Monitorování hladiny glukózy v krvi: Tipy na úspěšné monitorování krevního cukru

Přehled

Testování krevního cukru je nezbytnou součástí léčby a kontroly diabetu.

Rychlé poznání hladiny cukru v krvi vám může pomoci upozornit vás, když hladina klesla nebo stoupla mimo cílové rozmezí. V některých případech to pomůže zabránit mimořádné situaci.

Budete také moci zaznamenávat a sledovat hodnoty glykémie v průběhu času. To vám a vašemu lékaři ukáže, jak cvičení, jídlo a léky ovlivňují vaše hladiny.

Pohodlně lze testování hladiny glukózy v krvi provádět téměř kdekoli a kdykoli. Pomocí domácího měřiče krevního cukru nebo monitoru glykémie můžete otestovat svou krev a odečíst ji za minutu nebo dvě. Další informace o výběru glukometru.

Jak otestovat hladinu cukru v krvi

Ať už testujete několikrát denně nebo pouze jednou, dodržování rutinního testování vám pomůže předcházet infekci, vrátí skutečné výsledky a lépe monitoruje hladinu cukru v krvi. Zde je rutina krok za krokem, kterou můžete dodržovat:

 1. Umyjte si ruce teplou mýdlovou vodou. Poté je dobře osušte čistým ručníkem. Pokud použijete tampón napuštěný alkoholem, před testováním nechte oblast zcela vyschnout.
 2. Připravte si čisté lancety vložením čisté jehly. Jedná se o pružinové zařízení, které drží jehlu, a to je to, co použijete k píchnutí konce prstu.
 3. Vyjměte jeden testovací proužek z lahve nebo krabičky s proužky. Láhev nebo krabici zcela uzavřete, aby nedošlo ke kontaminaci ostatních proužků špínou nebo vlhkostí.
 4. Všechny moderní měřiče vložíte proužek do měřiče před odběrem krve, takže můžete přidat vzorek krve na proužek, když je v měřiči. U některých starších měřičů nanesete krev nejprve na proužek a poté proužek vložíte do měřiče.
 5. Lancetem přilepte stranu prstu. Některé přístroje na měření hladiny cukru v krvi umožňují testování z různých míst na vašem těle, například z paže. Přečtěte si příručku svého zařízení, abyste se ujistili, že odebíráte krev ze správného místa.
 6. Otřete první kapku krve a poté odeberte kapku krve na testovací proužek a ujistěte se, že máte dostatečné množství pro čtení. Dávejte pozor, aby se proužku dotkla pouze krev, ne vaše kůže. Zbytky jídla nebo léků mohou ovlivnit výsledky testu.
 7. Zastavte krvácení tím, že na místo, kde jste lancetu použili, přidržíte čistý vatový tampon nebo gázový tampon. Vyvíjejte tlak, dokud krvácení neustane.

Šest tipů pro úspěšné sledování krevního cukru

1. Měřič a zásoby mějte vždy u sebe

To zahrnuje lancety, tampony namočené v alkoholu, testovací proužky a vše, co používáte ke sledování hladiny cukru v krvi.

2. Sledujte své testovací proužky

Ujistěte se, že platnost vašich proužků nevypršela. Zastaralé proužky nezaručují, že vrátí skutečné výsledky. Staré proužky a nepřesné výsledky mohou ovlivnit váš denní záznam hodnot glykémie a váš lékař si může myslet, že je problém, i když ve skutečnosti neexistuje.

Pásy také chraňte před slunečním zářením a mimo vlhkost. Nejlepší je udržovat je při pokojové teplotě nebo chladnější, ale ne zmrazit.

3. Stanovte si pravidelnost, jak často a kdy byste si měli testovat hladinu cukru v krvi

Spolupracujte se svým lékařem na naplánování rutiny. Mohou navrhnout kontrolu během hladovění, před jídlem a po jídle nebo před spaním. Situace každého člověka je odlišná, proto je důležité rozhodnout se o uspořádání, které vám bude vyhovovat.

Když nastavíte tento rozvrh, začněte s kontrolou krve ve své každodenní rutině. Postavte si ho do svého dne. Mnoho měřičů má alarmy, které můžete nastavit tak, aby vám pomohly zapamatovat si testování. Když se testování stane součástí vašeho dne, bude méně pravděpodobné, že zapomenete.

4. Nepředpokládejte, že je váš měřič správný

Většina měřičů je dodávána s kontrolním řešením, které vám umožňuje otestovat, jak přesné jsou vaše měřiče a proužky.

Vezměte si glukometr k další návštěvě lékaře. Porovnejte své výsledky s výsledky jejich stroje, abyste zjistili, zda existují nějaké nesrovnalosti.

5. Vytvořte si deník, do kterého budete zaznamenávat hladinu cukru v krvi při každém testování

K dispozici jsou také aplikace, které vám mohou pomoci tyto informace sledovat a udržovat průběžný součet vaší průměrné hladiny cukru v krvi. Můžete také zaznamenat denní dobu, kterou testujete, a jak dlouho to bylo od posledního jídla.

Tyto informace pomohou lékaři sledovat hladinu cukru v krvi a mohou být důležité při diagnostice příčin zvýšení hladiny cukru v krvi.

6. Proveďte opatření k prevenci infekce

Abyste se vyhnuli infekci, cvičte strategie doporučené Centra pro kontrolu a prevenci nemocí pro bezpečné injekce. Nesdílejte své zařízení pro monitorování krevního cukru s nikým jiným, lancetu a proužek zlikvidujte po každém použití a počkejte, až váš prst přestane krvácet, abyste mohli pokračovat ve svých aktivitách.

Prevence bolavých konečků prstů

Časté a opakované testování může způsobit bolavé konečky prstů. Zde je několik návrhů, které tomu mohou zabránit:

[Production: Format the following as a long line list]

 • Lancetu nepoužívejte opakovaně. Mohou být matné, což může způsobovat bolestivější píchání do prstu.
 • Nezapomeňte píchnout na stranu prstu, ne na podložku. Píchání konce prstu může být bolestivější.
 • Ačkoli to může být lákavý způsob, jak rychle produkovat více krve, nemačkejte energicky konečky prstů. Místo toho zavěste ruku a paži dolů, aby se vám krev hromadila v konečcích prstů. Navíc:
  • Zvýšit průtok krve můžete pomoci mytím rukou teplou vodou.
  • Pokud máte stále příliš málo krve, můžete stisknout prst, ale začněte v části nejblíže vaší dlani a pokračujte prstem dolů, dokud nebudete mít dost.
  • Netestujte pokaždé na stejném prstu. V rámci rutiny určete, který prst budete používat a kdy. Tímto způsobem už nikdy nebudete opakovat testování na stejném prstu během stejného dne.
  • Pokud prst přesto bolí, vyvarujte se prodloužení bolesti tím, že jej několik dní nebudete používat. Pokud je to možné, použijte jiný prst.
  • Pokud máte v důsledku testování chronickou bolest prstů, poraďte se se svým lékařem o změně monitorů glukózy. Některé monitory mohou používat krev odebranou z jiných částí vašeho těla.

Na co si dát pozor

Požádání lékaře o sledování hladin glukózy je důležitou součástí diagnostického procesu. Pamatujte, že hladinu cukru v krvi může ovlivnit mnoho věcí, včetně:

 • co a kdy jste naposledy jedli
 • v jakou denní dobu si kontrolujete hladinu cukru v krvi
 • vaše hladiny hormonů
 • infekce nebo nemoc
 • vaše léky

Mějte na paměti „fenomén úsvitu“, nárůst hormonů, ke kterému u většiny lidí dochází kolem 4:00 ráno. To může také ovlivnit hladinu glukózy.

Před zahájením rutinního sledování hladiny cukru v krvi si promluvte se svým lékařem o jakýchkoli obavách nebo otázkách, které máte. Pokud je váš výsledek glykémie každý den zřetelně odlišný navzdory konzistentnímu chování při testování, může být něco v nepořádku s vaším monitorem nebo způsobem, jakým test provádíte.

Co když jsou vaše hladiny glukózy abnormální?

Zdravotní stav, jako je cukrovka a hypoglykémie, bude mít zjevně velký vliv na hladinu cukru v krvi. Těhotenství může také ovlivnit hladinu cukru v krvi, což někdy vede k těhotenství během těhotenství.

American Diabetes Association poukazuje na to, že doporučená hladina cukru v krvi každého člověka je odlišná a je založena na několika zdravotních faktorech. Ale obecně je cílové rozmezí hladin glukózy u diabetu 80 až 130 miligramů/deciliter (mg/dl) před jídlem a méně než 180 mg/dl po jídle.

Pokud vaše hladiny glukózy nespadají do normálního rozmezí, budete s lékařem muset naplánovat, abyste zjistili důvod. K určení, proč je hladina cukru v krvi příliš vysoká nebo příliš nízká, může být nutné provést další testy na diabetes, hypoglykémii, určité zdravotní potíže a další endokrinní problémy.

Pokračujte ve sledování hladiny glukózy v krvi, zatímco čekáte na schůzky nebo výsledky testů. Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků, okamžitě to sdělte svému lékaři:

 • nevysvětlitelné závratě
 • náhlý nástup migrény
 • otok
 • ztráta citlivosti nohou nebo rukou

Takeaway

Sledování hladiny glukózy v krvi sami je poměrně jednoduché a snadné. Ačkoli myšlenka odebírat vzorek vlastní krve každý den vyvolává u některých lidí skřehotání, díky moderním odpruženým lancetovým monitorům je tento proces jednoduchý a téměř bezbolestný. Zaznamenávání hladin glukózy v krvi může být součástí udržování zdravého diabetu nebo dietní rutiny.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY