Loupání nehtů

Co jsou to loupání nehtů?

Nehty dnes slouží kosmetickým účelům, ale jejich primitivní použití zahrnovalo kopání a obranu. Nehty také chrání konečky prstů a zlepšují vaši schopnost sbírat předměty.

Nehty jsou vyrobeny z keratinu, proteinu, který se také nachází ve vlasech. Nehty mají několik pevných vrstev, které se mohou odlupovat. To může způsobit, že vypadají tenké nebo zeslábnou, což způsobí jejich rozštěpení. Lékařský termín pro loupání nebo štěpení nehtů je onychoschizia.

Loupání nehtů může být důsledkem vnějšího nebo vnějšího traumatu nehtu. Vzácněji mohou naznačovat systémový stav nebo znamení, že ve vašem těle probíhá patologický proces.

Trvá šest měsíců, než nehet doroste do plné délky. To znamená, že je možné zažít abnormality nehtů v důsledku něčeho, co se stalo před měsíci.

Co způsobuje loupání nehtů?

Trauma nebo poškození samotného nehtu může způsobit olupování. Namáčení rukou v horké vodě při mytí nádobí nebo jiné dlouhodobé vystavení vodě může nehty vysušit. To může také způsobit loupání.

Mezi další traumatické příčiny peelingu patří:

  • jakákoli činnost, která tlačí na nehet
  • nadměrné používání nehtů jako nástroje
  • vybírání nebo odlupování laku na nehty
  • aplikace umělých nebo akrylových nehtů

Pokud nemůžete své olupující se nehty připsat vnější nebo vnitřní příčině, jedním ze způsobů, jak poznat rozdíl, je porovnat nehty na nohou a rukou.

Pokud se vám loupou nehty na rukou, ale nehty na nohou ne (nebo naopak), signalizuje to vnější příčinu.

Pokud se vám loupou nehty na rukou i nohou, signalizuje to vnitřní příčinu.

Vnitřní příčiny se mohou lišit, ale někdy suché, olupující se nehty mohou naznačovat nedostatek vitamínu, typicky nedostatek železa.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Loupání nehtů má zřídka vnitřní příčiny nebo jde o lékařskou pohotovost. Pokud však vaše nehty kromě loupání způsobují silnou bolest nebo krvácení, možná budete chtít vyhledat neodkladnou lékařskou péči.

Nejčastěji mohou domácí ošetření snížit výskyt loupání nehtů.

Jak se doma starat o loupání nehtů?

Pokud máte podezření, že vaše olupující se nehty jsou důsledkem nedostatku železa, možná budete chtít zvážit zvýšení denního příjmu železa. Příklady potravin s vysokým obsahem železa zahrnují:

  • pečené brambory se slupkou
  • obohacené snídaňové cereálie
  • libové maso
  • čočka
  • špenát
  • bílé fazole

Můžete také užívat denní doplněk železa. Pokud užíváte multivitamin, přečtěte si pozorně etiketu. Ne všichni výrobci zahrnují železo jako součást standardního multivitaminu.

Podle Kancelář doplňků stravyUžívání více než 25 miligramů elementárního železa snižuje schopnost těla absorbovat zinek. Abyste předešli tomuto nepříznivému účinku, vyhněte se nadměrnému užívání doplňků železa.

Kromě začlenění železa do vaší stravy doporučuje Mayo Clinic zeptat se svého lékaře na možnost užívání biotinu na posílení nehtů.

Měli byste také podniknout kroky k udržení zvlhčených nehtů. To zahrnuje minimalizaci dlouhodobého vystavení vodě.

Pokud pravidelně provádíte domácí práce, které zahrnují vodu, používejte ochranné gumové rukavice s bavlněnou podšívkou.

Pokud se účastníte vodních aktivit, jako je plavání, aplikujte si na ruce a nehty krém nebo krém.

Jak mohu zabránit loupání nehtů?

Pokud používáte umělé nehty, je důležité jemně odstranit všechny povlaky na nehtech bez škrábání nebo tahání. Pokud násilně odstraníte povlak na nehtech, způsobí to poškození nehtů a loupání, které nakonec zjizví vaše nehtová lůžka. To může vést k tenkým, křehkým nehtům.

Místo toho se o své nehty starejte pilníkem kolem konečků nehtů. Nehty by měly být zapilovány do obloučku, nikoli do ostrých hrotů po stranách nebo na špičkách. To pomáhá předcházet zasekávání, lámání a štěpení.

Leštění nehtů jim může dodat zdravý vzhled, ale nezapomeňte použít jednosměrné leštění. Pohyb tam a zpět může ztenčit nehtovou ploténku, takže nehty budou náchylnější k loupání.

Loupání nehtů může být důsledkem příliš malé nebo příliš velké vlhkosti.

To první může být způsobeno opakovaným navlhčením nehtů a jejich následným vysušením. U posledně jmenovaného namočení ve vodě při provádění věcí, jako jsou domácí práce, nehty změkčí a může způsobit loupání nebo olupování nehtu.

Nehty můžete chránit nanesením průhledného laku na nehty. Jeden s nylonovými vlákny může být zvláště užitečný při zpevnění nehtu.

Dalším způsobem, jak zabránit loupání nehtů, je vyhnout se používání nehtů jako nástrojů k zvedání nebo otevírání předmětů, které je mohou oslabit. Místo toho použijte polštářky prstů.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY