Může jablečný ocet léčit dnu?

Přehled

Po tisíce let se ocet používá po celém světě k aromatizaci a konzervaci potravin, hojení ran, prevenci infekcí, čištění povrchů a dokonce i k léčbě cukrovky. V minulosti lidé nabízeli ocet jako všelék, který dokáže léčit cokoli od jedovatého břečťanu po rakovinu.

Dnes patří jablečný ocet (ACV) k mnoha zázračným potravinám, o kterých bzučí internet. Existuje mnoho informací, které tvrdí, že ACV může léčit vysoký krevní tlak, kyselý reflux, cukrovku, psoriázu, obezitu, bolesti hlavy, erektilní dysfunkci a dnu.

Vědecká komunita je však ohledně léčivých schopností octa skeptická. Přečtěte si další informace.

Co je jablečný ocet?

Jablečný ocet se vyrábí z fermentovaného jablečného moštu. Čerstvý jablečný mošt se vyrábí ze šťávy z drcených a lisovaných jablek. Dvoustupňový proces fermentace z něj udělá ocet.

Nejprve se přidají kvasnice, aby se urychlil proces přirozené fermentace. Během kvasného kvašení se všechny přírodní cukry v cideru mění na alkohol. Dále přebírá octová bakterie a přeměňuje alkohol na kyselinu octovou, která je hlavní složkou octa. Celý proces může trvat několik týdnů.

Tento dlouhý proces fermentace umožňuje nahromadění vrstvy slizu složeného z kvasinek a kyseliny octové. Tato pasta je sbírka enzymů a molekul bílkovin známých jako „matka“ octa. V komerčně vyráběném octu se matka vždy odfiltruje. Ale matka má zvláštní nutriční výhody. Jediný způsob, jak koupit ocet, který stále obsahuje svou matku, je koupit surový, nefiltrovaný, nepasterizovaný jablečný ocet.

Vše o dně

Dna, což je komplexní forma artritidy, může postihnout kohokoli. Dochází k němu, když se kyselina močová hromadí v těle a následně krystalizuje v kloubech. Způsobuje náhlé záchvaty silné bolesti, zarudnutí a citlivosti v postižených kloubech. Dna často postihuje kloub u kořene palce u nohy. Během dnavého záchvatu můžete mít pocit, že vám hoří palec u nohy. Může se rozpálit, nabobtnat a být tak křehké, že i váha prostěradla je nesnesitelná.

Naštěstí existuje několik dostupných léků, které mohou pomoci léčit a předcházet záchvatům dny. Bohužel, mnoho z těchto léků má vážné vedlejší účinky.

Alternativní léčba dny, jako je jablečný ocet, by mohla potenciálně pomoci snížit pravděpodobnost budoucích záchvatů, aniž by vás zatěžovala zbytečnými vedlejšími účinky.

Výhody jablečného octa

ACV má mnoho obecných výhod. Patří mezi ně následující:

  • Mezi složky jablečného octa patří kyselina octová, draslík, vitamíny, minerální soli, aminokyseliny a další zdravé organické kyseliny.
  • Studie v Biovědy, biotechnologie a biochemie zjistili, že ocet snižuje krevní tlak hypertenzních potkanů.
  • Ocet je dietní zdroj polyfenolů, což jsou silné antioxidanty, které podle článku v Ontologie, může snížit riziko rakoviny u lidí.
  • Výzkum publikovaný v Journal of Diabetes Research naznačuje, že ocet pomáhá lidem s diabetem 2. typu efektivněji využívat inzulin a zlepšuje hladinu cukru v krvi po jídle.
  • Protože působí na zvýšení citlivosti na inzulín, mohl by ocet pomoci předcházet cukrovce 2. typu u vysoce rizikových jedinců.
  • Ocet má antimikrobiální vlastnosti.
  • ACV obsahuje dobré bakterie, které zlepšují kolonie bakterií ve střevním biomu a zlepšují imunitní funkce.
  • francouzští výzkumníci zjistili, že jablečný ocet pomohl chránit krysy před problémy souvisejícími s obezitou, jako je vysoká hladina cholesterolu v krvi a vysoká hladina glukózy v krvi.

Hladiny pH a důsledky pro dnu

Nedávný Japonec studie hladiny kyselosti v moči došel k zajímavým závěrům. Vědci zjistili, že kyselina v moči brání tělu správně vylučovat kyselinu močovou.

Moč, která je méně kyselá (více zásaditá), odvádí z těla více kyseliny močové.

To je dobrá zpráva pro lidi s dnou. Když se hladina kyseliny močové v krvi sníží, nehromadí se a nekrystalizuje v kloubech.

Úroveň kyselosti moči je ovlivněna potravinami, které jíte. Japonská studie přiřadila účastníkům dvě různé diety, jednu kyselou a jednu zásaditou. Účastníci, kteří jedli zásaditou stravu, měli více zásadité moči. Vědci došli k závěru, že alkalická strava může lidem s dnou pomoci snížit hladinu kyseliny močové v těle.

Výzkumníci zjistili, že aminokyseliny obsahující síru byly hlavním určujícím faktorem kyselosti moči. Ty jsou bohaté na živočišné bílkoviny. Takže lidé, kteří jedí hodně masa, mají kyselejší moč. To potvrzuje starý předpoklad, že lidé, kteří jedí stravu bohatou na živočišné bílkoviny, jsou náchylnější ke dně než lidé s dietou bohatou na ovoce a zeleninu.

Není jasné, zda přidání ACV do vaší stravy ovlivní kyselost vaší moči. Ocet byl součástí alkalické stravy používané v japonské studii, ale nebyl jedinou složkou.

Co říká výzkum?

Neexistují žádné vědecké studie hodnotící použití jablečného octa při léčbě dny. ACV vám však může pomoci zhubnout a snížit zánět, což sníží množství kyseliny močové ve vaší krvi.

Nedávné výzkum poskytuje vědecké důkazy, že jablečný ocet pomáhá při hubnutí. Vědci zkoumali účinky jablečného octa u potkanů, kteří jedli stravu s vysokým obsahem tuku. Zjistili, že ocet způsobil, že se krysy rychleji cítily syté, což vedlo ke ztrátě hmotnosti.

A studie 2010 sedm let sledovalo více než 12 000 mužů ve věku 35 až 57 let. Vědci zjistili, že ve srovnání s těmi, kteří nezměnili váhu, měli ti, kteří výrazně zhubli (kolem 22 bodů), čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že sníží hladinu kyseliny močové.

Jak používat jablečný ocet

Jablečný ocet by měl být před pitím zředěn vodou. Je velmi kyselý a neředěný může vést k zubnímu kazu. Může také popálit jícen. Zkuste před spaním zamíchat 1 polévkovou lžíci do plné sklenice vody. Pokud se vám zdá chuť příliš hořká, zkuste přidat trochu medu nebo nízkokalorické sladidlo. Buďte si vědomi vedlejších účinků příliš velkého množství ACV.

ACV můžete také smíchat s olejem a použít ho na salát. Dokáže vytvořit lahodně kyselý dresink.

Jídlo s sebou

Ovocné octy se používají po tisíce let k léčbě různých stavů. Jablečný ocet chutná skvěle na salátech a může vám pomoci zhubnout. Jeho antidiabetické účinky jsou dobře známé. Přímo na dnu to ale asi nepomůže.

Pokud máte obavy z potenciálních vedlejších účinků léků na dnu, promluvte si o svých obavách se svým lékařem. Váš lékař může chtít, abyste vyzkoušeli zásaditou stravu bohatou na ovoce a zeleninu.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY