Mentální anorexie

Co je mentální anorexie?

Mnoho lidí se obává přílišného přibírání na váze. Ale u některých lidí se obavy stanou obsedantní, což vede ke stavu zvanému mentální anorexie. Mentální anorexie je porucha příjmu potravy, která může vést k prudkému úbytku hmotnosti. Člověk s anorexií je zaujatý příjmem kalorií a hmotností.

Lidé s mentální anorexií jedí extrémně nízkokalorickou stravu a mají nadměrný strach z přibírání na váze. Často se cítí lépe, když zhubnou. Mohou také nadměrně cvičit. Anorexie je nejčastěji diagnostikována u dospívajících žen, ale byla diagnostikována u starších a mladších žen a mužů.

Rozpoznání příznaků mentální anorexie

Osoby s mentální anorexií hubnou a udržují si extrémně nízkou hmotnost různými způsoby. Zatímco někteří přísně omezují příjem kalorií, jiní nadměrně cvičí. Někteří používají metodu přejídání a očištění podobnou té, kterou používají lidé s bulimií. Jiní používají laxativa, zvracení nebo diuretika, aby se zbavili kalorií. Pokud máte mentální anorexii, vaše příznaky mohou zahrnovat:

 • neschopnost udržet si normální váhu
 • únava
 • nespavost
 • kůže, která je žlutá nebo skvrnitá a pokrytá měkkými, jemnými chloupky
 • řídnutí nebo vypadávání vlasů
 • zácpa
 • více než tři cykly bez periody
 • suchá kůže
 • nízký krevní tlak

Můžete si také všimnout chování, jako je:

 • nadměrné cvičení
 • tlačení jídla po talíři místo jeho snězení nebo krájení jídla na malé kousky
 • podrážděnost
 • odchod ze společenských aktivit
 • depresivní nálada
 • popírání hladu
 • užívání diuretik, laxativ nebo pilulek na hubnutí

Co způsobuje mentální anorexii?

Přesná příčina mentální anorexie není známa. Lidé, u kterých se rozvine anorexie, mohou mít negativní obraz těla. Mohou se soustředit na to, aby byli „dokonalí“. Možná hledají způsoby, jak ovládat svůj život. Předpokládá se, že roli hrají i další faktory, jako je biologie, životní prostředí a psychologie.

Biologie

Genetika a hormony mohou mít vliv na rozvoj mentální anorexie. Některé důkazy naznačují souvislost mezi anorexií a serotoninem, chemickou látkou produkovanou v mozku.

životní prostředí

K rozvoji mentální anorexie může přispět i tlak společnosti, aby vypadala hubeně. Nerealistické obrázky těla z médií, jako jsou časopisy a televize, mohou výrazně ovlivnit mladé lidi a podnítit touhu být hubený.

Psychologie

Někdo s obsedantně-kompulzivní poruchou (OCD) může být náchylnější k dodržování přísného dietního a cvičebního režimu, který často dodržují lidé s mentální anorexií. Je to proto, že lidé s OCD jsou náchylní k obsesím a nutkáním.

Jak se diagnostikuje mentální anorexie?

Váš poskytovatel primární péče provede fyzickou prohlídku, aby zkontroloval váš krevní tlak a srdeční frekvenci. Udělají také psychologické vyšetření nebo vás doporučí k odborníkovi na duševní zdraví, který se zeptá na vaše stravovací návyky a pocity. Budou hledat jakákoli kritéria, která ukazují:

 • omezujete příjem potravy
 • máte strach z přibírání na váze
 • máte problémy s obrazem těla

Váš poskytovatel primární péče může také objednat určité laboratorní testy. Mohou být nařízeny krevní testy ke kontrole hladin elektrolytů a funkce jater a ledvin. Kromě toho může váš poskytovatel primární péče kontrolovat hustotu kostí a hledat srdeční nepravidelnosti.

Váš poskytovatel primární péče může také nařídit další laboratorní testy, aby vyloučil další možné příčiny úbytku hmotnosti, jako je celiakie a zánětlivé onemocnění střev.

Jaká léčba je k dispozici pro mentální anorexii?

Jednou z největších překážek v léčbě mentální anorexie je uvědomění si, že potřebujete pomoc. Mnozí s mentální anorexií nevěří, že mají problém. To může ztížit léčbu.

Hlavním cílem léčby je vrátit vašemu tělu normální váhu a vytvořit normální stravovací návyky. Dietolog vám pomůže naučit se správně jíst. Může být také doporučeno, aby se terapie zúčastnila vaše rodina s vámi. Pro mnoho lidí je mentální anorexie celoživotní výzvou.

Terapie

Vy a vaše rodina musíte tvrdě pracovat na překonání mentální anorexie. Individuální, rodinná a skupinová terapie jsou často nedílnou součástí léčby.

Individuální terapie

Forma terapie nazývaná kognitivně behaviorální terapie se často používá k léčbě mentální anorexie. CBT pomáhá změnit nezdravé myšlenky a chování. Jeho cílem je pomoci vám naučit se zvládat silné emoce a vybudovat si zdravé sebevědomí.

Rodinná terapie

Rodinná terapie zapojuje členy rodiny do toho, aby vás udržela na správné cestě ke zdravému stravování a životnímu stylu. Rodinná terapie také pomáhá řešit konflikty v rodině. Může pomoci vytvořit podporu pro člena rodiny, který se učí vyrovnat se s mentální anorexií.

Skupinová terapie

Skupinová terapie umožňuje lidem s mentální anorexií komunikovat s ostatními, kteří mají stejnou poruchu. Někdy to ale může vést ke konkurenci, kdo bude nejtenčí. Abyste tomu zabránili, je důležité, abyste navštěvovali skupinovou terapii, kterou vede kvalifikovaný lékař.

Léky

Zatímco v současné době neexistuje žádný lék, který by prokazatelně léčil mentální anorexii, antidepresiva mohou být předepsána k řešení úzkosti a deprese běžné u lidí s anorexií. Díky nim se můžete cítit lépe. Antidepresiva ale chuť zhubnout nesnižují.

Hospitalizace

V závislosti na závažnosti vašeho úbytku hmotnosti vás může váš poskytovatel primární péče nechat několik dní v nemocnici, aby léčil účinky vaší mentální anorexie. Pokud je vaše váha příliš nízká nebo jste dehydrovaní, může vám být nasazena sonda na krmení a intravenózní tekutiny. Pokud nadále odmítáte jíst nebo projevujete psychiatrické problémy, může vás váš poskytovatel primární péče nechat přijmout do nemocnice k intenzivní léčbě.

Jaký je dlouhodobý výhled?

Mnoho lidí se zotavuje z anorexie. Ale malé procento lidí ne. V některých může být tento stav smrtelný. U dalších se mohou vyvinout další poruchy příjmu potravy. U některých lidí trvá překonání anorexie celoživotní léčbu a udržování. Připojení k podpůrné skupině pro anorexii může pomoci zvýšit pravděpodobnost uzdravení.

Dá se předejít anorexii?

Neexistuje žádná osvědčená metoda prevence mentální anorexie. Ale pozorování příznaků poruchy může pomoci s rychlou diagnózou, léčbou a zotavením. Pokud zjistíte, že jste vy nebo váš blízký posedlí váhou, nadměrně cvičíte nebo jste nespokojeni se svým vzhledem, možná budete chtít vyhledat odbornou pomoc.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY