy, které vám ulehčí žízeň. Poté dostanete čisté tekutiny a nakonec měkká jídla.

Také se naučíte, jak správně používat kolostomické sáčky. Kolostomický sáček je místo, kde se vaše výkaly budou shromažďovat, když máte kolostomii. Nemocniční personál vás také poučí o vaší stravě, úrovni aktivity a podobně. Je důležité dodržovat tyto pokyny.

Budete mít následné schůzky se svým lékařem, abyste zkontrolovali svůj stav a kolostomii.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY