Kompletní průvodce korekcí hlenu

Zatímco takzvané „korektory vbočených vbočených vředů“ mohou pomoci zmírnit bolest způsobenou vbočenými chlopněmi, ve skutečnosti je neopravují ani neodstraňují. Vbočený palec může odstranit pouze operace. Další možnosti, jako jsou protetiky a cvičení, mohou také pomoci snížit bolest.

Vbočený palec je velká boule na palci u nohy. Vyskytuje se v kloubu ve spodní části vašeho prstu. Vbočený palec nastává v průběhu času, když se horní část vašeho palce u nohy ohýbá blíže k vašim ostatním prstům.

Genetika a onemocnění kloubů, jako je revmatoidní artritida, mohou způsobit vbočený palec. Těsná obuv může boule zhoršit.

Vbočený palec může způsobit bolest na palci u nohy a pod chodidlem. Kloub se může zanítit. Tento stav může také zvýšit vaše riziko osteoartrózy na noze.

Nechirurgické i chirurgické možnosti korekce vbočeného palce mají stejný cíl: zmírnit bolest. Operace vbočeného kloubu může způsobit, že vaše noha bude vypadat jinak nebo vaše boty budou pohodlnější. Ale obvykle jste kandidátem na operaci pouze tehdy, pokud je vbočený palec bolestivý.

Čtěte dále, abyste se dozvěděli více o tom, jak snížit bolest způsobenou vbočenými palci pomocí cvičení, které můžete provádět doma, volně prodejných produktů a operací.

Nechirurgické možnosti

Nechirurgické možnosti mohou zmírnit bolest a nepohodlí způsobené vbočenými palci. Mohou také zabránit zhoršování vbočených pupínků. Nemohou však způsobit, že vbočený kýl zmizí, ani zvrátit změny na vaší noze.

Korektory hlenu

Korektory vbočeného kloubu jsou dostupné online bez lékařského předpisu nebo volně prodejné. Mohou připomínat rukáv nebo tuhou dlahu, která narovná palec na noze, když ho nosíte. Podle Akademie ortopedických chirurgů korektory nefixují vbočený palec, ale mohou snížit bolest.

Mezi prsty u nohou můžete umístit vložku na prsty, která může také snížit namáhání kloubu palce nohy. Stejně jako u korektorů vbočeného pupku to může zmírnit nepohodlí, ale nezbaví vás hrbolu.

Obuv

Nošení správné obuvi může zabránit tlaku na vaše prsty a snížit nepohodlí způsobené vbočenými palci. Obuv, která může pomoci, může být otevřená nebo široká kolem prstů. Vložky do bot, nazývané ortotika, mohou také pomoci zlepšit padnutí boty.

Můžete také najít úlevu pomocí polštářků nebo vycpávek kolem špičky. Fit je důležitý, protože další materiál uvnitř boty může zvýšit tlak, místo aby jej uvolnil.

Cvičení

Posílení svalů na chodidle může také snížit bolest vřeten, což může usnadnit chůzi. Cvičením se vbočený palec nezmění. Fyzioterapeut vám může doporučit správné cvičení chodidel, kyčlí a nohou.

Chcete-li posílit nohu, možná budete chtít začít s těmito třemi cvičeními, abyste snížili bolest vbočeného kloubu:

  • Cvičení na krátké nohy: Zvedněte prsty na noze a přitom držte patu a přední část chodidla na podlaze.
  • Cvičení s roztažením prstů: Roztáhněte prsty, zatímco máte patu a přední část chodidla na podlaze. Zatlačte na podlahu malíčkem u nohy. Poté palcem nohy zatlačte na podlahu.
  • Cvičení se zvednutím paty: Zvedněte klenbu chodidla. Zvedněte patu z podlahy. Udržujte tlak na palec u nohy.

Vydržte všechna cvičení po dobu 5 sekund a provádějte je, dokud se vaše svaly neunaví.

Mohou nechirurgické možnosti pomoci korigovat krejčovské vbočené palce (buňionety)?

Bunionette se vyskytuje v hlavním kloubu dětského prstu. Mnoho stejných nechirurgických prostředků k úlevě od bolesti způsobené vbočeným vbočením může také pomoci s vbočeným uzlíkem. Mohou zahrnovat:

  • pohodlná obuv
  • protetiky
  • vycpávka
  • cvičení nohou

Korektory vbočeného palce jsou obvykle navrženy tak, aby narovnaly palec na noze a nefixovaly vbočené palce.

Chirurgická operace

Můžete být kandidátem na operaci vbočeného palce, pokud žijete s bolestí a nechirurgické možnosti jsou pro vás neúčinné. Chirurgie může napravit vbočený palec přesunutím kostí, vazů a šlach, aby se palec vrátil na místo. Někteří lidé stále pociťují bolest v palci po operaci.

Osteotomie

Osteotomie zahrnuje řezání jedné nebo více kostí na noze. Chirurg pak může kloub znovu zarovnat, aby zmenšil nebo odstranil vbočený palec.

Lékař může udělat malé řezy v kosti nebo odstranit kus, aby dokončil přerovnání. Fixují řezanou kost pomocí kovových kolíků, šroubů nebo destiček.

Artrodéza

Artrodéza odstraňuje vbočený palec odstraněním povrchů kloubu palce nohy. Chirurg pak pomocí drátů, kolíků, šroubů nebo destiček drží povrchy prstů pohromadě, dokud se nespojí. Poté odstraní dráty nebo kolíky.

Váš prst je po tomto postupu ztuhlý.

Exostektomie

Exostektomie odstraní kostní hrbolek z kloubu palce nohy, ale kloub neupraví. Chirurg obvykle provede exostektomii spolu s osteotomií. Tyto kostnaté hrudky se mohou vrátit.

Může mi chiropraktik opravit vbočený palec?

Chiropraktici protahují a vyvíjejí tlak na oblasti těla. Působí také na konkrétní klouby, aby zlepšily pohyblivost kloubů. Malá studie z roku 2005 v chiropraktickém časopise zjistila, že určité chiropraktické techniky a léčba ledem pomohly zmírnit bolest u skupiny 30 lidí.

Existuje však jen málo dalších výzkumů, které by podpořily použití chiropraxe k léčbě vbočených palců. Obecně platí, že pouze chirurgický zákrok může opravit vbočený palec.

Buniony jsou kostěné hrbolky na kloubu na bázi palce nohy. Léčba se zaměřuje na zmírnění bolesti.

Mnoho lidí nachází úlevu od bolesti prostřednictvím nechirurgických metod, jako je pohodlná obuv, ortopedické vložky a vycpávky. Cvičení může také zvýšit sílu svalů nohou.

Pokud bolest přetrvává, několik chirurgických možností může korigovat vbočený palec a vyrovnat kloub palce nohy.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY