Možnosti léčby jizev na obličeji

Možnosti léčby jizev na obličeji

Když se rána zahojí, může se nakonec změnit v jizvu. Jizvy na obličeji přicházejí v mnoha formách a mohou být způsobeny zraněním, akné, popáleninami nebo chirurgickým zákrokem. Vzhledem k tomu, že váš obličej je neustále vystaven okolnímu prostředí, jizvy na této části těla se mohou hůře hojit. Zatímco můžete být schopni zakrýt nebo chránit jiné oblasti svého těla, zatímco se rána hojí, váš obličej je po většinu dne otevřený živlům. Nemusí být možné plně ochránit rány na obličeji, když se hojí, a může být obtížné zabránit tomu, aby se léčebné prostředky (např. masti, krémy) otíraly. Dobrou zprávou je, že pokud hledáte léčbu jizev na obličeji, máte spoustu možností, které je třeba zvážit. Přečtěte si tyto oblíbené metody a prodiskutujte všechny výhody a rizika s dermatologem.

Dermabraze

Dermabraze je jednou z nejúčinnějších a nejoblíbenějších metod ošetření jizev na obličeji. Na rozdíl od souprav pro mikrodermabrazi, které můžete zakoupit v drogerii, dermabrazi provádí dermatolog. Používají drátěný kartáč nebo kolečko k exfoliaci vrchní vrstvy pokožky na vašem obličeji.

Některé z komplikací dermabraze zahrnují:

  • infekce
  • ztmavnutí kůže
  • zarudnutí a otok
  • nerovnoměrný odstín kůže

Chemický peeling

Chemický peeling obsahuje jemné kyseliny, které se aplikují v jedné vrstvě na pokožku. Výsledkem je, že svrchní vrstva kůže (epidermis) se odlupuje a odvaluje a odhaluje novou vrstvu pokožky.

Existují tři typy chemického peelingu:

  • Hluboký peeling: Tento peeling používá fenol a je nejběžnějším typem používaným na jizvy, protože se dostává hlouběji do kůže.
  • Povrchový peeling: Tento peeling má mírnější účinky a může zlepšit zabarvení spojené s drobnými jizvami.
  • Střední peeling: Kyselina glykolová v tomto peelingu se používá také k odbarvení, ale nejčastěji se používá pro ošetření proti stárnutí.

Hluboké peelingy jsou tak intenzivní, že podle Americké společnosti pro dermatologickou chirurgii může jejich hojení trvat až tři týdny. Váš obličej bude obvázaný a obvazy je třeba měnit několikrát denně. Možná budete muset také užívat antivirové léky, abyste zabránili onemocnění.

Chemický peeling je oblíbeným ošetřením pleti, takže je široce dostupný. Pro ošetření jizev byste si však měli nechat udělat peeling pouze od certifikovaného dermatologa.

Laserový resurfacing

Laserový resurfacing má stejný cíl jako chemický peeling a dermabraze: odstranit svrchní vrstvu pokožky. Na rozdíl od kyselin a nástrojů používá laserový resurfacing k odstranění kůže vysoce výkonné laserové paprsky.

Existují dva typy: erbium a oxid uhličitý laserový resurfacing. Zatímco erbium je nejbezpečnější metodou pro obličej, oxid uhličitý se jeví jako nejúčinnější v léčbě jizev. Jakmile opustíte ordinaci, budete si muset oblast nechat obvázat, dokud se úplně nezahojí.

Zkoumání plastické chirurgie

Plastická chirurgie je další možností léčby. Na rozdíl od výše uvedených postupů je chirurgie invazivnějším procesem, při kterém je tkáň jizvy chirurgicky odstraněna nebo změněna skalpelem. V závislosti na vašich cílech a závažnosti jizvy může váš lékař odstranit jizvu nebo epidermis nebo jizvu dokonce posunout, aby se minimalizoval její vzhled. Na rozdíl od jiných možností léčby budete možná muset pro tento postup navštívit plastického chirurga místo dermatologa. Vždy hledejte certifikovaného chirurga s prokázanými úspěchy v plastické chirurgii jizev na obličeji.

Domácí prostředky

Domácí prostředky jsou považovány za dostupnější a méně invazivní způsob léčby jizev na obličeji. Mnoho z těchto prostředků je již k dispozici ve vaší spíži nebo lékárničce. Zde jsou některé možnosti:

  • Vazelína: Její hydratační účinky mohou zabránit zhoršení jizev.
  • Sady na bělení: Tyto se prodávají volně prodejné.
  • Med: Může pomoci snížit zarudnutí a infekce.

Minimalizace a prevence jizev

Léčba kožních ran může pomoci minimalizovat nebo dokonce zabránit vzniku jizev. Pokud máte na obličeji ránu nebo řeznou ránu, dbejte na to, abyste ji udržovali v čistotě. Aplikace vazelíny nebo vazelíny na ránu může pomoci udržet ránu vlhkou a zabránit tvorbě strupu. Není nutné aplikovat lokální antibiotika, jako je Neosporin, protože stačí omýt ránu jemným mýdlem a vodou.

Nošení opalovacího krému může pomoci minimalizovat výskyt jizev, jakmile se zahojí. Každodenním nanášením opalovacího krému na obličej můžete zabránit tomu, aby jizva po vystavení slunci zhnědla nebo zčervenala. V některých případech může opalovací krém dokonce pomoci jizvám vyblednout. Ujistěte se, že používáte SPF 30 nebo vyšší.

Jídlo s sebou

Pro jizvy na obličeji je k dispozici mnoho způsobů léčby, ale konečný výběr závisí na vašem rozpočtu, rizicích a typu jizvy, kterou máte. Je důležité úzce spolupracovat se svým dermatologem, abyste určili nejlepší možnost pro vás. Je také důležité mít na paměti, že většina jizev je trvalých. Ačkoli daná léčba může výrazně snížit vzhled jizvy, nemusí jizvu zcela odstranit.

Jakmile se rána změní v jizvu, není pravděpodobné, že by se zhoršila. Pokud oblast začne svědit, zčervenat nebo růst, okamžitě navštivte svého lékaře.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY