Loket zdravotní sestry

Co je loket ošetřovatelky?

Loket ošetřovatelky je časté poranění lokte, zejména u malých dětí a batolat. Vyskytuje se, když je dítěti zataženo za loket a jedna z kostí se částečně vykloubí, což jí dává jiný název, „vytažený loket“. Váš lékař to může označovat jako radiální subluxaci hlavy.

Toto zranění bylo pojmenováno v době, kdy se chůvy (nebo chůvy) běžně staraly o děti a měly pověst způsobujících toto zranění taháním za nataženou paži dítěte.

Kosti a vazy malého dítěte jsou často měkké a stále se vyvíjející. To usnadňuje zranění tohoto typu. Obvykle se loket chůvy vyskytuje u dětí ve věku od 1 do 4 let, ale lze jej nalézt i u mírně starších dětí.

Vzhledem k tomu, že vazy se s přibývajícím věkem dítěte napínají, většina z nich po dosažení věku 5 let nedostane loket.

Jaké jsou příznaky lokte chůvy?

Nejčastějším příznakem kojeneckého lokte je bolest. Obvykle dítě bude držet zraněnou ruku na boku, aniž by s ní pohnulo, aby se zabránilo další bolesti.

Můžete vidět, jak dítě drží paži v mírném ohnutí nebo rovně na boku. Loket zdravotní sestry může být obtížné diagnostikovat, protože nezpůsobuje otoky nebo znetvoření.

Co způsobuje, že se u dítěte vyvine kojenecký loket?

Ošetřovatelský loket se může objevit, když je na paži dítěte, když je natažená, vyvíjena síla, tahem za loketní kloub. To se může stát mnoha způsoby, nejčastěji při tahu dítěte za ruce. Může se to stát i při houpání dítěte za ruce nebo škubání dětskou paží. Méně často se dítě může převrátit přes ruku v postýlce nebo posteli a způsobit si toto zranění.

Loket ošetřovatelky je zřídka důsledkem pádu. Pád s větší pravděpodobností způsobí zlomeninu nebo zlomeninu.

Jak se tento stav diagnostikuje?

Pokud se vaše dítě nešikovně drží za paži nebo si stěžuje na bolest, domluvte si schůzku s jejich pediatrem.

Jejich lékař obvykle provede fyzické posouzení zraněné paže a diagnostikuje loket ošetřovatelky na základě způsobu, jakým byl loket zraněn a jak dítě drží ruku. Rentgen není vyžadován, ale může být proveden, aby se vyloučily zlomeniny a zlomeniny kostí.

Jak se léčí loket ošetřovatelky?

Lékař vašeho dítěte ošetří loket ošetřovatelky pomocí procesu zvaného redukce. Zahrnuje jemné posunutí kosti a vazu zpět na místo. Lékař složí paži dítěte z rovné polohy nahoru a otočí dlaň, když se paže ohne v lokti. Druhou rukou podpoří loket vašeho dítěte. Můžete slyšet slabé prasknutí nebo cvaknutí.

Přestože proces zabere jen několik sekund, vaše dítě může během repozice pociťovat dočasnou bolest. Poté se obvykle budou cítit mnohem lépe než předtím. Ve většině případů jsou děti schopny znovu použít paži během 5 až 10 minut. Je však možné, že vaše dítě bude vyžadovat více než jednu redukci, aby se uzdravilo.

Jaký je výhled pro tento stav?

I když jsou poranění lokte ošetřovatelky často zpočátku bolestivá, jsou léčitelná. Váš lékař bude schopen resetovat loket, což zmírní nepohodlí a obnoví pohyb.

Ti, kteří zažijí loket ošetřovatelky, mají větší pravděpodobnost, že jej zažijí znovu. Je důležité přijmout preventivní opatření, abyste se vyhnuli trhání nebo tahání dítěte za paži.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY