Leukoplakie: Příčiny, příznaky a diagnostika

Co je leukoplakie?

Leukoplakie je stav, při kterém se obvykle uvnitř úst tvoří silné, bílé nebo šedavé skvrny. Nejčastější příčinou je kouření. Ale tento stav mohou způsobit i jiné dráždivé látky.

Lehká leukoplakie je obvykle neškodná a často sama odezní. Závažnější případy mohou být spojeny s rakovinou ústní dutiny a musí být okamžitě léčeny.

Pravidelná péče o zuby může pomoci předejít opakování.

Přečtěte si více o skvrnách na jazyku.

Jaké jsou příznaky leukoplakie?

Leukoplakie se vyskytuje na částech těla, které mají slizniční tkáň, jako jsou ústa.

Tento stav je poznamenán neobvykle vypadajícími skvrnami uvnitř úst. Tyto náplasti se mohou lišit vzhledem a mohou mít následující vlastnosti:

 • bílá nebo šedá barva
 • silný, tvrdý, vyvýšený povrch
 • chlupatý/fuzzy (pouze chlupatá leukoplakie)
 • červené skvrny (vzácné)

Zarudnutí může být příznakem rakoviny. Okamžitě navštivte svého lékaře, pokud máte skvrny s červenými skvrnami.

Leukoplakie se může objevit na vašich dásních, na vnitřní straně tváří, pod jazykem nebo na něm a dokonce i na rtech. Vývoj náplastí může trvat několik týdnů. Jsou zřídka bolestivé.

U některých žen se může vyvinout leukoplakie na vnější straně jejich genitálií v oblasti vulvy i uvnitř pochvy. To je obvykle pozorováno u žen v menopauze. Je to benigní stav. Pokud máte obavy z něčeho vážnějšího, měli byste kontaktovat svého lékaře.

Jaké jsou příčiny leukoplakie?

Přesná příčina leukoplakie není známa. Souvisí to především s užíváním tabáku. Nejčastější příčinou je kouření. Ale žvýkací tabák může také způsobit leukoplakii.

Mezi další příčiny patří:

 • zranění na vnitřní straně tváře, například při kousání
 • drsné, nerovnoměrné zuby
 • zubní protézy, zejména pokud jsou nesprávně nasazeny
 • zánětlivé stavy těla
 • dlouhodobé užívání alkoholu

Zatímco některé výzkumy naznačují, že může existovat souvislost mezi leukoplakií a lidským papilomavirem (HPV), neexistuje dostatek důkazů, které by toto spojení podpořily.

Chlupatá leukoplakie

Virus Epstein-Barrové (EBV) je hlavní příčinou vlasaté leukoplakie. Jakmile tento virus dostanete, zůstane ve vašem těle trvale. EBV je obvykle spící.

Může však kdykoli způsobit vznik chlupatých leukoplakických skvrn. Ohniska jsou častější u lidí s HIV nebo jinými imunitními problémy.

Zjistěte více o testu na virus Epstein-Barrové (EBV).

Jak se diagnostikuje leukoplakie?

Leukoplakie je obvykle diagnostikována ústním vyšetřením. Během ústní zkoušky může váš poskytovatel zdravotní péče potvrdit, zda jsou náplasti leukoplakie. Tento stav můžete zaměnit za aftu.

Drozd je kvasinková infekce úst. Náplasti, které způsobuje, jsou obvykle měkčí než leukoplakické náplasti. Mohou snadněji krvácet. Náplasti leukoplakie, na rozdíl od ústní afty, nelze setřít.

Váš poskytovatel zdravotní péče možná bude muset provést další testy, aby potvrdil příčinu vašich skvrn. To jim pomáhá navrhnout léčbu, která může zabránit budoucímu vývoji náplastí.

Pokud náplast vypadá podezřele, váš poskytovatel zdravotní péče provede biopsii. K provedení biopsie odeberou malý kousek tkáně z jednoho nebo více vašich míst.

Poté pošlou tento vzorek tkáně patologovi k diagnóze, aby zkontroloval prekancerózní nebo rakovinné buňky.

Kliknutím na tento odkaz se dozvíte více o tom, jak vypadá rakovina úst.

Jaké jsou možnosti léčby leukoplakie?

Většina náplastí se zlepšuje sama o sobě a nevyžadují žádnou léčbu. Je důležité vyhnout se jakýmkoli spouštěčům, které mohly způsobit vaši leukoplakii, jako je užívání tabáku. Pokud váš stav souvisí s podrážděním způsobeným zubním problémem, může to váš zubař vyřešit.

Pokud je biopsie pozitivní na rakovinu dutiny ústní, náplast musí být okamžitě odstraněna. To může pomoci zabránit šíření rakovinných buněk.

Náplasti lze odstranit pomocí laserové terapie, skalpelu nebo zmrazovací procedury.

Vlasová leukoplakie pravděpodobně nepovede k rakovině úst a obvykle nevyžaduje odstranění. Váš poskytovatel zdravotní péče může předepsat antivirové léky, které pomohou zastavit růst náplastí. Ke zmenšení velikosti náplasti lze také použít místní masti obsahující kyselinu retinovou.

Jak lze leukoplakii předcházet?

Mnoha případům leukoplakie lze předejít změnami životního stylu:

 • Přestaňte kouřit nebo žvýkat tabák.
 • Snižte spotřebu alkoholu.
 • Jezte potraviny bohaté na antioxidanty, jako je špenát a mrkev. Antioxidanty mohou pomoci deaktivovat dráždivé látky, které způsobují náplasti.

Okamžitě kontaktujte svého poskytovatele zdravotní péče, pokud se domníváte, že máte leukoplakii. Mohou vám pomoci, aby se náplasti nezhoršily.

Následné schůzky jsou zásadní. Jakmile se u vás rozvine leukoplakie, máte zvýšené riziko, že se v budoucnu znovu rozvine.

Jaký je dlouhodobý výhled pro leukoplakii?

Ve většině případů není leukoplakie život ohrožující. Náplasti nezpůsobují trvalé poškození úst. Léze obvykle zmizí samy o sobě během několika týdnů po odstranění zdroje podráždění.

Pokud je však vaše náplast obzvláště bolestivá nebo vypadá podezřele, může váš zubař nařídit testy, aby vyloučil:

 • rakovina ústní dutiny
 • HIV
 • AIDS

Anamnéza leukoplakie může zvýšit vaše riziko rakoviny ústní dutiny, proto informujte svého lékaře, pokud jste si všimli nepravidelných skvrn v ústech. Mnoho rizikových faktorů pro leukoplakii je také rizikovými faktory pro rakovinu ústní dutiny. Rakovina ústní dutiny se může tvořit spolu s leukoplakií.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY