Může se Chalazion léčit bez lékařského ošetření?

Chalazion často zmizí bez léčby, i když léčba může pomoci vyléčit se.

Chalazion (množné číslo: chalazia) je hrudka, která se tvoří na vašem víčku kvůli zablokování mazové žlázy. Tyto žlázy se nazývají meibomské žlázy a chalazia se někdy nazývají meibomské cysty.

Chalazia jsou jedním z nejčastějších onemocnění očních víček, které vidí oční lékaři. Obvykle začínají jako malá citlivá oblast a po několika dnech vyrostou do nebolestivé hrudky velikosti hrášku.

Domácí prostředky, jako je aplikace teplého obkladu, mohou napomoci přirozenému procesu hojení vašeho těla. Lékařské ošetření, jako jsou steroidní injekce nebo operace, se používají, když domácí léky nejsou účinné.

Pojďme se podívat na potenciální domácí a lékařské ošetření pro chalazion.

Jak léčit chalazion přirozeně pomocí domácích prostředků

Většina chalazií se v rámci a Měsíc. Přirozenému procesu hojení vašeho těla můžete pomoci:

 • přiložením teplého obkladu na oční víčko změkčíte zachycený olej a podpoříte odvodnění
 • masírujte vnější část očního víčka několik minut denně
 • udržování prostoru v čistotě a ne dotýkáte se vašich očí, jakmile chalazion přirozeně vyteče

Lidé s recidivující chalazií jsou vystaveni zvýšenému riziku dysfunkce jejich meibomských žláz. V studie 2020vědci našli důkazy, že teplý obklad může vést ke krátkodobému zlepšení funkce meibomských žláz a může snížit pravděpodobnost vzniku recidivující chalazie.

Odstranění přebytečného mazu a nečistot ze základny vašich řas pomocí vatového tamponu namočeného ve zředěném dětském šamponu nebo komerčním čističi očních víček může také pomoci zabránit opakujícímu se chalazii.

V jiném studie 2020vědci našli důkazy, že používání jednoho z těchto dvou čisticích prostředků spolu s teplým obkladem může snížit podrážděnost očí a nepohodlí u lidí s dysfunkcí meibomských žláz.

Jak vyrobit teplý obklad pro léčbu chalazionem

Teplý obklad si můžete vyrobit doma podle následujících kroků:

 1. Zachyťte teplou vodu do čistého hrnce na sporáku nebo pusťte teplou vodu z kohoutku.
 2. Namočte čistý hadřík do vody o teplotě mezi teplou a příjemně horkou. Ujistěte se, že to není tak horké, že se spálíte.
 3. Teplý obklad přiložte na oční víčko. Americká optometrická asociace (AOA) doporučuje přikládat teplý obklad čtyřikrát až šestkrát denně po dobu 10 až 15 minut. Jeden způsob výroby teplého obkladu zahrnuje umístění hrsti nevařené rýže do čisté ponožky, zavázání konce a 20 sekund ohřívání v mikrovlnné troubě. Rýže by měla udržet teplo déle než navlhčený ručník.

V studie 2019, výzkumníci zkoumali účinnost teplých obkladů na chalazion. Zjistili, že 21 % lidí, kteří dostávali samotný teplý obklad, zcela vymizelo symptomy při následné schůzce.

30 % lidí ve studii se však nevrátilo na další sledování a výzkumníci spekulovali, že to mohlo být proto, že už neměli žádné příznaky. Je možné, že až 51 % lidí zcela vymizelo symptomy.

Vyteče chalazion sám od sebe?

Většina chalázie nakonec vytečou samy. Dodržování dobré správy domu může pomoci urychlit proces odvodnění.

Jak poznáte, že chalazion odtéká

Pokud váš chalazion odtéká, měli byste vidět, že se nakonec zmenšil. Je důležité vyhnout se tahání kůže kolem chalazionu, když se hojí, ale můžete na chalazion vyvinout tlak, abyste mu pomohli.

Jak dlouho trvá odvodnění chalazionu?

Většina chalazia se sama vypustí do asi a Měsíc. Při správné správě domácnosti se mohou zlepšit během pouhých dnů až týdne. Ale může zůstat měsíce, pokud úplně nevyteče.

V studie 2019výzkumníci poznamenali, že lékaři mohou chtít zvážit přímé chirurgické odstranění chalázie, která byla přítomna déle než 2 měsíce.

Co nedělat, když si sami léčíte chalazion

Je důležité vyhnout se pokusům o prasknutí chalazionu nebo tahání kůže kolem něj, protože byste si mohli způsobit větší poškození očního víčka. Nejlepší je co nejvíce se nedotýkat oka a umýt si ruce předem, pokud se potřebujete dotknout oka, abyste zabránili bakteriální infekci.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Podle AOA může váš chalazion vyžadovat lékařské ošetření, pokud po několika týdnech nezmizí. Je také dobré navštívit očního lékaře, pokud:

 • Domácí prostředky nejsou účinné,
 • Chalazion migroval do nové části vašeho oka.
 • Bolí vás oči.
 • Chalazion tlačí na vaše oko a ovlivňuje váš zrak.
 • V oblasti je krvácení.
 • Ztrácíš řasy.

Tradiční lékařské ošetření pro chalazion

Možnosti lékařské léčby pro chalazion zahrnují:

 • Steroidní injekce a masti: Steroidní injekce nebo masti mohou snížit zánět a otok související s vaším chalazionem. Často se používá steroid triamcinolon. Větší hrudky mohou vyžadovat druhou injekci poté 2 až 7 dní.
 • Chirurgické odstranění: Operace Chalazion se provádí v lokální anestezii, aby došlo ke znecitlivění očního víčka. Během procedury váš chirurg provede řez do vašeho očního víčka a odstraní olej uvnitř.
 • antibiotika: Antibiotika jsou potřeba pouze v případě, že se chalazion nakazí. Může předepsat lékař 100 miligramů (mg) perorálního doxycyklinu dvakrát denně po dobu 10 dnů nebo 50 mg perorálního minocyklinu po dobu 10 dnů.

Pokud máte opakující se chalazii, lékař může chtít odebrat malý vzorek okraje bulky, aby ji v laboratoři otestoval na vzácný typ rakoviny nazývaný karcinom mazových buněk.

Odnést

Chalazion je hrudka, která se tvoří na vašem víčku z zablokované mazové žlázy. Obvykle se to léčí samo. Domácí prostředky, jako je aplikace teplého obkladu na oko, mohou pomoci rozbít olej a podpořit odvodnění.

Pokud k vyléčení chalazionu nestačí jen domácí opravné prostředky, možná budete potřebovat lékařské ošetření. Váš lékař může doporučit steroidní injekce nebo chirurgické odstranění.

Zjistit více

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

POSLEDNÍ ČLÁNKY