Kompletní průvodce léčbou chalazionem

Chalazion obvykle zmizí po několika týdnech s domácí léčbou. Pokud však tato bulka na očním víčku nezmizí nebo vám začne blokovat vidění, lékař může doporučit léčbu.

Oscar Wong/Getty Images

Chalazion je pomalu rostoucí, obvykle nebolestivá bulka, která se tvoří na vašem víčku. Obvykle je to způsobeno zánětem mazových žláz očních víček.

Chalazia (množné číslo „chalazion“) se obvykle zlepší domácí léčbou. Můžete se rozhodnout navštívit lékaře, pokud bulka ovlivňuje váš zrak nebo se po několika týdnech nezlepší.

Oftalmolog může předepsat steroidní injekce nebo oční kapky ke snížení otoku nebo odstranění infekce. V některých případech můžete mít chalazion chirurgicky odstraněn.

Chalazion vs. Stye

Někteří lidé mohou zaměnit chalazion za stye, ale existují některé klíčové rozdíly.

A Ječné zrno je bolestivá, červená, oteklá bulka, která je obvykle způsobena bakteriální infekcí. Stává se to na okraji vašeho víčka, blízko povrchu. Otok může ovlivnit celé vaše víčko a obvykle zmizí uvnitř týden.

A chalazion začíná jako citlivá skvrna na očním víčku a může se změnit v nebolestivou bulku od okraje víčka. Obvykle je to kvůli ucpané olejové žláze. Chalazion otok obvykle neovlivňuje celé víčko a může zabrat několik týdnů Jdi pryč.

Pokud se stye neléčí, může se někdy stát chalazionem.

Jak zvládnout chalazion doma

Chalazia obvykle dobře reaguje na domácí léčbu. Bez lékaře můžete podniknout kroky, které vám pomohou odstranit bulku a zmírnit nepohodlí.

Tyto kroky zahrnují aplikaci tepla na oblast pomocí teplého obkladu a napomáhání odtoku žláz víčka pomocí jemné masáže.

Teplý obklad

Teplý obklad může pomoci změkčit voskový materiál blokující žlázy a vypustit obsah chalazionu. Snažte se často používat obklad na chalazion – 4 až 6krát denně po několik dní, po dobu 10 až 15 minut v kuse, podle American Optometric Association (AOA).

Masáž

Použití jemné masáže na vnější straně očního víčka poblíž chalazion může také pomoci s drenáží. Zkuste oblast několik minut masírovat několikrát denně po mnoho dní, doporučuje AOA.

Volně prodejný lék

Protizánětlivé oční kapky mohou pomoci snížit některé záněty. Umělé slzy mohou pomoci snížit suché oko nebo pocity podráždění, zatímco se chalazion hojí.

Dělat…

  • Než se dotknete obličeje kolem očí, umyjte si ruce.
  • Přiložte teplý obklad a několikrát denně provádějte masáž očních víček.

Ne…

  • Stiskněte nebo praskněte chalazion, což může způsobit větší poškození.
  • Během hojení chalazionu používejte oční make-up nebo kontaktní čočky.

Lékařské možnosti léčby chalazionu

Při některých příležitostech možná budete chtít navštívit lékaře ohledně chalazionu. Můžete navštívit očního lékaře, optometristu nebo rodinného lékaře. Zvažte lékařskou pomoc, pokud:

  • Chalazion přetrvává po několika týdnech domácí léčby.
  • Oční okolí je bolestivé nebo oteklé, takže lékař může vyloučit infekci nebo sněť.
  • Velikost nebo umístění chalazionů ovlivňuje váš zrak.
  • Máte opakující se chalazii.

Pokud máte chalazii, která se neustále vrací, lékař může provést další testy, aby potvrdil, že se nejedná o rakovinu. Opakující se chalazia může být příznakem karcinomu mazových žlázvzácná forma rakoviny, která postihuje mazové žlázy vaší pokožky.

Mezi další možné léčby patří injekce steroidů, antibiotika a incize a kyretáž (chirurgie).

Steroidní injekce

Injekce steroidů může být možností, pokud zaznamenáte silný otok očních víček. Steroid, obvykle triamcinolonová dávka, může pomoci snížit tento otok. To může snížit blokády vidění a učinit oblast očí pohodlnější.

Antibiotika

Obvykle budete potřebovat antibiotika pouze v případě, že máte infekci v očním víčku. Váš lékař může předepsat antibiotické oční kapky nebo perorální antibiotika, která pomohou odstranit tuto infekci. Jakmile infekce odezní, zánět, který vedl k chalazionu, může také ustoupit.

Lékař může také předepsat perorální antibiotikum ke snížení zánětu nebo snížení bodu tání materiálu způsobujícího ucpání žláz. To může usnadnit odtok ucpání.

Chirurgie k odstranění chalazionu

Můžete podstoupit operaci k odstranění chalazionu, pokud nezmizí během několika týdnů nebo pokud je pro vás obtížné vidět.

Chirurgie pro chalazion je obvykle denní procedura, která se koná na klinice nebo v ordinaci lékaře. Než budete pokračovat, lékař vám oko vyšetří.

Před provedením řezu vám lékař znecitliví oční okolí. To může zahrnovat anestetické kapky do oka a lokální anestetikum vstříknuté do očního víčka.

Lékař může k překlopení víčka použít svorku na víčko. To jim umožňuje provést řez na vnitřní straně víčka. Vstoupí do řezu, aby vyškrábali obsah chalazionu. Po dokončení lékař sejme svorku víka.

Mohou použít antibiotickou mast a oční polštářek, aby se zabránilo infekci. Asi po 15 minutách vložku vyjmou a oko vymyjí. Na oko vám nasadí novou podložku. Tato podložka zůstane zapnutá několik hodin, poté ji můžete odstranit.

Po operaci můžete mít nějaké modřiny očního víčka. Vaše oční víčko se může stále zdát, že má bulku, ale to je způsobeno zánětem. Tento zánět by měl odeznít během 7 až 10 dnů.

Často kladené otázky

Jak dlouho trvá, než chalazion zmizí?

Chalazion by měl do měsíce odeznít domácí léčbou, včetně teplých obkladů a masáží víček. Pokud chalazion trvá déle než měsíc, měli byste navštívit očního lékaře.

Mohou oční kapky pomoci léčit chalazion?

Váš lékař může předepsat antibiotické oční kapky, pokud má podezření, že infekce vedla k zánětu, který způsobuje chalazion. Většina chalazia nepotřebuje antibiotika. Protizánětlivé oční kapky mohou působit na snížení zánětu.

Mohou přírodní léčby, jako je ajurvéda, pomoci léčit chalazion?

Alespoň jeden starověký chirurgický text ájurvédy popisuje techniky k léčbě chalazion, podle výzkum 2021. Přesto v západní medicíně neproběhl rozsáhlý vědecký výzkum ájurvédských metod léčby chalazie.

Vyvinu další chalazion?

Chalazia se může vrátit. Pokud máte chalazion, který se neustále opakuje, může váš lékař provést biopsii, aby vyloučil rakovinu.

Chalazion obvykle zmizí sám po několika týdnech. Domácí ošetření masáží a teplými obklady může pomoci k uvolnění mazových žláz a odvodnění bulky.

Oční lékař může předepsat další léčbu, jako jsou injekce steroidů na otoky a antibiotika na infekci probíhající současně. Pokud je chalazion velký nebo nezmizí, možná budete potřebovat operaci k jeho odstranění.

Pokud domácí léčba po několika týdnech nezabere, kontaktujte očního lékaře ohledně dalších možností léčby.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY